Cerveny brouci maji radi cement

Zda se mi ze uz se nekdo na tyhle brouky ptal ale nemel jejich fotografii. Je jich vzdycky spousta dohromady, casto na cementu nez v trave. Ale i na a pod ostrihanymi vetvemi lipy a jehlicnanu ktere jsme nechali lezet nejaky cas na zemi. Kdosi jim rikal hrobarici?? opravdu jsem je videla ve velkem mnozstvi na Olsanskych hrbitovech. Rada bych se dovedela zda jsou skodlivi, co zerou a proc se nchazeji jen na urcitych mistech. Jsou puvodem z Cech a nebo se sem od nekud nastehovali. Zda jsou uzitecni?

Cerveny brouci maji radi cement

je to ploštice ruměnice, jestli vám nijak neškodí nechal bych to být
http://www.guh.cz/edu/bi/biologie_bezobratli/html09/foto_035.html

David má pravdu, je to ona. Něco Vám o ní povím:

Velká ploštice, měřící obvykle 10 až 12 mm. Tělo má kapkovitého tvaru. Krovky nepřekrývají celý zadeček - ploštice nelétá. Černé jsou nohy, hlava, štítek a tělo. Oči jsou vínové. Tělo je lysé, hlava nemá trojici oček a zadeček je červeně lemován. Krovky jsou lemovány černě. Směrem k hrudi mají trojúhelníček, k zadečku kruh. Hruď je červená s černou kresbou.

Růměnice bezkřídlá je hojná takřka všude a rozšířená. Hlavně na stromech, domech, hřbitovech, památnících, ve školkách atd. Žije v koloniích. Ve městě je obvykle hojnější než v přírodě.

Koncem léta narození jedinci přezimují. Objevují se již v únoru, kdy ještě leží sníh. Mráz jim nevadí. V březnu se začínají pářit a potom hynou. Nymfy Jsou nejprve malé a jasně čevené, později se začínají barvit spíše do narůžovělého odstínu červené. Jakmile jsou dostatečně velké, svléknou se z kůže. Z ní vyleze jasně červená nymfa, je tak červená, až oči bolí. Během několika minut se zbarví jako dospělac a během několika hodin jí ztvrdne kutikula. Přezimuje. Na jaře se spáří s jedincem opačného pohlaví a uhyne - ale zplodí další populaci.

co jedí ploštice?

co tedy jedi jedi cemen

Přidat komentář

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.