Svinky

stinka
Latinsky: 
Armadillidium
Anglicky: 
Woodlouse
Německy: 
Rollassel
Slovensky: 
Zvínavka

Svinky jsou suchozemští korýši řádu Isopoda. Většinou jsou šedavé 0.6 - 1,2 cm dlouhé a asi poloviční šířky. Jejich tělo je pokryto řadou ploten spojených ohebnou blánou. jsou-li vyrušeny svinují se do kuličky jako malí pásovci. Odtud jejich jméno "svinka". nesprávně se tedy ozančuje jako "sviňka". Samice nosí vajíčka ve vaku pod zadečkem asi osm tádnů. Mláďata se podobají dospělcům a opouštějí vak teprve tehdy, až se jim vstřebá všechen žloutek z vaječného vaku. Svinky žerou v noci a obvykle je najdeme na vlhkých místech, pod kameny, nebo pod dřevem. Když je najdeme doma - máme doma vlhko.

svinka
svinka
svinka
stinka
Ochrana : 
Nejvíc používané prostředky proti svinkám
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

kdysi jsem někde koupil papírovou destičku s oranžovými krystaly. Byla určena na mouchy. Ty olízaly krystaly a potom vychcípaly. Jedna tuhle destičky jsem položil ve sklepě, kde je hodně svinek. Funguje to bezvadně, mrtvé svinky potom stačí jenom zamést.

Porad prosim nazev toho vyrobku, at to muzu take hubit.

Tady je jeden přípravek http://www.stachema.cz/1/index.php?a=dp&ip=16 (nemám odzkoušeno). A tady je druhý https://www.deveshop.cz/insekticidy/cytrol-dust--150g (mám odzkoušeno a doporučuji)

Dobrý den, prosím jak se to jmenuje ? A co účinné pomáhá? Děkuji moc za odpověď!

Zdravim.
Prosim o radu, jak likvidovat svinky. Objevily se po vymene oken ktera byla asi pred 3 mesici.
Diky vsem. O.

obecně nesnáší sucho, vyskytují prakticky jen a pouze na vlhkých místech. Zkuste proto zjistit, kde se ve vašem bytě nachází vlhko, vysušit a svinky zmizí.

No dočetla jsem se,že by měli být ve vlhku,ale jedinné místo kde je máme je balkon.Nepěstujem tam žádné kytky a nechápu kde by se tam vzalo vlhko

neni to spis stinka obecna

ano, máte pravdu, na videu je skutečně stinka, jedná se však o blízké příbuzné, ale je pravda, že v domech a sklepích se zřejmě spíš vyskytuje stinka.

Dobrý den, v bytě jsem objevila malý brouky. Vypadá to spíše jako červ, který je malinkatý až do cm. Měla jsem je pod postelí a v úložném prostoru, kde nebylo žádné jídlo, jen prach. O co se jedná? Doma mám čisto, ale postele odsouvám jen 1x za měsíc a půl a úložné prostory používám jen na uchování zimních věcí a letních věcí. Tak je neuklízím každý týden.

nemáte?

Dobrý den, a co je tedy tento živočich? To samé mi leze okolo oken. Díky P.

Myslím to foto u příspěvku výše. Normálně se jeví jako průhledný, trochu hnědavý a je tak 0,5-1mm velký.P.

to na fotce je pisivka

Dobrý den, prosím Vás, jak se dá zbavit těch potvůrek zvaných pisivka? Děkuji za odpověď.

vypadá to na kožojeda,takže žádná hrůza,ale příjemný to uplně není...platí na ně čistota,vysávání zvířecích pelechů...ale můžou u vás přebývat roky...jsou nenápadný,občas se někde vynoří...chce to najít zdroj...pohovku,peří...kožky,starý ponožky...chemii sem na ně nezkoušel...to by muselo bejt něco horšího...kožojed zaslouží dáti životu důstojně sbohem :)))

V Bohumíně se rozlezly štěnice, info http://stenice-bohumin.zde.cz - výměna zkušeností.

Prosím jestli někdo máte zaručený recept jak na stínky prosím poraďte. Díky

stinky hubím raidem nebo biolitem na lezocí hmyz, na ošetřených místech to působí skutečně dlouhodobě. Není pravda, že jsou jen na vlhkých místech, klidně si to špacírují i po kovralu v obýváku v prvním patře suchého RD. Jejich invaze začala vloni najaře a trvá.

miluju sviňky

miluju sviňky jsou nej

Zdravím všechny, se svinkami už marně zápasíme cca 5 měsíců. Začaly invazí v jednom pokoji a neustále se stěhují do dalších. Vlhko v bytě přitom nemáme. Prosím, poraďte nějaký zaručený a hlavně dlouhodobý recept, jak tyto mršky vyhubit. pokud na ně použiji postřik, možná mi to dočasně pomůže, ale za čas se objeví znovu. Bydlíme v přízemí, takže to vypadá, že nám do bytu lezou ze sklepa. Snad by pomohlo utěsnění všech otvorů v podlaze, ale jinak už mě nic jiného nenapadá. Začínají být mojí noční můrou, takže všem moc děkuji za radu!

Davide, děkuji vám za info. Akorát jsem moc nenašla popis a vyobrazení a čím se to živí a likviduje. Hlavně, že to snad nehostuje na mě:-) P.

zkusim něco vyštrachat a dám to sem :-]

Tak díky, koukám, že někdo toho ví o různý havěti tolik. Zatím mi nikdy nikdo nedokázal říct, co je co za škůdce. Je to super se v tom trochu zorientovat. P.

no to jste hodně nadnesla, to "tolik", vlastně vím "prd", ale snažim se...<cite>a tou pílí, tou nesmírnou pílí, si ty známky zajistí....</cite> :-]]

No je to pozoruhodné, už jste mi poradil co jsem měla na balkoně-svinky-tak mám hned větší klid, že to nejsou štěnice. P.

Jo, Davide máš to tu super a těším se už zase dom Planý, ruším kvůli tomu účast na švp.

Ládík?? Co je to švp?

proc to chcete vsichni vrazdit? je to uzitecny prospesny hmyz, zere zbytky, odumrela tela a rostliny, veskery bordel, prispiva k tvorbe humusu .. ale Cechacci by vsecko vyvrazdili nejlepe chemicky, aniz by o tom neco vedeli ..

anonyme - venku je nikdo předpokládám nevraždí, doma jsou, ale většinou nežádoucí. A jinak k tvému "aniž by o tom něco věděli"....jenom dodám, že svinky, nejsou hmyz.

ty vis asi peknou picu heh :D jsou to jako nemaly škudci, taky bych rad vedel jak je dostat z mejch kvetinek pryc :P

 

svinky nijak zvlášť neškodí,taky tady ten běsnící dav s postřikama moc nechápu...hrůza tohle...snad ještě chápu paní,co je má v bytě a čeká přírůstek...ale zas by měl hned kamarády a kladnej vztah k přírodě :DDD

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli by jste mi mohl napsat nebo poradit jak vyhubit štenice .Nedávno jsme poskitli střechu nad hlavou jedné známé a od té doby to  máme v bytě.Nejde se toho zbavit.Budu vděčná za každou radu a pomoc děkuji 

Dobrý den, z jednoho pobytu jsem si přivezla v polštářku brouka, hodně podobného štěnici, Jistá si nejsem, protože jsem ho nejprve vyhodila, pak mě napadlo mrknout, co to bylo. Jaká je pravděpodobnost, že se nám tu rozmnoží, pokud by zůstalo jen u této jedné potvory? Polštářek jsem vyhodila, postel a její okolí vystříkala. Ale věci z pobytu už byly poukládané různě po bytě. Za jak dlouho by se ukázalo, že tu jsou? Díky

Teď jsem se ještě dočetla, jak jsou štěnice veliké. Ten "můj" brouk  byl myslím větší, tak kolem 1cm, ale bylo to hodně podobné,. Co by to mohlo být kdyžtak jiného?

Včera jsem je po setmění přistihla jak sají listy jahod a ožírají plody jahod, při osvětlení mízí - "tečou" hromadně do úkrytu. Už delší dobu sleduju odumírání jahod a až včera jsem zjistila proč. Čím to povraždit?

dobrý den, pod papírovým obalem knihy jsem objevila broučka, byl bílý možná průhledný (nevím jak to přesně popsat), no a pak jsem ještě ty samé broučky, ale menší a možná trošku do hněda, našla na černé cestovní tašce, tu knihu jsem měla položenou u té tašky. Jsou malincí, mají delší tělo a menší hlavu, myslíte že to můžou být pisivky ? v té tašce mám oblečení, nemohou se dostat do oblečení a zničit ho ? a nejsou škodlivé pro člověka ? zakoupila jsem si sáčky proti molům a rozvěsila je kolem, myslíte že to pomůže se jich zbavit ? mám z jakéhokoli takového zvířátka hrůzu, prosím znáte někdo odpovědi na mé otázky ? předem moc děkuji

podle popisu se zřejmě jedná o pisivku knižní viz https://www.skudci.com/pisivky

Prodám svinky na chov, celou kolonii čítající několik tisíc jedinců. Výborné do omáček, tlačenky nebo polévky. Kdo to nezkusil, neví. Tel. 732905183

Zase jsi zapomněl vzít si ty předepsané léky!

Prý chutnají jako "silná moč"... https://msvictorialin.wikispaces.com/file/view/sow-bug-article.pdf

mám takový dotaz.před týdnem jsem se nastěhovala do bytu v rodinném domě.ještě tady nemám úplně všechny věci,takže matraci mám zatím na zemi a druhý den jsem si všimla,že jsem poštípaná.další den jsem našla v ložnici svinky.je možný,abych byla pokousaná od nich?nic jiného jsem tedy zatím neobjevila...

ne to možné není, podle všeho tam mají svinky ještě kamarádky - štěnice

dá se jich něják na trvalo zbavit když se objevili v obyváku a je jich teď čím dál víc

Milují vlhko,hledejte vlhký kout,a snažte se ho vysušit.Žerou skoro všechno,dřevo,potraviny,atd. Odstraňte tyhle vlhké věci,a máte napůl vyhráno,další krok je nějaká chemie,ve spešl obchodě Vám určitě poradí.

Tento výrobek mám vyzkoušen a doporučuji ho: https://www.deveshop.cz/insekticidy/cytrol-dust--150g
Jinak je na trhu i spousta jiných, stačí se jen informovat ve specializovaných prodejnách, nebo drogeriích.

Dobrý den, mám na vás velikou prosbu. Můžere mi poradit, jak vyhubit z bytu lezoucí sviňky? bydlíme v paneláku v přízemí a lezpu nám úplně všude. Sice nám nic nedělají, ale ji to nepříjemné, když nám lezou všude po zemi a po zdech. Nehledě na to, že čekáme miminko a mám z toho úplnou hrůzu, že by nám to lezlo kolem postýlky a pak až by prcek lezl, že by lezli po té zemi spolu. Můžete mi prosím někdo poradit, jak se jich zbavit a předejít další nečekané jejich návštěvě? Děkuji

Já vám sice radu nedám, ale jsem šťastná, že jsem našla opravdu lidé, kteří tento problém mají, jsem z toho již na nervy.Mám jako vy, přízemní byt.Dnbes jsem nastříkala veškeré otvory přípravkem na lezoucí hmyz, tak uvidíme zda to bude něco platné.Nikdo si neumí lépe představit jako vy a já , co to je za nepříjemnou věc, že.Přeji vám aby jste se co nejdříve této verbeže zbavili.

Docela koukám co lidí má stejný problém.. Máme jich v baráku snad milion.. Teď jsem jich jenom kolem stovky zabila na chodbě a lezou mi až do obýváku, v kuchyni, v ložnici hrůza... Mám dvouměsíční dcerku a bojím se o ni.

nastrikej podlahu kolem prahu rohy a pukliny pořádně biolitem nejakou dobu to vydrzi nici i mravence - hromada mrtvolek aji svinky

+ vystrikat savem

Savo nepomaha. Pri upratovani som pretrela savom aj jednu tuto potvorku. Schulila sa do klbka, chvilu lezala a potom pokracovala dalej.

doporučuji od biolitu takoví ten gel v inekční stříkačce alespon to ma ten tvar stači dokaždeho rohu nanest kapku ve velikosti hrasku a za par dni je klyd. nastehoval sem se do bytu kde byly švaby a né malo a tak sem vlitl na stranky biolit a uz mam klyd ani jeden fakt doporucuji vsem. a ve velkem případe do kazde mistnosti 4 az pet kapek jeto gelove a nezasmradi to mistnost a co vim tak jeto i na vice druhu škudcu. fakt super

Zdravim, nechci prudit, ale kdyz uz se server jmenuje "skudci", umel by nekdo vysvetlit cim svinky skodi?

Nám letos ve skleníků ožraly všechny ředkvičky, už začínáme mít i děravé saláty a mám takový pocit, že jak vylézají kedlubny, začínají na nich taky hostit.

Ve skleníku sežraly vše co začalo růst i to, co tam bylo dosazeno. Jsou jich statisíce a já denně asi tisíc zabiju, ale nestačím. Místo rostlin jsou jen zelení ježci. Chemii použít nechci, ve skleníku jsou 3 ropuchy, snad mi s tím pomáhají. Tloustnou před očima.

je tohle to je dobré povídání

Nazdárek všichni ,
je to už trochu staré téma ,ale svinky nebo sviňky samozřejmě až tak moc neškodí.ale když je máte v domě tak to není moc příjemné ale mne otravovali cca 3 roky a lezli mi do vody v bazénu a tam se samozřejmě utopili.Je tam holt vlhko!Nemůžu na to dát patent ale použil jsem OCET!! ředěný v konvi jsem několikrát polil dlažbu okolo bazénu ,ne že by zmizeli, ale teď jich ve vodě vylovím tak do 10 kusů,předtím jsem měl kolikrát plnou síťku. tak doufám že to po takové době někdo zkusí a dá mi za pravdu.Vyzkoušel jsem sirné knoty ,vykuřuvání ,savo,biolit,....A teď ocet za 10 Kč. dejte vědět.......

Vše je hovno i ocet sviňky jsou pořád .............

Dobrý den, máme starší a vlhký dům.....svinky máme snad všude :( Jako samotné mi nevadí, ale jde o to, že nám rozežírají beton a dlažbu....žádného jiného škůdce nemáme.Našli jsme díru v betoně, nalila jsem tam savo a vyplavilo to svinky.Díru jsme zadělali,znovu si to rozežrali.Dali jsme tam i silikon,atd.Pořád si díru otevřeli.Po dlažbě jsou díry taky.....díry v betonu máme v obýváku :( Jak se toho zbavit? Nebo existuje jiný hmyz,co tohle dělá a my ho nevidíme? Díky moc za odpověď na email:lenka-smidova@centrum.cz

spolešně s mravenci zhotovili průchod z ulice mezi cihlami až na chodbu, dlažky začaly padat. Písek v průchodu jsem napustil roztokem polyurethanové pěny v acetonu (po zaschnutí ztvrdlo) a dlažky přilepil pěnou. Konec problému.-

Tak opět bazén a svinky ,nechci je zabíjet jak někdy někdo reagoval , ale oni sami vlezou do bazénu a utopí se. už to řeším cca 6 let . Letos jsem zkusil roztok modré skalice pytlík rozmíchat v kbelíku a kropičkou pokropit ,jde to i na nějaké rostliny ale to chce prostudovat na netu. uvidíme za 2 3 měsíce čus bus

Máme nový RD a lezou nám svinky v obýváku. Malej má v rohu koutek s kobercem a hračkama a ty svi.ě tam furt lezou. Chemii kvůli němu použít nemůžu, vlhko tam taky není. Každej den jich tam dost vysaju a chytám z toho nerva, jsem bezradná.

DOBRÝ DEN. PŘED ASI 2 MÁ ROKY JSME ZARLTEPLILI BARÁK A OD TÉ DOBY MÁM DOMA SVIŇKY. TOPÍME DŘEVEM. BIOLIT ANI RŮZNÉ JINÉ PŘÍPRAVKY NA NĚ NEPLATÍ. DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ

Jejich funkcí je odstraňování škodlivých těžkých kovů jako je rtuť, kadmium a olovo ze země; přispívají k čištění půdy a podzemních vod. Neubližujte jim a nestříkejte pesticidy. Přijměte je a nechte je léčit půdu!

PS: Pokud je máte doma, znamená to jen to, že tam máte moc vlhko. Na to pesticid nepomůže, pokud nevyřešíte vlhko, za chvíli je tam máte zas.

A pokud vám tu tvrdí něco jiného, znamená to, že chtějí pouze vydělat na vaší zbytečné koupi přípravku.

Chci se zeptat jak se určuje pohlaví

pohlaví se určuje poměrně těžko viz obrázek (zdroj: https://insektenliebe.com/en/sex-determination-mating-and-reproducing-of... )

 

Comment Upload: 
clipboard04.jpg

STÍNKY ANI SVINKY NIJAK NEŠKODÍ, NENÍ NUTNÉ JE LIKVIDOVAT, NAOPAK JSOU TO VELMI UŽITEČNÉ UKIZEČKY A ŽIVÍ SE NEČISTOTAMI A RŮZNÝM BIOLOGICKÝM MATERIÁLEM. NIC NEŽEROU VE SPÍŽI, NENAPADAJÍ ROSTLINY A ANI NEKOUŠOU. POKUD JE NAJDETE DOMA, ZBAVTE SE VLHKOSTI A VENKU SI JE HÝČKEJTE, JSOU TO NAŠE NEŠKODNÉ UKLIZEČKY.

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.