Bázlivec kukuřičný

Bázlivec kukuřičný
Latinsky: 
Diabrotica virgifera
Anglicky: 
Western corn rootworm
Německy: 
Westlicher Maiswurzelbohrer
Slovensky: 
Kukuričiar koreňový

Zatímco dospělci se živí na bliznách a způsobují tzv. hluchost klasů, larvy ožírají kořeny a přispívají tak k vyvracení a schnutí rostlin. Brouk pochází z Ameriky, do Evropy byl zavlečen na přelomu 80. a 90. let 20. století, od té doby se invazivně šíří kontinentem. V České republice je veden jako karanténní škůdce. V prostředí České republiky jde o hmyz jednogenerační.
Oplodněná samička (k oplodnění dochází v červenci či srpnu) naklade 7-10 dnů po oplození do půdy (do hloubky asi 10-15 cm) až 1000 vajíček (obvykle ovšem jen 200-300), která přežijí zimu (za předpokladu, že se nevyskytnou dlouhodobější mrazy s teplotou pod - 8 °C. Vajíčka se v evropských podmínkách líhnou od poloviny května do poloviny června. Larvální vývoj trvá cca 1-2 měsíce (71 dnů při teplotě 15 °C a 27 dnů při teplotě 29 °C). K zakuklení dochází těsně pod povrchem půdy, dospělci se líhnou zhruba po 5-10 dnech. Dosěplci mají výrazné letové schopnosti umožňující jim další šíření.
Škody způsobené bázlivcem Míra škod samozřejmě závisí na počtu jedinců, kteří je tvoří. Mladé larvy ožírají jemné kořenové vlásnění a boční kořeny kukuřice seté, starší se pouští i do velkých kořenů. Dospělci jsou méně vybíraví ve svém jídelníčku, ovšem s oblibou ožírají blizny kukuřice, takže mohou způsobit hluchost klasu. Zničení úrody může být až stoprocentní.

Bázlivec kukuřičný
Bázlivec kukuřičný
Bázlivec kukuřičný
Bázlivec kukuřičný
Ochrana : 
Chemická ochrana je nezbytná při monokulturním pěstování kukuřice. Proti larvám je účinné moření osiva a aplikace půdních granulovaných a kapalných insekticidů. V současnosti by bylo možné použít insekticidy, které jsou registrované na drátovce v kukuřici. Tato ochrana je vhodná, pokud se v předchozím roce vyskytne více než 35 jedinců na jednom žlutém lapáku (Pherocon AM) za týden. Chemické ošetření proti dospělcům se v praxi provádí velmi zřídka a pouze u kukuřice pěstované na osivo, zrno nebo na popcorn. V budoucnu se uvažuje o povolení přípravků, které jsou registrované v kukuřici proti zavíječi kukuřičném – na bázi deltamethrinu, lambda-cyhalothrinu, alphacypermethrinu a teflubenzuronu. Základní preventivní ochranou je střídání kukuřice v osevním postupu. Pokud se kukuřice nebude pěstovat monokulturně, nemůže dojít k ekonomicky významným škodám. Vhodnou předplodinou je ozimá pšenice nebo jarní ječmen. Dále je nezbytné ničení výdrolu kukuřice v předplodinách. Podpůrným opatřením je hnojení dusíkatými hnojivy, které značně snižuje poléhání poškozených rostlin.
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.