Chřestovníček liliový
je nádherně šarlatově zbarvený brouk o velikosti 6-9mm. Dá se zaměnit s broukem červenáčkem ohnivým /Pyrochroa coccinea /, který se však nevyskytuje na liliovitých rostlinách a je větší než chřestovníček.
Jsou to velmi dobří letci a když jsou vyrušeni umějí se velmi dobře schovat. Když je v ohrožení umí udělat klasického "mrtvého brouka" /nejedná se o Johna Lennona/, ztuhne a spadně z rostliny na zem. Protože je na spodní části černě zbarven je velmi dobře na tmavé zemi maskován a tím většinou unikne. Brouk také někdy když je v ohrožení vydá poměrně silný zvuk, který vznikne třením krovek o sebe a tím útočníka, třeba ptáka postraší.
Dospělý brouk i jeho larva se živí nadzemními částmi liliovitých rostlin a mohou je vážně poškodit tak, že by vůbec nedošlo k vykvetení. Otvory v listech jsou patrné již na jaře a kdyby byl ožer větší je zapotřebí zasáhnout. Některé náchylnější druhy lilií mohou být v případě napadení chřestovníčkem náhylném k různým plísním a houbovým chorobám.
Larvy chřestovníčka jsou většinou dobře viditelné na rostlině, většinou jich je pohromadě víc a bývají pokryty zbytky potravy a trusem.
Chřestovníček tvoří jednu generaci do roka a samice může položit až 400 vajec /je tedy výkonější než běžná slepice/. Dospělci přezimovávají v spadaném listí a většinou poměrně daleko od liliovitých rostlin.
nemá prakticky žádného přirozeného nepřítele.
Dobrou ochranou je ruční sběr larev a vajíček chřestovníčka přímo z rostliny a jejich následná likvidace.
Přidat komentář