Molice
Molice napadají rajčata, okurky, papriky a okrasné květiny. Jsou přenašeči virových chorob rostlin.
Jak je poznám a čím škodí? Molice si pochutnávají na okrasných rostlinách, okurkách, rajčatech a paprikách. Všechny generace škodí sáním na spodní straně listů a vylučováním medovice. Rostliny silně poškozuje sáním a přenáší až 60 různých virů. dorůstají velikosti 1,5-2 mm. Tělo mají žlutavé, křídla jsou pokryta bílými voskovými šupinkami. Za běžných podmínek nejsou molice schopny přezimovat. Za vhodných podmínek ve skleníku a v pokojových podmínkách probíhá vývoj nepřetržitě.
Molice skleníková (Trialeurodes vaporarium) je velmi častá ve sklenících a za horkého počasí se může objevit i mimo skleník. Listy napadených rostlin ztrácejí barvu, kroutí se a mohou být pokryty lepivým trusem, na kterém se může uchytit černá plísen.
Prevence P Nepřelívejte rostliny, zemina by měla v období mezi první a druhou zálivkou vyschnout, zajistěte rostlině dobrou drenáž. Další dobrou prevencí jsou lepové desky, díky kterým budete moci molice včas identifikovat.
Delphastus pusillus malý brouk, který se živí vajíčky a nymfami molic. Za 1 den jich jedinec dokáže spořádat až 10ks. Molicemi se živí jak larva tak dospělec. Je ovšem vhodné nasazení tohoto predátora kombinovat např s vosičkou Encarsia formosa.
Komentáře
Jan Vodička (bez ověření)
24. September 2007 - 11:15
Permalink
molice na okrasných rostlinách - ibišek
Prosím o sdělení, kde lze zakoupit biologickou ochranu rostlin (vosičky- broučky). Pomocí postřiků se mi nedaří molice zlikvidovat, rostliny stále přenášíme za účelem postřiku pod igelit do koupelny, opláchneme a po poněkolika hodinách vrátíme zpět na okenní parapet, kde do několika dnů dalí generace likvidují rostliny a lepkavým povlakem úspěšně oproti nám vegetují dál. Je možné vosičku nebo broučka si pěstovat i doma v paneláku na asi 25 kusech rostlin ibišku.
Děkuji za zodpovězení dotazu a pokud možno účinnou pomoc. Postřiky bych nepreferoval vzhledem k alergiím, na které se s manželkou a dětmi všichni léčíme.
Ibišky milujeme moc a moc, stále měníme různé odrůdy a dále šíříme již rozmnožené, ale také bychom nechtěli přenést k někomu dalšímu starost s parazitními molicemi.
S pozdravem Jan Vodička
Anonym (bez ověření)
23. October 2008 - 23:11
Permalink
Dobrý den, objevila jsem v
Dobrý den,
objevila jsem v pokojových rostlinách molice. Musím je vyhodit, nebo je lze zachránit? Na listech zatím nic není, ale v půdě se to hemží bílými čárkami. Bude stačit rostliny zcela přesadit do nové půdy??
Děkuji.
Helena (bez ověření)
3. May 2010 - 15:09
Permalink
Okousané listy mladých paprik a salátů
Dobrý den, mám ve skleníku salát a papriky a za poslední 2 týdny jsem si všimla, že mi to něco okusuje. Na listech, i veprostřed listů, jsou prokousané dírky a nemám tušení kdo nebo co to dělá. Viděla jsem tam mravence, ale myslím si, že ty to nedělají. Nemám tušení, jak mám svou budoucí úrodu uchránit.
Děkuji za radu.
Kubecová Helena
Petr (bez ověření)
3. June 2010 - 18:16
Permalink
molice
Na molice se mě osvědčilo v zimě vystříkat všechna zákoutí skleníku horkou vodou z Wapky. Nejlíp během zimy. Druhý rok tam nebyla žádná,
Pavlína (bez ověření)
7. July 2011 - 16:13
Permalink
Dobrý den, mám balkónóvá
Dobrý den, mám balkónóvá rajčata a všimla jsem si, že na spodní straně listů jsou molice. Chtěla bych se zeptat jestli existuje nějaký nechemický postřik. Nejlépe nějaký přírodní (slyšela jsem o výluhu z kopřiv a pod.) Nikdy jsem to ale nevyzkoušela.
Předem děkuji za odpověď
Anonymous (bez ověření)
23. August 2012 - 10:53
Permalink
ako znicit molice
Mne sa ich podarilo zničiť , a to podla nasledovného receptu:Zmiešala som vodu s octom ,jarou a olejom a dôkladne tým postriekala napadnuté ale aj nenapadnuté rastliny.Zabralo to . Dúfam,že aj vám to pomôže
ilona (bez ověření)
17. June 2017 - 7:24
Permalink
Důrazně varuji před použitím
Stanislav (bez ověření)
20. July 2017 - 22:09
Permalink
Potvrzuji. Letos mi takto
AnonymJana Šanánková (bez ověření)
26. July 2018 - 8:49
Permalink
ibišky
Přidat komentář