Obrněný brouk Phloeodes diabolicus
tento brouk dokaže odolat tlaku, který je až 39000 násobek jeho hmotnosti. Kdybychom vzali odhadovanou váhu brouka cca 2g, znamenalo by to, že ho nerozdrtí ani pokud na něj šlápne člověk o hmotnosti 78kg (rozložení váhy na jednu nohu nechme nyní stranou). Když to převedeme trošku bulvárně na onoho 78kg člověka, znamenalo by to, že pokud by byl takto "obrněn" snesl by váhu až 2300 vozidel Škoda Octavia. Výpočty berte s rezervou, ale v zásadě se nebudou moc lišit.
Jedná se o brouka Phloeodes diabolicus, anglicky nazývaného jako Diabolical ironclad beetle (něco ve smyslu Ďábelský železný brouk). Patří do čeledi Zopheridae. Jeho délka je okolo 2cm. Žije v pouštních oblastech na západě Severní ameriky.
Je nelétavý a dožívá se poměrně vysokého věku cca 7let, a proto se zřejmě u něj evolučně vyvinula vysoká odolnost proti různým predátorům. A to do takové míry, že si většina predátorů na něm může doslova vylámat zuby.
Spoustu entomologů se diví proč se jim při upevňování exempláře tohoto brouha ohýbají entomologické špendlíky. Brouk respektive jeho skelet mnohdy nejde propíchnout.
Vědec David Kisailus, který se zabývá studiem materálů, studoval podrobně mechanismus exoskeletu brouka při stlačení. Brouk má srostlé krovky, které jsou ovšem k sobě spojeny pomocí mechynismu, který připomíná zip (viz obrázek). To výrazně přispívá k rozložení tlaku. Stejně tak jsou chráněny i důležité orgány brouka působí potom jako pružiny, které zmírňují tlak.
https://engineering.uci.edu/users/david-kisailus
Zajímavé je, že tento brouk ke zpevnění svého těla nepoužívá žádné minerály, ale skládá se z vrstvy alfa chitinových vláken spojeným proteiny.
Výzkum prováděný vědci může významně přispět k vývoji nových materiálů s velmi vysokou odolností.