Piják lužní

Latinsky: 
Dermacentor reticulatus
Anglicky: 
Marsh tick
Německy: 
Auwaldzecke
Slovensky: 
Pijak lužný

není druh zemědělce holdujího alkoholu ale, druh klíštěte. Je o něco větší než Klíště obecné a hlavně je jinak zbarvené, na jeho štítku nalezneme světlé skvrny. Vývoj pijáka lužního trvá asi rok. Vyskytuje se nejčastěji na loukách, lesních pasekách atd. Jeho hostitely bývají divoká zvířata, ale i zvířata domácí a člověk. Je
přenašečem /vektorem/ Babesia canis canis - klíštěnky psí, což je krevní parazit napadající psy. Mimo to je přenašem viru klíšťové encefalitidy.

foto 1 - http://husky.forum.ru/

Ochrana : 

Obecně se doporučuje nosit např, na vycházku na louku, do lesa...oděvy, které by nás před klíšťaty ochránily. tzn. zakrýt zejména nohy pevnými boty a vzít si kalhoty. Kalhoty nejlépe z materiálu na kterém se klíště špatně udrží. Neválíme se v trávě, kde se klíšťat vyskytuje nejvíc. Po příchodu domů provedeme důkladnou prohlídku těla, kde zjistíme, že přes veškerá opatření, která jsme provedli.......MÁME KLÍŠTĔ !!!!

Zbraň na klíšťata Rad je několik, mě osobně se ovšem nejvíc osvědčila tzv. krokosvorka (krokodýlek). Klíště se s ní dá velmi dobře chytit a potom jej vykroutím podle směru hodinových ručiček - to v případě, že mám u sebe zrovna hodinky, abych se podíval kam to je, nebo na druhou stranu. Skutečnost je taková, že klíště můžete vytočit jakkoliv, protože jeho "sosák" netvoří šroubovice.

rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.