Jak vytáhnout klíště

Jaký je prosím vás správný postup vytažení klíštěte? Už se v tom uplně ztrácim :-(

V poslední době se doporučuje klíště vytáhnout "nasucho", to znamená klíště nijak netopit, nedusit, aby se nepozvracelo do rány. Poté vydezinfikovat (př. Jodisol) a klíště spláchnout do WC.

Jo, to je fajn.

Prý na malá klíšťata je dobrý vzít tampon namočený v mýdlu, prý se hned pustí.

,ale dneska se to už nedoporučuje, protože se ví, že se tím zvyšuje riziko nákazy boreliozou. Klíště se totiž může do rány pozvracet a to jistě uznáte, není dobře. Dobré je tedy tahat klíšťata "nasucho" a dezinfikovat, třeba již zmíněným Jodisolem.

Naprostý souhlas..

Souhlasím, jodové roztoky jednak klíště ihned usmrtí a navíc mají tu vlastnost, že částečně prostupují pokožkou a tedy i sacím ústrojím klíštěte a současně dezinfikují. Asi ideální je nějakou malou nádobku s jodovým roztokem přiložit a k zasátému klíštěi a nějakou dobu podržet. Podle mého názoru je lepší používat používat veterinární jodový roztok. Je silnější a samozřejmě levnější.
K tomu mýdlu bych si dovolil osobní zkušenost. Jsem občasný houbař a výletník a mám ty nejlepší zkušenosti s používáním mýdel na praní /Jelen, Kamzík/. Po pobytu v přírodě se namočit, namydlit /i vlasy, záda a pod./ a tak dvě tři minuty počkat a teprve potom se opláchnout. Praktikuji to již několik let a klíště jsem od té doby na sobě nenašel. Ten postup zbavování klíšťat jistě není 100% obranou před infekcí, ale pokud jsem dobře pochopil ten problém, tak klíště se po přichycení hned nepřisaje, ale vyhledává vhodné místo k přisátí a teprve po jeho nalezení začne sát krev. Nebezpečí zde roste s časem po přisátí, neboť infekčnost se s pomnožením mikroograginzmů v zažívacím traktu tohoto parazita velmi zvyšuje a včasné odstranění toto riziko sníží. vka

Díky za tip osprchovat se po houbách, to mě nikdy nenapadlo. Já jsem začal na klíšťata tedy uplatňovat Jodisol, ten je k dostání i v peru a to na to klíště přiložím. Akorát se bojím, abych ho neutopil.
P.S. Taky houbařím. Je to divný, ale zase přestali růst, jak u vás?

Neradil jsem sprchování. Doporučuji si to před komentářem alespoň přečíst. Houby tady také teď nerostou. vka

Nezlobte se ale píšete že doporučujete se namydlit, počkat a pak opláchnout. Tak jsem to pochopil tak, že se sprchujete. Co je na tom špatně?

se doporučovalo přidržet u klíštěte hořící sirku :-) To už dneska asi aktuální není, co? :-)

Ale letos je těch klíšťat nějak hodně, ne? Nebo že by média zase strašila? ;-)

Posuď sám ne?

Přidat komentář

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.