Krtek obecný

Latinsky: 
Talpa europaea
Anglicky: 
The mole
Německy: 
Der Europäische Maulwurf
Slovensky: 
Krt podzemný

Krtek je černavě hnědý savec, kteří váží přibližně 80g. Denně spořádá červů přes jednu polovinu své váhy. O krtcích panuje mnoho mýtů, že jsou slepí. Není to však pravda. Opravdu vidí. Má sice zakrnělé oči a vidí velice slabě, ale přesto je schopen vnímat své okolí. Svým způsobem krtek vlastně není škodlivý, protože se živí různými druhy hmyzu, ale jeho projevy - kopečky hlíny (tzv. krtiny) se nikomu nelíbí. Navíc, když vám "zreje" zahradu, budete po ní chodit a zem pod vámi se bude propadat, což není zrovna dobré. Krtek se živí hmyzem a žížalami, přes zimu přežívá ve své noře, kde si přes léto nastřádá dostatek potravy, aby přežil celou zimu. K lovu ze svých smyslů používají výhradně hmat, sluch a čich. Nepříjemnosti, které Vám budou krtkem způsobeny jsou : vyvýšení půdy(krtiny), propadání země, narušení kořenů rostlin. U okrasných zahrad, či herních trávníků je to velmi nepříjemné. Biologické metody Sázení pryšce křížmolistého (Euphorbia lathyris) prý odpuzuje krtky, protože výlučky z kořenů mají odpuzující účinek. Zvuková zařízení V blízkosti nor mohou být umisťována elektronická nebo mechanická zařízení, která vydávají zvuky nebo vibrace, aby odpuzovala krtky. Ta mohou být účinná na velkých plochách, ale často jen způsobí přesun krtků na jinou plochu. Jak se zbavit krtka Jsou k dispozici pasti na chytání živých krtků, které by měly být používány se stejnou opatrností, aby se zabránilo kontaminaci lidským pachem. Měly by být kontrolovány aspoň jednou denně.

VIDEA - o krtkovi

Zajímavý pokus s plynovou bombou a hořákem...asi nevyšel, raději NEZKOUŠET !!!

Další video - konec chybí, to je velká škoda, protože to na mě působí dojmem, že krtek nakonec použije pilníček, který je v záběru, nabrousí si drápy a hurá do akce.

Člověk by řek', že třeba pes si s krtkem hravě poradí. Ne krtek je filuta a tenhle boxoval za "Uhelný sklady"

Krtek v akci

Krtek na zahradě
Krtek hvězdonosý žije v americe
Mládě krtka
fotka krtka obecného
Krtek plave
Krtek v kelímku
Ochrana : 
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

cau, prysce mame na zahrade, ale i krtka, metoda byla jednoducha..castecne pokud to jde (ja napr v bramboristi) odkryt kus chodby a zjistit si cas, kdy ji \"obnovuje\" a pak 2 ryce k zabraneni uniku

zdravím vás všechny. Mám na okrasné zahradě (mulčovací kůra + drahé rostliny + pěkný udržovaný trávník) snad celou rodinu krtků. Jako první jsem použil vodu: cca 350 l vody jsem ji pustil do několik důležitých cest a byl chvíli klid. Poté jsem použil pyrotechniku podobným způsobem a výsledek stejný. Dále jsem zakoupil nůžky na krtka a výsledek byl pro mě překvapivý 3 krtci za 1 týden. Jenže asi si zjistili ztrátu ve svých řadách a v současnosti nepomůže ani instalace těchto \"kleští\" v rukavicích a po vyvaření. Jsem z nich úplně zoufalý, ale hlavně z mojí zahrady, ze které se stalo \"oraniště\". Prosím poraďte mi 11 co s těma hajzlama mám udělat. Ať si jedou orat někam na pastviska!!!!
icq: 374587357

Dobrý den, rád bych se podělil o radu, která mi osobně vyřešila problém s krtkem.
Shodou okolností jsem se dočetl na těchto stránkách, 3.8.2005, o drátěné pasti na krtka z OBI výrobek.č. 325 431, pod názvem Farilia. Německá výroba,cena 89Kč.
Stejně tak jako kolega minule chci upozornit, že nejsem žádný prodejce, ani nechci dělat nikomu reklamu. Ale z vlastní zkušenosti a k mé velké radosti funguje !!! Používám k nastavení gumové rukavice a opakovaně s velkým ůspěchem.

Jestliže "nůžkami na krtky" myslíš pasti, tak je to to nejlepší a jediné co funguje. Trochu jsi mne překvapil vyvařováním ? rukavic ??? Já osobně dávám pasti holou rukou (a jsem kuřák) a v pohodě. Jediná věc na kterou si musíš dát pozor je, že místo vkladu pasti musí být zakryté + nesmí tam cirkulovat vzduch. Normálně to vyhrabu rukou, dám past, raději níže (ty kurvy rádi podrývají) a zykrytuji plastovou bedýnkou, zatížím cihlou, kontakt bedýnky se zemí ještě raději vyhrabanou zeminou překryji (průvan) a když tam dám 4 ks, tak ho mám do dvou dnů.

ahoj! existuje nějaká jed třeba Kyanid (draselný), který by se nasypat do jeho chodby a on pak jednoduše pošel? díky
petruv-email@seznam.cz

no nevim, nevim s tim jedem. Krtek je mrzák mazanej. Já sem onehdá vyzkoušel - možná takovou blbost - nicméně už týden mám klid. Nalil sem do konve s vodou starou vonavku (Old spice, ale myslim, že na tom nezáleží...) a nalil sem mu to do všech děr co sem našel. Asi se mu ten smrad nelíbí a zatim...tuk,tuk na dřevo...je klid.

Asi sem nezmínil, že krtek už není zákonem chráněný. Pro mě to byla novinka :)

I já jsem překvapen! Krtek už není chráněný??? Kde si to můžu nechat ověřit??? Děkuji!

Opomenu-li, že uvedený odkaz není oficiální, opět musím konstatovat, že: "Je třeba rozlišovat mezi "chráněným" a "ohroženým" živočichem." mylda@wo.cz

nevím co považujete za "oficiální". U toho odkazu resp. na zminované stránce je uvedeno číslo vyhlášky z které jsem vycházel. Jestli předpokládáte, že jsem tam krtka, nebo jiného živočicha záměrně neuvedl, tak si to můžete přece jednoduše ověřit sám.

tak nevim, ale na krtka nepusobi, asi nic. Koupila jsem krt-ex a nic. řádí dál. Ani to nekupujte, je to drahé a neúčinné.

s krtexem mám naprosto stejnou zkušenost, stejně tak s prskavkami Rodex. Nevim, každej si chválí něco jiného, psí chlupy, lidské vlasy, vyplavit vodou.....zdá se, že je to velmi individuální.

Jsou lidé co mají psa za 6. tisíc Kč. Nezávidím jim to. Jen mi je líto, že já jsem do svého krtka vrazil už skoro 3 tisíce a ještě jsem ho neviděl. Pak jsem potkal jednoho borce, co mi tvrdil, že mi udělá pasti na krtka, udělal a od té doby vedu já! Jedině pasti!

no ty kuličky opravdu nepomáhají, ale nasypejte do díry karbit, a krtek má po prtákách

Ahoj bojovnici, problemy s krtkama a vubec i ostatnimi hrabavymi a s mysma zmizel s porizenim kocicky do domu. Mame taky okrasnou zahradku, kyicky, stromecky, ruzne..vsechno. S kocickou je klid, chodi po zahrade a lovi, behanim zastrasuje vse. Opravdu, na zahrade bylo oraniste, ktere se nedalo prejet sekackou a ted cca uz 2 rokem je KLID, totalni. Jedina nevyhoda: obcas se nekde najde mrtvolka mysicky nebo krtka.. Takze pokud vam kocicka doma nevadi, poridte si ji a pousteje ji pravidelne na zahradku. Zmeny s krtincema zaznamenali i nasi sousedi, kteri si kocicku pochvaluji a vubec ji neodhaneji.. :-)

Potvrzuji! Můj jeden kamarád z Deštné v Orlických horách má kočku a ta skutečně loví krtky. My jsme měli už aspoň 7 koček, ani jedna (i když jsem ho (krtka) chytil do pasti a ukázal ho kočce) se ho nedotkla. Je to rarita.

mám 2 kocoury (kastrované) a krtek vesele řádí dál

s kočkama je to těžký. Měli jsme tři kocoury z nichž pouze jeden krtka/y/ chytil. Kocouři jsou navíc obecně podstatně línější než kočky.

mi máme čtyři kočky a jednoho kocoura,kočky chytají krtky přímo ukázkově a i hryzce atd, ( a to jsou vydatně krmený)kocou je lenoch,jo taky by mě zajímalo kde se dá sehnat ten karbit ,mám doma starou hornickou lampu a chtěl bych si jí zprovoznit díky.Nejhoeší škůdci jsou prasata a na ty jsou kočky krátký.

S krtkem je téměř marný souboj.Máme na chatě pozemek cca 500m2,trocha záhonků s kytičkami a zelenina do polévky,ostatní trávník.Není "anglický",ale tak aby si člověk mohl lehnout do chládku,či vnoučata .... . Zkoušel jsem se ho zbavit vším - hektolitry vody(bez zjevného účinku) , 2l bomba s propanem(za 14 dní byl zpět),hadice na výfuk od auta (výsledek nezjistitelný).Potom jsem udělal z drátu průměru 6 až 8 mm takovou "šibeničku" na kterou jsem pověsil pozink. plech či mosazný veliký tak,aby při závanu větru klepnul do "šibenice". Drát se zapíchne do země. Krtek má rád klid a tak z parcely zmizel (na tuto plochu jsem užil cca 4 - 6 "šibeniček. Též alespoň u nás je velmi účinný záhonek s Afrikány.Pokud jsou Afrikáni,nepoužíváme "šibeničky" - ty jen tehdy,když se na Afrikány "zapomene.Toto se nám vyplácí minimálně 15 let,od krtka je pokoj.

Naši krtci si udělali cestičky a hromádky hned v záhoně s afrikánama.
Takže u nás máme asi zvláštní krtčí rasu.

Dobrý den,

mohla bych Vás poprosit o foto, jak ta šibenicka vypada?? Jsme už také totálně bezradní co s nimi!!!

Děkuji Vám předem mnohokrát!!

Pozor, při zabití krtka se dostaví dalších sedm na pohřeb!

záleží na tom jak velkou měl rodinu. Musíme doufat, že to byl krtek "homeless" a nebude o něj velký zájem...

môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti. neprišlo ich sedem ale "len " traja

černí mají rozsáhlé rodiny a škodí vytrvale všichni příslušníci

Krtek je zmetek všech zmetků spolu se slimáky. Tady v Podkrkonoší se jeho norami dere voda např. při jarním tání. Dovede je vymlít do neuvěřitelných velikostí. Dřív nebo později se propadnou, v horším případě pod přecházejícím člověkem... To už opravdu končí žerty.
Zkoušíme kdeco. "Úspěchy" chvílové. Klidně se podhrabe do skleníku pod skoro metrovým základem.
Proto volám: Království za recept na krtka!!! Druhým v pořadí je slimejš.

Teď jsem to uváděl v nějakém dotazu nahoře. Jedině pasti !!! Nic jiného (a vyzkoušel jsem ledacos), nezabírá, jedině pasti.

ani pasti nepomůžou, jedině karbit nasypat jim do díry, to zabralo

Prosim Vás, kde dostať kúpiť karbit????

prosím napište,kde jste karbit sehnal

 

Toto není vtip!!!!
Dobrý den.Hledám někoho kdo mi prodá krtka.Chci ho jako domací zvíře do akvária.
Děkuju všem za odpovědi
Milan Šída
atelierdora@seznam.cz

jestli mate zajem o krtka ,tak ho mame na zahradě,určitě i s celou rodinou.

Rád Vám ho dám zdarma. Řekněte, kdy se pro něho stavíte. Ukážu Vám tu část zahrady, kde bydlí. Budu šťasten, najde-li u Vás hezký domov.

Mám to brát vážně? Občas se mi stane, že to přežije.

Včera ulovil krtka náš pes Pražský krysařík - výborný lovec hlodavců a všeho malého co se hýbe. Doporučuji

ja je vykopavam motykou , chce to trpelivost ale je to jen do te doby než přijdou novy najemnici

Pls...poraďte mi...nevím už co máme dělat...zkoušeli jsme všechno...krtek nějak nechce...vypadnout z naší zahrady...ničí nám hlavně trávníky...granule na ně nepůsobí...vím,že krtek je chráněné zvíře,ale myslím,že nejlepší by bylo ho zlikvidovat úplně,než ho jen vystrašit...nebo nějak...vypudit...zřejmě by se hned zase vrátil..pls..poraďte mi...písněte na mail th.kiki.th@seznam.cz

Jedině pasti! Jsou zakázané, neboť krtek je chráněný, ale jedině fungujou. A vyzkoušel jsem fakt všechno! Kubišový by z toho asi neměla radost, ale letos mám 6 ks, ale loni když jsem si je pořídil, tak 23 ks (+ 4 hryzce).

Krtek uz davno neni chranenym zivocichem...
viz
http://www.skudci.com/ohrozene-druhy-zivocichu

Je třeba rozlišovat mezi "chráněným" a "ohroženým" živočichem. mylda@wo.cz

Prosím váženého čtenáře o informaci, kde se pasti na krtka dají sehnat. Máme od něj úplně zničený trávník. Zkoušeli jsme plašiče - nefunguje to.
Děkuji předem za odpověď. Zdraví Marie Kolínová

Použijte likvidátor hryzců W2.
Taky jsem všechno zkoušel, teď krtky nemám.
:-)))

Jaké pasti používáš ? Ty železné kleště ???

Co proti těm ubohým zvířátkům máte? Dyť jsou krásná, přítulná a jsou to mrchy k pohledání... Co by jeden pro nechtěného souseda se zelenějším trávníkem nevidržel...

Musím se pochlbit. S novou motorovou sekačkou - už tři za jeden týden!

můžu vědět jak je chytáte? Sekačkou? Mám samochodnou benzínovou třeba by to taky šlo...

Zdravím všechny lovce,tak jsem si přečet všechny možné komentáře a vidím,že boj s krtkem nebude vůbec jednoduchý.Dle zjištěných informací to chce vlastní kočku (těch cizích máme taky na zahradě dost a dělají jen bordel) a nebo pasti.Ale jak jsem odpozoroval od souseda tak pomáhá i voda,ale pozor ne nějakých 350l jak jsem čet.Soused bojoval s krtkem tak že valil vodu do děr cca od 7hod do 16hod cekově asi 30 kubíků vody(ze studny na černo samozdřejmě) a poslední hodinku dvě,když už to chtěl vzdát tak se začli hromádky hejbat a během dvou hodin pomocí rýče zabil 4 kusy.Takže né že vodou to nejde,ono to jde ale jen aby je to vyhnalo a pak to chce pevnou ruku a pevný nervy.Jen je škoda,že byl rok pokoj a teď když jsem udělal teréní úpravy tak se sešli u mě.Takže lovu zdar a snad je vyženem.

Vyzkoušel jsem vodu, vodu se Savem, vodu s rozpuštěným namáčecím prostředkem Namo - prý krtkovi vadí smrad a výsledek byl nijaký... Asi před týdnem jsem koupil krabičku (100 ks) větších petard - ty co se zapalují škrtnutím o škrtátko a odhazují v dál... Po odhrnutí krtiny a prošťouchnutí krtčí díry jsem mu tam šoupnul zapálenou petardu a na díru si stoupnul, aby ráz výbuchu a uvolněné plyny byly směřovány k tomu haj***vi... a pak díru ucpal hlínou, aby zplodiny zůstaly v jeho chodbičce... Někdy jsem mu tam poslal i víc kousků za sebou... Po čtyřech dnech tohoto boje s krtkem jsem místo denní spousty krtin dnes objevil jen dvě a hned byly náležitě provětrány... Jeden kus ulovila moje fenka, když oblblý ránou prchal na čerstvý vzduch. Jen si dejte pozor, ať si sami neublížíte!

S těmi petardami jsem se radoval předčasně... Krtek nějak přežil a zase řádí v plné síle...  Prý funguje jiná možnost, nehumánní a údajně protizákonná, kterou samozřejmě nevyzkouším, abych se nedostal do křížku s ochránci... Vtip spočívá v použití typu vysavače, který vyfukuje vpředu vzduch kulatou dírou, na kterou se dá nasadit vysavačová hadice, takže jednu máte na vysavači zepředu, druhou zezadu. Nasávací hadici dáte nad nějaké čoudící jedovaté svinstvo a vyfukovací hadici nasměrujete (utěsněně) do krtiny a otrávenými zplodinami profouknete vícenásobně na několika místech krtkovi chodbičky - ten to údajně nerozdýchá a zesne, nebo bude prchat z krtiny a vy ho třeba s motyčkou vřele přivítáte... Krtek je prý chráněný, takže ani mě, ani vás jistě nenapadne něco takového spáchat................ S pozdravem krtku zmar..... Z.

jenom pro upřesnění, už se to tu řešilo, ale zapadlo to v toku času. Krtek není chráněný viz ZDE

Děkuji Vám za zajímavou věcnou informaci, v těchto záležitostech se normální člověk jen těžko orientuje... O to větší smůlu bude mít ten malý černý zmetek na mojí zahradě..., ale kdybych ho dopadnul živého, rád ho pustím v místě, kde nebude nikomu škodit, neublížím...

Zdeněk

 

Doleko účinější jsou výfukové plyny. Když se otrávilo tolik lidí v garážích, tak proč by měl vydržet krtek ve svém bytě.  Demontujete tlumič u mopeda- Babety apod. nasadíte na výfukovou trubku duši z biciklu, druhý konec do díry a jedem. Po chvíli se kouří z děr až 100 m daleko. A je pokoj.

Může mi někdo poradit kde seženu past na krtka karelhaha@seznam.cz DĚKUJI

Ano,v pasti.V hudebním salonu,nebo v papírnictví..číhejte na ní pomalu a skok do trávy a máte slona doma.nemáte zač..naviděnou.

V záchodě krtka..se špejlí na zadku..

dik za zajimavojisti ja ty zajimavojisti o krtkovi potrebuji do skoly fakt dik

Prosím kdo poradí jak se té příšerky zbavit*Vyzkoušeli jsme vše až na pastičky kde se prodávají nevím.Prosím poraď te. Děkuji Novotná

Zkus karbid tím ho zaručěně dostaneš i s příbuznými par kousku daš do diry zasypeš hlínou a zaleješ vodou   ne moc ......tak to udeláš i u ostatních děr a asi 2 nech otevřený a stůj nad tím a až se tam dostane z karbidu plyn zapal to ale bacha at nevyletíš do luftu i s krtkem....ale bát se nemusíš vopravdu a odepiš na e-mail danny.kor@seznam.cz

Zkuste mu nasypat do děr a do chodbiček ostříhané lidské vlasy. Holohlaví sousedé mají smůlu.

Dobrej ted mam mit referat jak tak koukam tak mi asi nic nepomuze

Past na krtka se sežene v železářství. Jsou to takové kleště se silným pérem, které se roztáhnou a mezi čelisti vloží stavítko. takto se to vloží do krtičí chodbičky a zakraje. Při průlezu krtek narazí na stavítko,  čímž dojde k odjištění čelistí a lapení krtka.

Přesně tahle past se mi osvědčila u tchýně na zahradě když si po nějakém čase jaksi zvykli na elektronický plašič. Velmi důležité je její umístění - musíte ji dát dát do průchozí a ne slepé chodby. Průchozí chodbou krtek často šmejdí sem a tam. Během 1 týdne jsme jich takto zlikvidovali 5 a měli pak pokoj celé léto.

jak nejlepe zjistit sit chodeb, hlavně ty průchozí ? Díky za tip
Jirka

Čelovku a osobní průzkum. Tahat provázek aby se nezabloudilo.

A to jste zlikvidoval tchyni nebo krtka :D

tak jsem se informoval jak odpudit krtka - prý vajgly ,vlasy,nebo papír z Romadůru,plašič z PET lahve a pod. Začnu a  podělím se o výsledky .

                                                                                                                             žejdlík

Tak vlasy, vajgly a plašičky nefungují

Krtek nema vyvinuty zrak ale zato cich. Je tomu jako u lidi, ba vice. Staci kdyz do cerstve udelanych krtincu nalejete hrbicek stareho odstateho mleka, anebo kousky cesneku. Opakovat po dobu 2 tydnu a po krtkovi neni ani vidu !

Bez problému vyhodí jakoukoli smrdutost ze své nory ven a žije si klidně dál.

Dozvěděl jsem se, že krtek na naší zahradě na chalupě byl v předešlém životě úderník jménem Stachanov. Fakt je, že je nesmírně pracovitý a plní plán minimálně na 200 %. Rád bych mu k obdivuhodnému pracovnímu výkonu osobně pogratuloval a odměnil ho řádem železné motyky, ale nedaří se mi ho chytit.  Domnívám se, že vyčoudit krtka výfukovými plyny, jak jsem se dočetl, by mohlo fungovat. Ale při současné ceně pohonných hmot je možná levnější objednat si v betonárce několik mixů a zahradu vybetonovat. To by mohlo být účinné a současně by se tím zabily dvě mouchy jednou ranou, protože by to mohlo fungovat i proti plevelu. Ještě vyzkouším vlasy, Romadur, tabák Taras Bulba a když to nezabere tak zavolám do té betonárky.             

 

Ušetřete si čas a zajděte do té betonárky. Vše co jste uvedl ( tabák Taras, Romandur i vlasy )jsem jiš dřívy vyzkoušel a je to 89 : 0 pro krtka. Je to borec. Ještě mám nápad nastražit do cestiček koudel namočenou v levném parfému. Ten jeho čenich přeci není nezničitelný. Jen co sleze sníh, jdu zase na něho. Tak lovu zdar.F 

Jardo s Teplic, děkuji ti za tak plodný příspěvěk. Na tu bídu s krtkem, kterou asi všichni prožíváme, si mě a mého manželka svým příspěvkem tak pobavil, že jsme až plakali smíchy .... :-))))

Máme vybetonovanou velkou plochu na firmě TL25cm s makadamem v podloží pro pojezd náklaďáku a uprostřed malá okrasná plocha trávník + tujky. A najednou krtek. Dorazil jak indickej běžec vrchem. Že jsme to potchytili hned, tak to dopadlo. Přes oběd běžel náklaďák na volnoběh s husím krkem v krtinci.

Nejjednodušší způsob, sic trochu zdlouhavý je, sednout se na zahradu, otevřít si pivko a čekat a motykou, či rýčem (či něčým podobným) v ruce. Jak uvidíte zvedat se hlínu, kdeko-li na zahrádce, vyčkáte na správný okamžik a ,,hups´´ na něj... Vezmete ho po hlavě tím rýčem nebo čímkoli jiným a krtek náthl bačkory....

Takže to chce jenom trochu trpělivosti a správnou ,,killingovou´´ náladu :-)

ryje rano okolo 5.00, ale moze i skor i neskor, trochu naobed a trochu vecer okolo 18.00

To je přesné. A může i v 08.00 nebo ve 13.00, ale také ve 20.00 nebo naopak kolem 15.00, někdy i dříve a jindy zase později.

ZDRAVÍM VSECHNY, KDO USPEŠNĚ ČI NEÚSPĚŠNĚ BOJUJÍ S KRTKEM. SOUSEDKA MI PORADILA NAFTALÍN. ALE BOHUŽEL ANI TEN NEZABRAL. OPRAVDU BYCH SE RÁDA DOZVĚDĚLA, KDE SE DÁ KOUPIT PAST. VEŠKERÉ NÁVNADY SE MINOU ÚČINKEM.

Prosím vás, dělají krtince jen samci nebo i samice? Známý mi tvrdí , že jen samci, a mě to přijde jako naprostý nesmysl. Díky za odpověď, pokud to někdo s jistotou ví.

Taky mám krtka na zahradě a bojujeme s ním zatím po dobrém, leč marně. Pet lahve, vlasy, pepř do cestiček, vytápění vodou,nic nepomohlo. Přešli jsme na pasti (zakopané 4 litrové lahvě pod úroveň chodbičky. Pan krtek je ale mazaný, buď se lahvi vyhne, do jedné spadl, ale předtím si tam nahrnul vrstvu hlíny, po níž se elegantně vyškrábal a teď si vyčůraně udělal chodbu o 30 cm vedle. Pamatuje si mrška, kde byla nástraha. Ještě chvíli to zkusíme po dobrém, abychom ho třeba chytili a odvezli jinam. Začínám být pessimista, nakonec dojde přeci jen k násilným praktikám. Připadá mi dobrý tip výfukové plyny. Uvidíme.

Kromě zakopané lahve (která prozatím se neosvědčila) jsme včera políčili koupenou past na krtka (rourka s postranními záklopkami,do které by měl vlézt a ven se nedostane). Strčili jsme mu ji přímo do chodbičky. Jsem zvědavá, zda bude tak hloupý a vleze do plastové trubky :-))) na past jsme sahali jen v rukavicích, namočili ji a obalili hlínou. Máte někdo opravdu spolehlivý nápad, jak se té potvůrky elegantně zbavit ????

Mám na zahradě taky jednoho.Nejdříve jsem měl strach že když krtka zavraždím tak mně přijede zatknout pan Srstka s paní Kubišovou a tak jsem se snažil vyhnat ho nějakým humáním způsobem k sousedům.Pokusy z různýmy chrastítky a podobnýmy nesmysly se minuly úplně účinkem.Z toho důvodu jsem přešel od metod zaháněcích k metodám likvidačním. Dojel jsem do krámu a na doporučení prodavačky jsem zakoupil velkou tubu nějakýho jedovatýho sajrajtu kterej se dává do chodbiček toho černýho hajzla.Ten si ale zřejmě nepřečet návod a tak nevěděl že si do toho má namočit tlapy, ty následně olízat a poté bídně zhynout.Zřejmě si myslel že mu dávám nějaký steroidy protože místo běžných tří až čtyř hromádek denně jich začal dělat až deset.Zřejmě abych viděl že ho nekrmím nadarmo.Poté jsem zkusil ho vyplynovat.Nejsem vlastníkem mopeda a auto mi nečoudí, tak jsem opět navštívil specializovaný obchod a zakoupil dýmovnice.Smradu z toho bylo po celý zahradě jak v Cikánskej boudě a mě se zdálo že mám konečně vyhráno.Ó jak jsem se spletl.Už druhý den se ten netvor vráti ke svému standartnímu počtu deset hromádek.Dostal jsem ještě jeden návod. Přitáhnout na zahradu PB bombu a pustit mu do díry plyn. Ten poté zapálit. Prej to je zaručená metoda. Ještě nevím jestli se do toho pustím, přecejen bych nerad vykopal na zahradě jezero.Možná bude lepší se s tím roztomilím zvířátkem zkamarádit. Moje dcera ho má taky ráda, kouká se na něj pravidelně v televizi a nechápe proč ho chci vyhnat ze zahrady.

Po čase opakuji návod na celkem účinnou likvidaci toho malého černého zmetka... Sežeňte někde ve sběrném dvoře starý vysavač. Typ, který má na připojení hadic nejen nasávací, ale i vyfukovací otvor a k němu dvě hadice. Hadici z vyfukovacího otvoru zaveďte do krtiny a konec nasávací hadice přiložte k výfuku nastartovaného auta, nebo ještě lépe čoudícího mopeda (případně kbelíku s nějakým čmoudícím zapáleným svinstvem...). Po zapnutí vysavače proženete otrávený vzduch hodně velkou částí krtčích chodbiček a po opakované akci je většinou problém vyřešen... Jen ta životnost použitého vysavače závisí i na čmoudu do krtin vháněného...

Hodně úspěchů přeje Zdeněk

Zatím jsem ulovila jednu krtčí potvůrku do zakopané lahve. Neradovala jsem se ale dlouho, patrně máme na zahradě celou krtčí rodinu - nebo spíš vesnici. Aby pomstili zavražděného bratra, ryjí nyní o stošet. Gel na krtky, který na netu chválí prý není účinný. El. prou v naší zajrádkářské kolonii nemáme, takže vysavač nepřichází v ůvahu. Leda si půjčit k němu ještě agregát. Jo a do pasti v podobě trubky se jim vůbec nechce. Všem hodně zdaru v boji s krtkem !

Používal jsem plašiče, bylo to lepší ale stále na zahradě byli.

Past je umění nastavit tak aby se chytil, hrabe vedle, nebo se u ní zastaví a najde si cestu jinde.

Patrony jsem použil, tam kam jsem je dal do nor tam se neobjevili, ale vedle o 3 metry škodili dál.

Zkuste si vzít rýč v letním čase v 15,00 - 15,20 a pak 17,00 - 17,20 a pozorujte místa kde krtek vegetí. Již mnohokráte se mi stalo v těchto časech, že se zem začla nadzvedávat. Potichu, nedupat  a přiblížit se, vyčkat vhodného času a bodnout. Je sice přepůlený, ale mrtvý.

Hlavně se vyvarujte toho, aby jste chytli škůdce třeba do lahve a pustili jej, třeba 200 metrů od své zahrady.

Přeji úspěšný boj !!!

Nejlepší je dát krtkovi do díry přihlášku do politické strany. Vstoupí do ní a přestane dělat, tedy rýt.

Máme na zahradě krtečka, hnusného černého blbečka. A protože je tak pilný, musím být psychicky silný. Přibývaj ty jeho krtiny, a na mé hlavě zas šediny. Nejde tak snadno ho vypudit, hlukem či kouřem ho vyudit. Nejlépe umlátit lopatou, hnusná smrt bude mu odplatou, protože pořád jen reje a ještě se tomu směje.

Karel Gott - Krtek (dříve Trezor)

Ze záhonu na mne zírá, po krtkovi temná díra
poznám tedy bez nesnází, že mi do infarktu málo schází
včera tady byl po dědovi, krásný záhon květinový
mám tedy problém velice delikátní.

REF: Na to že krtek ryl zase jak černý prase řek jsem si nezoufej
        ty malej krtku dám ti na budku, jen počkej ó jejejej

Nyní přijde moje chvíle, tritolu tam dám po kile
ať má krtek správné klima, sám v klidu ho odpálím to bude príma
Spánku se bráním už noc pátou, veselíme se s naším tátou
jen hynu bázní že se nám krtek zas vrátí

je to fajn, jenom jsem to trochu srazil k sobě

použil son plašiče krtkov made in china, zakúpené v baumaxe, vôbec nezabrali, dokonca jeden plašic krtek podryl a vyhodil z diery. potom som použil český produkt,ten síce krt nevyryl, ale krtince som našiel cca dva metre od neho. zvádzam márny boj s krtom, bez väčšieho úspechu ani hektolitre vody ani dezinf.tablety nepomohli ani petardy, zdevastovali mi cca 100m2 okradných kríkov a kvetín a cca 200m2 mačinovaného trávnika. Môj názor je, že by mala zasiahnuť veda a vynajsť niečo podobné ako sú feromóny pre hmyz skombinovaný s jedom, aklebo s niečím omamným pre citlivých, veď aj krt sa musí páriť.Napadlo ma aj iné riešenie, pre tých čo zakladajú trávnik mačinovaním, položiť pod koberec pásy z králičieho pletiva, vzájomne pospájené, drahé síce ale z hľadiska nákladov, trávnik je drahší. POraďte kde sa dá objedna alebo kúpiť tá pasca na krty OBI-to je obchod? neviem to nájsť ani na webe, prípadne zašlite links-vopred ďakujem

Já s tím mám skušenosti.

Je to jak píšete. Na krtka se fakt nedá vyzrát. Za nejlepší nápady považuju výfukové plyny a poněkud nebezpečný hořlavý plyn se zapálením.
Já ale mám jednu zkušenost a to NOVINY NAMOČENÉ V BENZÍNU. Krtek je nikdy "nevyhazuje", díru na stejném místě už nikdy nedělá. Než dostane chuť dělat díru opodál, trvá to několik dní (pach benzínu se šíří okolními chodbami). Ten smrad těžce nesnáší. Dozvěděl jsem se to kdysi dávno a fakt to funguje. Praktikuju to tak už rok.

Kupil som dve trubicove pasce v Hornbachu (jedna 4 eura), umiestnil do frekventovanej krtkovej chodby a bilancia je 2 krtkovia za 3 dni. Snad sa bude zvysovat. Takze pasce odporucam

Já jsem se taky pustila do boje s tou černou mrchou.Nakoupila jsem granule,sypala dle návodu do děr tak, aby tam nebyl lidský pach- nic, pasta na krtka s příchutí TUTI FRUTI- taky na h...o,tak jsem koupila takové jako želé na krtky-nic,vyzdobila jsem zahradu petkama a podobně -nic.Před časem jsem nakopila pěkně silné čili a sypala do chodbiček-nic,objednala jsem6 plašičů na krtky( 4 vůbec nejdou a ty co pískají mu snad dokonce lahodí ,protože ten mizera ryje hned vedle.) Syn mi řekl, že se jim u nás líbí, protože jim děláme i diskotéku. Celou zahradu mám zrytou, tak jsme nakoupili střelivo. Už týden se v nepravidelnou dobu a stále na jiných místech dělají odpaly. Já mám uši zalehlé, ale ráno se dívám, kolik hromad přibylo.Motykou přes šňupák se mi podařilo ulovit jen dva. Sedím hodinu na zahradě a číhám jak blbec a nic, jen se na chvilku vzdálím hned ryje. Tak lidi, ani vyčůrat, jasné? On má ten hajzlík snad periskop. Jó, taky jsem mu zapalovala sirné knoty v dírách. Celá zahrada smrděla jak u sopky, spálila jsem trávu, ale on to neřešil.Ani vytopit vodou nepomohlo, jen se děsím účtu za vodu.Na radu přátel jse m si pořídila 2 kočky. Zatím jsou to koťata, ale ať se těší až vyrostou!!!!Už jsem říkala, že si pozvu Kateřinu s Bursíkem, třeba jim něco slíbí a společně všichni odtáhnou.Teda, jen aby mi nakonec na zahradě ti dva nezůstali...!!!Lidi,skusím ještě ten vysavač,taky namočím nějaké hadry do benzínu a nacpu jim je tam. Snad na ně něco musí platit. Ten kdo mi poradí a bude to opravdu fungovat bude opravdu borec.Tak, zdravím Vás všechny a snad někdo nad nimi vyzraje!!!! Držte se a lovu zdar!!! Janča

Zdravím Vás, i já letos začínám zápasit snad i dokonce s krtčí farmou, co jich tam mám a hlavně pod černou folii v jahodách.
Odpuzovač bzučák bzučel asi jen dva roky, ted je na okrasu .
Projdu se po zahradě a zkoumám, co jim tam dát.Dříve, asi 15 let zpět jsem ho chtyla tímto stylem a asi se k tomu vrátím, je to trochu pracnější ale on tolik síly zase nemá.
Z A K O P A L A     vědro, skleněnou 4litrovou láhev do jeho místa cestování a opravdu tam spadl.Jiný nápad nemám a též si nechám poradit.
bricova@centrum.cz

Díky JB

Dobrý den,letošní léto je opravdu příšerné.Snažíme sei dělat pěknou zahradu před domem ale každé ráno na přibude min.5 kupiček.Říká se , že vždy tam je celá rodinka a né jenom jeden.Také prý reje jen v lichou hodinu a je to pravda,vždy koukám kdy přibude kůpa.Letos nezabírá ani voda,ani petardy,ani odpuzovače,ani kuličky,ani jedovaté gely.Dnes jsem na internetu našla past na krtka za 55Kč.Jedná se pouze o trubičku do které vleze a už zní nevyleze.Strejda říkal,že je takhle pěkně všechny pochytal o odnosil k sousedům.Trubičku jsem objednala a už se těším až to krťáka hnusnýho vykopnu z našeho pozemku.Dám pak vědět jestli to zabralo. :-)

určitě dejte vědět, bude to zajímat i ostatním, kteří s tou potvorou neúspěšně bojují.

Tu trubičku jsem si taky pořídil, ale byla k ničemu akorad mi jí ta černá hajtra nacpala hlínou.

Vyskúšal som snáď všetko,ale najviac zabrala smradľava kapustová voda ,ktoru som získal ,keď som vymýval sudy z kyslej kapusty,to už bol zúfalý experiment ,ale zabral....

Prý někdo umí udělat mechanickou past,která se přitlačí na čerstvý krtičinec a když ryje, tak ho cvakne.Je to pravda, ví o tom někdo z Vás???Teď mi známí poradili do cestičky zakopat velkou lahev od okurek, ale musí v ní být voda,jinak vyleze. Dnes to skusím a napíšu jak jsem dopadla. Všem "přátelům "krtka lovu zdar.Janča 

Dobrý den, zdravím všechny, co bojují s  K R T K E M

Nabízím jednu z rad, která jak je zatím vidět, tak mi na zahradě funguje.Nařezala jsem si staré prošlé fáče na polovičku/špalíčky/ a ty jsem napustila octem.Pomocí kleští na okurky močáky jsem tyto špalíčky vsouvala do hrbku, abych přerušila chodbičku.Takto to mám na zahradě již třetí den,a akorát  mi jeden špunt vysunul , tak jsem jej znova zacpala, nesahala jsem tam rukou.
Jdu si koupit další ocet a budu pokračovat i tam , co nám folii mezi jahodama, tam totiž je také spoušt Prosím o vaše názory a zkušenosti, jak vám se zadařilo.Děkuji JB
bricova@centrum.cz

Mame plne hřiště krtku 106 krat 50 metru. Nerejou jen v jednom rohu jinak všude neda se na tom hrat prosim o radu. Dik Prochyfany@seznam.cz

Tak se už několikátý rok snažím zbavit krtka. Ze začátku tak nějak po dobrém, prostě mu jemně naznačit, že není vítán a aby vypadl.

Avšak tento přístup nikam nevedl, krtek mě absolutně nerespektoval a dělal si dál své hromádky...

Tak se naše bitvy stupňovaly až jsem přešel na intenzivní ofenzivu:
VŠECHNO co jsem kdy kde četl a slyšel jsem koupil, připravil a zajistil. A pak jsem zaútočil vším najednou!
To znamenalo 8 dýmovnic (takový ty sirný, na krtky) rovnoměrně rozístěných po zahradě v krtincích, dále 3 elektornické plašiče zahrabaný u nějvětších koncentrací hromádek. Naředil jsem 2 litry sava (prý je to ekologicky lehce odbouratelný produkt) do konve a bohatě lil roztok do děr. Z plotu směrem k sousedovi jsme (s jejich souhlasem) odšroubovali dvě latě a nechali jejich psa běhat i po naší zahradě, krtci prý nesnáší to dupání. Jo a ještě jsem nasypal do děr nějaký jed, granule, ať si blbec smlsne (tak aby si ale nedal sousedovic pes...). A na závěr jsem dal do několika chodbiček mechanické pasti, to kdyby nestihl zemřít otravou, tak aby mu to zlomilo vaz. A jak jsme dopadli? Skvěle, zahrada BEZ JEDINÉHO krtince :-)
Avšak toto není ani americký film ani pohádka a tak je dobrý konec v nedohlednu. Po měsíci byl krtek zpět a v plné síle! Takže nejen že si v klidu odpočal na dovče někde na poli, ale teď kromě krtinců denně uklízíme ještě po psovi, kterej už snad ze zásady sere jen u nás :-(

Už nevim, asi zkusime to s těmi výfukovými plyny. A pak už zbyte jen propan butan, jen se modlím, aby do baráku nějaká ta chodbička nebo cestička nevedla taky...

Roury jsou nanic a vlasy také nepo máha jí.Aleal espoňjsemseu pří spěvk ůzasmá la .

Bože jak to píše.

Krtek se odstěhuje jinam, až nebude mít na daném místě co žrát. Žere asi vícero druhů havěti, ale žížaly určitě patří k jeho oblíbené stravě. Ty se dají odstranit z půdy pomocí elektrického proudu - kdysi jsem je takto lovil pro známého rybáře. Vyrobíme si několik zapichovacích sond ze silnějšího drátu, které vzájemně zapícháme do okolí krtkova rajónu a sondy propojíme vodičem. Doprostřed zapíchneme centrální sondu. Půdu důkladně pokropíme a vyčkáme, až se vsákne. Pak do sond zapojíme PŘES ODDĚLOVACÍ TRANSFORMÁTOR a regulační odpor (reostat) síťové napětí. Žížaly začnou ihned houfně vylézat na povrch.
Nemusím doufám zdůrazňovat že elektro-laikům jde při této akci doslova o život - takže to raději nezkoušejte bez odborníka s vyhláškou č. 50

téměř 14 dní jsem tomu černému šmejdovi pouštěl výfukové plyny z trabiho asi tak 15-30minut denně a výsledek?
prázdná nádrž a krtek jede jak cyp!!!!!
asi mě už z něho jebne!

S kolegou honíme krtky na jeho zahradě na chalupě. Koupili jsme elektronické plašiče a nic... Spíše je to přitahuje :-D Pak jsme začali hlínou z krtinců rekultivovat truhlíky na květiny... Krtinec jsme odstranili, klackem našli otvor do nory, vložili tam pokaždé kus citronu a kus PEPA (jádrový podpalovač, nevím ani jak se jmenuje dnes) díru pak zase ucpali, no a docela to zabírá. Jednou za týden tam jezdíme a krtince se objevují stále v menším a menším počtu... Za to u sousedů se ta migrace krtků z jeho zahrady začala projevovat...

Mám krtka přes ulici (vlastně soused) a můžu říct, že mi vůbec nevadí :-)

Tak amici uz maji zazracnou zbran na krtky, jmenuje se to Rodenator a musi s tim bejt pekna zabva :-)))

Rodenator, je uz i u nas a da se objednat i jako jednorazova sluzba.

Pěkný no, ale to ti na zahrádce moc nepomůže. Ty potřebuješ krtka nějak odehnat, nebo odchytit, prostě "čistý řez" bez následků, a tohle řešení který nabízejí oni, ti zlikviduje celou úrodu. Krtka se sice zbavíš (na nějakou dobu), ale zbavit se ho tím že si necháš vybouchnout záhon na kterém máš zaseto, je podle mě spíš pyrrhovo vítězství.

Cílem našeho přemítání zde není hledání způsobu jak zabít krtka, nýbrž jak ho donutit aby na naší zahradu nepách.

Taky pomůže vypustit jim do díry neodpařený zbytek z láhve propan-butanu. Hadici odpojíte od vařiče, strčíte mu ji do díry a obrátíte láhev ventilem dolů. Pekelně to smrdí a navíc bude tahle láhev po naplnění obsahovat opravdu jenom plyn. Zapalovat ovšem nedoporučuji.

Zbylé petardy od silvestra si schovejte (ty zelené válečky - sto kusů jich stálo asi dvacku). Jakmile objevíte na jaře krtinec, tak ho odhrňte, najděte díru a do ní dejte zapálenou petardu. Díru přišlápněte - ne bosou nohou. Pokud toho darebáka netrefí šlak, tak se stěhuje. Mi to funguje. Pracujte ale v rukavicích, to kdybyste nebyli dost rychlí ...

Na krtka mě spolehlivě zabral elektronický odpuzovač komárů(na tužkovou baterii).Zasunul jsem mu ho do chodbičky pod krtincem a 2 roky se neukázal,až nyní .Problém je že už nevím kde je zakopaný abych vyměnil baterii.Tak ho zkouším někde znovu sehnat.

s krtky bojoval můj táta, bojuji i já. Zkoušeli jsme všechno, výfukové plyny se sytičem,psí hovínka, vlasy, různé chemikálie, nehašené vápno, mechanické pasti asi 4 druhy, elektronické plašiče jednotonové, přerušované, melodické, sirény, elektrický proud, a Bůh ví co, nejlepší a nejúčinnější je motyka. V roce 2009 krtek ryl až skoro do zámrazu a čím je teplota nižší, tím je hlouběji, motykou jsem se na něj již nedostal, zkusil jsem rýčem, padáda, jde to až do hloubky 30 cm, Mám zahrádku 30 x 20 metrů, v roce 2008 motykou 9 krtků, v r.2009 - jaro a léto klid, podzim 2 krtky rýčem.

Nevím jak vy ,ale mě se osvědčili ocelové kleště na krtky.Na internetu jsou k mání za
cca 100,-Kč.Funguje to následovně.Kleště rozevřete za rukojeť a mezi čelisti kde jsou
zuby vložíte takový výlisek z plechu,který má na sobě takové malé jazýčky.Najdete
nejčerstvější krtinec a odhrnete hlínu.Lopatkou vykrájíte do té díry obdélníkový
otvor.Potom vezmete polévkovou lžíci musíte vyčistit tunýlek na obou stranách od
hlíny,potom tam vložíte kleště tak aby příchozí a odchozí tunýlek byl v ose rozevřených
kleští.potom natrháte trávu a celá past se tou trávou přikreje.Potom to celé přikreju
kbelíkem dnem vzhůru.A nakonec to nejdůležitější.Veškerou práci provádět v rukavicích
stačí ty igelitové od benzinky.Nic nebrat do ruky holýma rukama.Pokud se budete
držet mých rad garantuji vám,že ho máte do 24 hodin.Nemá šanci.Já jsem dříve zkoušel
taky kdeco,ale ta černá bestie je vychcaná až běda.Pokud budete někdo mít zájem
můj e-mail klaus.jirka@centrum.cz.Ahoj.

Mě se osvědčily také pouze kleště...ale je důležité najít hlavní chodbu..v těch vedlejších mi je vždy zahrne...Nejnovější poznatek: po nalíčení pasti ještě chodbu pořádně vytopím hadicí...(z jiného místa) krtek při celkovém úklidu past přehlédne...a ještě past zakrývám velkým hrncem, aby měl větší klid.. :-) Je to hotové safari .zkoušel jsem různá vraždítka, ale je to opravdu šelma chytrá..

ano je topřesně tak, ve většině chodeb vám ty klešťové pasti zahrabe hlínou, nebo je i dokonce převrátí a krtek utek. Já už číhám s těmi klešťovými pastmi14 dnů, ale vždy to dopadlo stejně--zahrabaná. Takže začínám mít nedůvěru v účinnost i těch kleští na krtka. Asi zkusím poslední možnost, můj táta kdysi zakopal 3litrovou sklínku pod chodbu kde chodil krtek a pár jich tak chytil. je to trochu pracnější, moc se mi do toho nechtělo,ale asi to bude nejúčinnější. napíšu jak to dopadlo. Lovu zdar!

A ještě něco, asi v roce 1995 jsem vyrobil několik elektronických plašičů na různých principech, tyto jsem vyzkoušel, bezúspěšně, jeden z nich jsem poté věnoval kamarádovi, ten jej použil na zahrádce a po dobu asi 4 roků si jej nemohl vynachválit,neměl krtka. Existuje údajně plašič na - kuny - ten se údajně také osvědčil, nemám ale osobní zkušenost..

Na to mám psa (vlčáka), ten jich donese každý rok tak 20.

Já dával i ty velký červený, a nic... Asi mám na zahradě silnější kus.

nebo je hluchý

my máme docela šikovnou kočku -donesla už 4 krtky :)

..prosím o zapůjčení...

Hlasím, že naše kočka srovnala dneska skóre, už má taky čtyři. Jak si vede ta vaše ?

Dejte ji naklonovat a lidi vám budou platit zlatem.

zdravím přátelé,
před nějakou dobou jsem si usmyslel že by mohlo být zvláštní mít krtka jako "domácího mazlíčka", ale ani nevím zda je to možný,
Pokud někdo ví jak se dá chytit krtek, myslím že ve zverymexu ho asi nepořídím. Tak mi napiště a podělte se o toto téma..

chytit by nebyl problem, ale chovat uz jo. Jednak hnusne kouse a pak je dost nervni. I v pasti kam se dostane zivy tak je za chvilku ze stresu po nem

Máte pravdu. Vlasy, vyplavení, ba dokonce ani originální jed na krtky jako granulát nezabral navždy. Myslím, že jsme bezradní. :-(

Zabít krtka motykou nebo brokovnicí je náhoda a kdo má tolik času sedět na zahradě, já už několik dní vstávám ve 4 hodiny ráno, čekám, čekám a nic. Pak odejdu na záchod, přijdu a krtičinec. Nebo ryje ve 3 odpoledne a tak. Dávala jsem do krtičinců sirné knoty, ale nepomohlo to. Mám tam jeden elektrický plaěšič teprve jeden den, tak nevím. Prý se nejprve zvýší počet krtičáků a až po několika dnech odcestuje.Teď zkusím ty noviny napuštěný benzínem a uvidím.

V OBI prodávají dvě drátěné pasti za 99,-Kč. Od firmy Farilia Vpředu velké oko (doporučuji o něco zmenšit. Do každé chodby v krtinci se dá jedna past. Krtek narazí na zajišťovací zarážku a past jej chytí. Zela úspěšné. Vše ostatní je na nic.

Plašič je akorát na dvě věci. Neodolala jsem reklamě a zakoupila. Mám dva a krtek ryje o 106. První den tedy ani jeden krtinec, ale pak to začalo.. Mám celou zahradu zrytou, už fakt nevím, jak na něj.

Měla jsem krtka a jediné co pomohlo,tak byl tuším řepčík nebo jak se to kvítko jmenuje.Jsou to takové oranžové květy na jaře a ta hlíza je má odpuzovat,protože jim smrdí.Asi na tom něco bude,protože po krtkovi pak nebyla ani památka.Snad jsem pomohla.

krtek sa vraj stahuje za kompostom,
my sme kompost odstahovali na koniec zahrady a tam sa odstahoval aj krtko, tak uz rypakuje len tam. pretoze v komposte sa nachadza najviac zizal, kt. mu chutia.

Vyzkoušel jsem všechno možný a na krtka nic nezabírá. Ani odchyt se mi nedaří. Mám zrytou celou zahradu a už jsem pěkně naštvanej. Přemýšlel jsem, že na hranici pod plotem vybetonuji do země úzký ale hluboký základ aby se z pole neprovrtal ke mě. Neví někdo jak hluboko reje ?? To bude asi 100%.

Tady jsou účinné přípravky uvolňující fosforvodík. vka

mám pocit, že leze i po zemi...našli jsme ho minulý týden v hale, kde jsou koně a samá dlažba...malého noraře psa to chce, nám je vychytává a ž tři týdně...

Zhotovit kolem zahrady bet. podezdívku se základem do hloubky 80cm nepomáhá - cikán přestrojený za krtka běhá i po povrchu a a škodí dál - tak investice značná nepomohla. Jediné je trpělivost a pasti = ideální zábava do důchodu.

Nojo, ale co když vyleze někde na poli z krtince na povrch, udělá dva kroky na tvůj pozemek a zavrtá se? Pak už ho odtamtaď nedostaneš, a pokud to bude zrovna samice čekající mláďata, za chvíli budeš mít krtinců stovky, protože tvá betonová hráz pro ně bude jako takový akvárko, ze kterýho se jentak nedostanou a budou se dál množit na ploše 10x20 metrů nebo kolik máš zahradu, ze který nebude úniku.

jste fakt trhlí příroda by měla být v rovnováze predstavte si ze jste krtek a někdo vás zabíjí nejen vás ale i celou rodinu a tak vás nabádám k zamyšlení řekněte kde maj teda ti krtci žít??? když ne na polích zahradách a v lese asi těžko.

Tak to tedy nevím, jak u vás vypadá zahrada. Sice je to také jen zvíře ale mi jsme zase také jen lidi. POLE je dostatčně velké nemyslíte? Nejspíše bydlíte někde v paneláku že? a krtka znáte jen z večerníčku jako hodnou pohádkovou postavičku.

Jak už tu někdo psal, stačí dát na okraj zahrady kompost, krtek se tam stáhne za potravou a dá pokoj.

Vít co opravdu funguje a je to jednoduché. Kupte si v drogerce sirné knoty stojí asi 50Kč. Natrhejte je na menší kousky tak 0,5x0,5 cm a nasypejte je do odkrytého krtičince. Mě to na zahradě funguje dokonale.

NEFUNGUJE!!!

Po mnoha marných pokusech krtka vypudit ať už sirnými knoty, karbidem či speciálními připravky se množství krtinců za posledních 12 měsíců neustále zvětšovalo. Používal jsem mnoho týdnů i gelový jed správně aplikovaný do chodbičky ne do krtinců. Krtkům velmi vadilo odhrabání krtince, v takovém případě byl vždy do několika hodin zase zahrnutý. Celková délka chodeb musela být více než 50 až 60 metrů. Nakonec jsem přistoupil k použití ocelových pastí. Ne trubkových ale klešťových. Nastražil jsem je (2ks) 20 cm před odkrytý krtinec. Po dvou dnech se krtek chytil a tím byl usmrcen. Moje největší překvapení bylo že tam snad byl opravdu jen jeden krtek na celou poddolovanou zahradu. Doporučení je tedy jasné, pokud tedy netrpíte přílišným útlocitem, použijte PASTI a máte pokoj. V rozsáhlých chodbách je není možné vykouřit a ani vytopení se nejeví reálné.

ja mam nazahrade snad cele mesto krtku .uz sem je skousel vyhnat tnt atd...ale nic tak sem si koupil tekutej dusík a hned to pomohlo křečci vyplavali napovrh

To jste spíš něco tekutého nalil do sebe.

Pasti, knoty, dělobuchy,plyn,výukové splodiny....nic nic nic. Dejte mu televizi do díry a pusťte mu přímý přenos z naší poslanecké sněmovny. Krtek emigruje potichu někam do lepších krajů a bude dělat že s Čechama nikdy nic neměl společného.:-)

najlepsia metoda je jednoznacne motyka zabil som ich uz v desiatkach na nasej velkej zahrade.
Hrabe najviac rano a poobede.
Staci udupat vsetky krtince a najcerstvejsie sledovat priebezne popri inej praci na zahrade.
Potom ho s motykou ked hrabe podkopat...
A je to...

Ahoj všichni bojovníci,
kdysi jsem si přečetla v časopise Zahrádkář radu hodně hnojit draslem, prý to ten hajzlík nemá rád. Letos v půli května jsem si na kraji trávníku udělala záhonek na 5 rajčat. Hned v něm začal tancovat. Zakoupila jsem tedy pytlík síranu draselného, sice na něm píšou hnojit brzy na jaře, přesto jsem záhonek granulemi posypala. Pár dnů trvalo než se rozpustily ale asi to funguje, záhonku se vyhýbá, tancuje jen v trávníku. Draselných hnojiv je víc, na podzim pohnojím vše a uvidím. Před lety se mi ho podařilo vyrýt, má nečekanou sílu, radím kožené rukavice, piští škrábe a kouše. Hodila jsem ho živého do popelnice, nedokázala bych ho zabít. Doufám že se hezky povozil.

Vím, že je tento koment starý dost dlouho, ale musím říct, že je tato paní pěkný sobec - kvůli svému pocitu (že krtka nezabila) se cítí perfektně a pyšně, ale uvědomujete si co si asi krtek musel zažít když jste jej bez milosti za živa hodila mezi odpadky ze kterých se nemohl dostat? Omlouvám se za tuto větu, ale nelze mi se k tomu nevyjádřit - LIDSKÁ BLBOST MNĚ OBČAS ZARÁŽÍ. To jste ho měla raději opravdu zabít.

no co, červi tam v popelnici určitě byli a pořádně se pohrabal, když může ničit zahradu, na který nechá člověk ruce tak co s ním? jsou to bastardi,ted jich tu mám celý stádo, asi je vykouřím a budeme číhat s motykama, rychle a bezbolestně, to jediný jim dopřeju, ale ty humanistický řeči tady jsou fakt k sežrááááníííííí

Nepřeji vám, aby na vás počkal taky někdo s motykou

On ho jenom tou motykou podkopne, nabere do kýble a odnese na jiné místo. Tak proč to přání-nepřání?

Asi tak... :-)

ja som to skusal a nepodalilo sa mi to

Jak tu tak čtu příspěvky, tak mi vychází, že jedině pasti jsou k vyhubení té černé bestie dobré. Nevím kolik jich na zahrade u chalupy mám, ale kdykoliv tam přijedu, najdu nějakou novou hromádku. Ryje přesne v místech, kde jsem na podzim zahradu vyrovnával a dosypával dolíky a nerovnosti kompostem. To u mě ještě nebydlel Ten kompost byl chyba, byly v něm asi žížaly a těmi jsem ho asi na zahradu přilákal, ty on mlsá rád. Zkoušel jsem ho vyplavit, ale čerpadlo jelo od rána do večera div se nezavařilo a druhý den stejně tam, kde jsem mu lil vodu zase hromada. Jdu koupit pasti, nechtěl jsem ho zabít, jen vypudit, ale řekl si o to sám. Takže boji zdar.

je nejlepší past se sklopnými "dvířky" se zarážkou.Když do pasti vleze, zarážky na obou stranách zamezí otevření dvířek ven.Past se vloží do povrchové chodby a zakryje,aby tam nešlo světlo.Pozor: držet jen v rukavicích, dlouho nepoužívaných nebo nějaký čas nechaných na průvanu,aby vyčichly!Před lety jsem past z pozinku čtvercového profilu koupil na Hobby v Č.B. za pár Kč, je 100% účinná.

Absolutně neúčinné, krtek tlačí hlínu před sebou a zanese ji i do trubky, dvířka se pak neuzavřou a krtek si trubkou chodí tam a zpět jak chce.

nejlepší je mít psa příbuzného jezevčíkovi...nám chytí tak tři krtky za týden, krtek není nikdy sám, je jich tlupa...

Nezkoušeli jste někdo koupit 50cm vysoký pozinkovaný plech a "zasadit" jej kolem plotu zahrady? Soused při problémy s krtky před 2 lety vybetonoval do země asi do hloubky 60cm zítku ze ztraceného bednění po celé délce plotu a už 2 roky nemá jedinného krtka. Napadlo mě, jestli tuto "zátarasu" není možné levněji pořídit z plechu.

udělal jsem takovou zábranu kolem celé parcely s trávníkem -60m- do hloubky na opuku 60cm a přesto krtek reje dál. Krtince se zastavují před zábranou/ Al plech/ těch je hodně, ale pak i na trávníku. Když ho chytnu, je tak tři týdny pokoj, pak přijde jiný. Vysvětlení je jediné, krtek přijde na trávník po povrchu. Přemýšlým, že udělám skrývku vrchní zeminy/jedná se o hřiště/udělám podloží z kameniva a 10 cm hlíny vrátím. Budu doufat, že v tak nízké vrstvě zeminy nebude krtek rýt. Pokud mně někdo poradí lepší způsob,děkuji předem. Zdraví všechny , kteří mají stejné problémy. Karel.

Před mnoha lety jsem líčil na krtka a podařilo se.
Trubková past je nevýhodně krátká, nahrnutá hlína spolehlivě přidrží dvířka a krtek vycouvá.
Našel jsem krtčí chodbu, kde běhal pravidelně a tudíž toho moc nehrnul před sebou, zase nic. Pak jsem zkusil experiment, který se podařil. A několikrát.
U té pravidelné chodbbičky jsem zakopal kyblík a chodbičku zavedl nad kyblík, navíc jsem cestičku nastavil jakýmsi plechovým žlábkem, aby končil alespoň 1O cm od okraje kyblíku nad "propastí".
Dá to víc práce, ale spolehlivě jsem chytil 2 krtky, jsou krásní, ten kožíšek to je něco.
Odnesl jsem je tenkrát na družstevní pole, daleko od naší zahrady.
Krtek tam potom působil jako třetí odboj.
Zdar B.

To, že krtek je užitečný, je všeobecně známo. Je také dobře známo, že zahrádkáře i ostatní dokáže pěkně naštvat svými hromádkami.
Zkuste krtka chytit a odneste ho jinam, život jste mu nedali, tak mu ho taky neberte.
C.

až na ten blábol v poslední větě to má logiku.

nechápu proč všichni chcete odnést krtka pryč, když on taky nechodí pryč a sere na vás, směje se vám do ksichtu, ničí vám zahradu a štve vás. prostě vemte něco ostrého nebo airsoft zbran a pal te to do něj jako on do vaší zahrady

si děláte pr**l?? Vy teď taky štvete ostatní těma Vašema připomínkama tak krtka nechte krtkem,vězměte si něco ostrého a jděte se místo mordování krtka nažrat,o.k.? :-)

Tohle nepsal člověk, ale pořádný hovado. Udělala bych vám to samé, co vy tomu krtkoj...

moja mila, ja by som tebe vysypal do spalne kybel švabov a zavrel ťa s nimi, a by si viac kraviny napísala

asi nejste normální...vždyť je krtek chráněnej...zabíjet se nesmí!!!

reagujete na 3 roky starý příspěvek a navíc chybně. Krtek opravdu chráněný není!!!

K nám se krteček nastěhoval do mého opečovávaného trávníku, když jsme byli na dovolené. Měl 14 dní klid a tak se zabydlel. Když jsme přijeji a uviděla tu spoušť, tak jsem dostala hrozný vztek. Každé ráno nové a nové hromádky. Rýčem jsem na něj nemohla - jednak se v anglické trávníku špatně ryje a navíc krteček si ryl kolem závlah, takže jsem nemohla použít ani vidle. Několikrát se mu podařilo udělat hromádky i na tryskách, které zavlažují a to už mě došla trpělivost. Koupili jsme gel na krtky v tubě a začala jsem boj. Do každé nory jsem vytlačila gel a čekala, že ho olízne a pojde jenže krtek si vesele ryl dál další 2 týdny. Jednou ráno jsem se šla podívat co zase napáchal a vidím, že krtek je vylezený na trávníku vzala jsem kbelík , smetáček a krtečka se mě podařilo namést do kýblíku. Měla jsem takovou radost, že jsem ho ani nezabila a zavezla jsem ho do lesa. Má radost však netrvala dlouho, druhý den jsem měla v trávníku zase hromádku - krtek není nikdy sám. Můj boj začíná znova.

K nám se krteček nastěhoval do mého opečovávaného trávníku, když jsme byli na dovolené. Měl 14 dní klid a tak se zabydlel. Když jsme přijeji a uviděla tu spoušť, tak jsem dostala hrozný vztek. Každé ráno nové a nové hromádky. Rýčem jsem na něj nemohla - jednak se v anglické trávníku špatně ryje a navíc krteček si ryl kolem závlah, takže jsem nemohla použít ani vidle. Několikrát se mu podařilo udělat hromádky i na tryskách, které zavlažují a to už mě došla trpělivost. Koupili jsme gel na krtky v tubě a začala jsem boj. Do každé nory jsem vytlačila gel a čekala, že ho olízne a pojde jenže krtek si vesele ryl dál další 2 týdny. Jednou ráno jsem se šla podívat co zase napáchal a vidím, že krtek je vylezený na trávníku vzala jsem kbelík , smetáček a krtečka se mě podařilo namést do kýblíku. Měla jsem takovou radost, že jsem ho ani nezabila a zavezla jsem ho do lesa. Má radost však netrvala dlouho, druhý den jsem měla v trávníku zase hromádku - krtek není nikdy sám. Můj boj začíná znova.

ty si ho vážne nezabila? ludska hlupost je nekonečná

jestli to byl tento, tak se nedivim - www.veselepohadky.cz/krtek/ :D

jak by ti bylo kdyby sem přišel označil třeba tvoji matku za škůdce a prostě ji jen tak zabil? krtci jsou žívý tvorové a maj právo na život tupče

Zdravím všechny trápené utrápené krtkovou drzostí! Když jsem sem přišel, hledal jsem něco humánního, ale to prostě neexistuje. Podle mne je stále a přes včechny popisované recepty nejlepší klasický lov. Úspěch je navíc okořeněn tou pravou euforií vítěze, kterou si jindy neužijete. Angličana si také raději poškodíte sami, než to nechat tomu šmejdovi, vy si totiž uděláte jednu díru, kterou zase zahrabete, kdežto on to zryje všechno. A jestli se tam špatně ryje - použijte trojzubou motyku, někdo tomu také říká kopáč. MUSÍTE USPĚT!

A jsem tu zpět, zdravím!

A musím potvrdit předešlé. Po prvním úlovku byl klid a až poslední 3 dny mi ryl pod odstaveným vozíkem. Pouze tam - myslím, že i tomuhle šmejdovi vadila ta slunkem rozpálená zem, tak byl ve stínu. Před hoďkou byla bouřka a já se šel podívat, kolik mi nateklo do vany vody, a jestli už odchází. Vracím se dom a pohled zavadil o zem u vozíku. Následovala akce a potom jsem došel domů a říkám ženě - ty jsi byla venku, když to přišlo? - Jo, sklidila jsem stůl, ať na něj neprší. - Tak se tam jdi ještě podívat. - Co jsem provedla? - Nic, jen tam koukni. No, a potom volala příbuzným a oznamovala, že máme na zahradě krtka sebevraha, co nám skočil na motyku. Takže 2 pokusy, 2 úlovky. Mám 100% úspěšnost! Máme zalito, máme uloveno, krásná neděle, co více si přát?!

Už mne to nudí, chtělo by to nějakou změnu, akci, nebo co. Viděl jsem opět hromádky, ale neměl jsem čas, pak jsem vyšel tentokrát v podvečer ven pro dřevo a viděl pohyb země. Akce trvala asi 2 minuty a bylo po všem. Ach jo, tak jednoduché......

a co takhle položit na trávník síť proti krtkum?Síť se dá i položit cca 5-10 cm pod povrch,síť má oka 10x10 mmm,které krtek neproryje,prostě se nedostane na povrch.

Obrázek uživatele Peca

Ano, jednoduché to je, pokud máte štěstí na krtka, já tam mám úderníka, bo plní minimálně na 150 %, nejhorší na tom je, ře rozumí jenom řeči lopaty .... , jak já jsem ho jako děcko miloval ...

Já jsem si koupil několik malých plyšových krtků a pověsil jsem je na jabloň, jsou všude jen ne u mě, jsou poměrně chytří, tak jim asi došlo, že by mohli taky viset, jak jednoduché.....

Dobrý den, rád bych se s Vámi podělil o své zkušenosti s hubením krtků. Zkusil jsem toho opravdu hodně a když nic nezabíralo a já začal propadat panice, tak jsem sáhl po gelu od stoppestu. Ten zabral. Správné použití je nesmírně důležité pro ten správný efekt! Takže... Motykou kopnout do krtiny k sobě dokud neuvidíte díru, do díry vytlačíte gel 5-10 cm a převrátite hlínu zpět. Hlínu převrátit tak,aby ta co byla dole u díry, byla zase dole na díře a ta co byla nahoře, byla zase nahoře. Pokud to uděláte špatně a dáte hlínu co byla nahoře dolů, krtek muže cítit pach kočky, psa atd a už tou dírou nepujde a udělá si krtinu vedle. Po aplikaci díru ničím nezakrývat, vytváří to průvan a krtek tama už nepujde. Takže hodně štěstí při hubení!

Dobrý den, nad gelem jsem taky uvažoval. Jen mám trochu strach, aby ho nevyhrabal náš pes a nesežral... Jak je gel jedovatý pro drobná plemena psů?

Kupujete samé drahé nástrahy zkuste obyčejné nevyhašené vápno.Odhrnte zem a do chodby nacpěte vápno díru nechte odkrytou protože se bude snažit je zahrnout,pěkne si spálí čumák i packy sírne knoty jsou k prdu vyhazoval je ven.

Už druhým rokem se s krtky morduji, jak je vyhubit.Co dostali vody ze střech, dokud se nezačalo zalévat.Možno říci i přes 3 tisíce litrů, podle nádrží. Vytočili mně, když jsme zakoupili plašiče
v ceně za kus přes 1 000 Kč, celkem 3 kusy. Marné,marné.V domnění, že je vytopím, používal jsem vodu z vodovodního řádu, pořádný tlak. CHodby asi mají už po celé zahradě.Nejvíce mně naštvali, když se nastěhovali do pyramidy s jahodami, do všech pater.Celá patra provrtali, rovněž i v malinách se usadili.
Sklizeň byla sotva poloviční., bylo to znát už na listech.Nyní se pustili a podrývají rajčata.Nic nepomáhá, zatím voda. Plašiče, to je krtkům pro legraci.V blízkosti funkčního plašice si udělali ve vzdálenosti necelých 10 cm krtince, zřejmě se jim zvuk zalíbil a svolává je po vyplavování. Jsem z toho nešťastný. Jaké máte zkušenosti, nástrahy na myši, jed. Zda pozřou.Všem ochranářům, pokud bych je mohl pochytat, rád bych předal do jejich zahrad, hlavně těm výzkumníkům,prodejcům kteří propagují funkčnost plašičů až do vzdálenosti 40 metrů. Nenechte se nachytat, tak jako my, vyhozené peníze.Pokusím se jim ještě pouštět z magnetofonu, jakmile seženu kazetu, tvrdou hudbu ,přiklopenou sudy a to z plastu, plechu.Pokud uspěji, nechám všem těmto postiženým zahrádkářům vědět. Jaroslav, Dubaj -Teplice.

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.