Komáři, komár

Latinsky: 
Culex
Anglicky: 
Mosquito
Německy: 
Mücke
Slovensky: 
Komár

Culicidae člověku způsobují komáři mnohem větší obtíže než kterýkoliv jiný druh hmyzu. Je známo více než 2000 druhů komárů. Paří do řádu Diptera - dvojkřídlých.

Larvy komárů se vyvíjejí zpravidla ve vodě - někteří sladké, jiní slané, nebo brakické /to je ta voda, která vznikne smícháním vody mořské a říční, zpravidla tam, kde dochází k vlévání řek do moře/. Larvy se líhnou z vajíček, které komáři kladou do vody. Určitě jste již viděli komáří larvy tzv. patentky jak se prohánějí např. v sudu na vodu. Prakticky jakákoliv stojatá voda, např. ve staré plechovce, pneumatice, dutině stromu, nebo také v kalichu masožravé rostliny je vhodná pro vývoj komára. Larvy komárů se většinou živí řasami, nebo částmi jiného organického materiálu napadaného ve vodě, larvy některých druhů se mohou také živit zase larvami komárů druhu jiného. Larvy se potřebují čas od času nadechnout a potom vyplouvají ke hladině aby se pomocí otvoru na zadečku nadechly. Některé jiné larvy zase dýchacích ústrojím "nabodnout" vodní rostliny a kyslík dýchají z tkáně těchto rostlin. Dospělci se líhnou zpravidla po pár dnech. Stadium kukly trvá u komára pouze několik dní. Dospělí komáři jsou schopni páření velmi brzo po vylíhnutí. Samečci hynou většinou brzy po spáření. Ti kteří přežijí se živí nektarem rostlin,  SAMCI komárů - nesají krev To samičky nám pijí krev. Myslím tím samičky komárů. ty se musí nasát obvykle předtím než nakladou vajíčka.

Komáři jsou nebezpeční zejména proto, že přenášejí celou řadu závažných onemocnění. - zánět mozkových blan - filariasis - filariózu

filariosa

- Horečku dengue - Žlutou zimnici - Nemoc Chikungunya /kterou si nyní můžeme přivézt např. z výletu do Itálie/ - Malárii

Malárie

Původce malárie je parazitický prvok zimnička z řádu krvinkovek, který žije v krvi člověka. Jakmile se dostane do krve člověka vnikne do červené krvinky a začne jí požírat. Krvinku velmi rychle zničí, ale předtím se stačí ještě rozmnožit. protože mají všechny zimničky v těle stejné podmínky dojde ke zničení krvinek současně. V tu dobu také vyloučí do těla člověka jedovaté látky a člověk začne pociťovat příznaky malárie. Třesavku a horečku. Po určité době zimničky vniknou do dalších zdravých krvinek /člověk se začne cítit lépe/ a celý proces se opakuje. Malárii přenáší komár Anopheles a jeho příbuzní. Rozdíl mezi Anophelem a např. komárem pisklavým, jehož nepříjemné bzučení známe jistě všichni, ale který není zdaleka tak nebezpečný jako Anopheles vidíte na následujícím obrázku.


 
Komáři se většinou v tomto případě chovají jako přenašeči těchto chorob. Přenášejí nemoc z nemocného zvířete, člověka na zdravého jedince. Opačně /myšleno tak, že by na nemocného přenesli zdraví člověka zdravého/ to bohužel nefunguje.

Zajímavosti

Komáři dokáží rozpoznat kysličník uhličitý a kyselinu mléčnou na vzdálenost až 35m. Tyto látky savci vylučují během dýchání a při pocení. Lidé, kteří se méně potí, nebudou mít s komáry takové potíže. - Vnímají velmi dobře teplo, tak snadno rozpoznají teplokrevné živočichy, když se ocitnou v jejich blízkosti.

Komáří larva

Ochrana : 

Měli bychom se proto proti nim chránit tak, že budeme používat různé repelenty, ochranné oděvy. Do oken, která zůstávají přes léto otevřená nainstalujeme sítě proti hmyzu - komárotiéry /moskyti se u nás nevyskytují/. Dále bychom se měli snažit - pokud je to jenom trochu možné, abychom v našem okolí, např. na zahradě nevytvářeli podmínky, pro komáry vhodné. Tzn. odstranit různé nádoby, v kterých se drží voda /ne vždycky se to daří, voda např. na zalévání je také potřeba/. Do zahradního jezírka je vhodné umístit nějakou rybku, ta by si potom měla s larvami komárů hravě poradit.


rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

dekuju za informace o komarech :-) hlavne zajimavosti jsem pouzila...usnadnilo mi to praci na mem referatu:)

Myslím, že by bylo fajn, kdyby tu byl popis toho živočicha. Andulák

u tohoto živočicha je jeho popis naprosto zbytečný, u tohotot živočicha jsou důležité jen popisy metody jak ho likvidovat, vypuzovat a hubit, hubit a hubit

třeba rostliny a stromy, které ho odradí od naší zahrady a hlavně jezírka - které bych rád, jen když budu vědít jak vyzrát na tyhle létající hřebíky

taky si myslím, hodilo by se mi to :)

 

V časopise Zahrádkář č. 5 z října 2006 jsewm publikoval článek pojednávající o hubení larev komárů v nádobách se zálivkovou vodou pomocí prachového vápna. Prachové vápno budˇ ve formě hydrátu či kysličníku vápenatého - prachové nehašené vápno- lze aplikovat jemným rozprášením na povrch vodní hladiny  v nádobě - sud, vodní nádrž a pod.- čímž se vytvoří jemný film na povrchu. Aplikaci lze provést poprášením z rezervní nádobky s vápnem, kterou lze pořídit např. z lahve od zavařenin s víčkem, které se proděraví otvory ne většími než2 mm v průměru. Tím vznikne vápenná "cukřenka", která zaručí jemné rozptýlení vápenného prachu na povrch hladiny. Povápnění hladiny zamezí larvám komárů v nádobě dýchání a tím i v dohledné době -cca do 24 hod.- jejich zánik Aplikace vápenného prachu nijak neznehodnotí zálivkovou vodu, protože ta je většinou mírně kyselá a neškodí zalévaným rostlinám ani při smáčení listů či květů. Vápnění je možno vždy po dešti či po odběru vody, čímž se poruší vápenný film na povrchu, opakovat. Vápnění vodní hladiny  též odpuzuje komáří samičky před kladením vajíček. Prachové vápno lze zakoupit ve stavebninách zatím v 25 kg balení celkem za ne příliš vysokou cenu. Zbylé vápno při dobrém uskladnění lze použít několik roků, popřípadě pro podzimní vápnění půdy či trávníků.

Udržujte své vodní zásoby na  zahradách bez komárů!!

 

                                                            RNDr. F. Plhák, DrSc.

email: plhak f.@seznam. cz.

díky za přínosný příspěvek

neake ty nemoce se udelaji sami nebo kdyz to clovek moc skrabe ???

muze prezit komar v byte i pres zimu?

německy Mücke :-)

Zdravím. Dohadujeme se zde co je větší. Samec nebo samička od komàra? Myslím ty potvůrky co nás prudí večer co večer. Děkuji za odpověď :-)

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.