Švábi, šváb americký, rus domácí, šváb obecný

Latinsky: 
Blattidae
Anglicky: 
Cockroach
Německy: 
Schabe
Slovensky: 
Šváby

patří k nejprimitivnějším a nejstarobylejším skupinám hmyzu. Většina z více než 3000 známých druhů žije v tropických oblastech a jsou to druhy víceméně vzácné. Asi 70 druhů se vyskytuje v Severní Americe a několik druhů v mírném pásmu jako obtížný hmyz v příbytcích a kolem nich. Švábi mohou znečištovat potraviny, jelikož se vyskytují v místech, kde je nahromaděna nečistota. Švábi mají velmi ploché tělo a dlouhé štíhlé nohy, přizpůsobené k rychlému běhu. Předohruď je rosšířena a tvoří plochou plotnu, která téměř pokrývá hlavu. Švábi se před nepříteli nejčastěji zachranují útěkem, ale mnohé druhy také létají. Švábi jsou obvykle plaší a ukrývají se ve škvírách a skulinách pod kůrou a pod kameny odkud vylézají jen v noci, kdy si vyhledávají potravu. Živí se velmi rozmanitými látkami včetně klihu ve vazbách knih a na známkách. Švábi ukládají vajíčka do tvrdé nebo blanité schránky či tobolky. Samice některých druhů nosí tuto tobolku připevněnou k zadečku do doby než se z vajíček líhnou mladé nymfy. Jiné druhy jí ukládají na bezpečná místa, kde probíhá inkubace. U různých druhů švábů se líhnou nymfy za dva týdny až za tři měsíce. Mladí švábi (nymfy) se podobají dospělců mají však nevyvinutá křídla. Některé druhy se svlékají 6x - 8x a dospívají asi za šest týdnů. Jiné druhy se svlékají vícekrát a vývoj trvá až půl roku.

Rus domácí

(Blatella germanica) Zajímavé je, že u nás se tomuto švábů přezdívá rus, ale jeho latinské jméno by spíš napovídalo, že se jedná o švába německého. Jestli se jedná o protektorátní změnu jména nevím. Rus je všude, kde je teplo. V pekárnách, laboratořích, hotelích nemocnicích. Tito švábi se vyskytovali např. i u (ex)manželů Ilony a Davida v reality show Výměna manželek. Všude, kde se nachází vede s ním člověk nerovný boj. Zpočátku se zdálo, že insekticidy používané k hubení rusů působí dobře, později se však ukázalo, že se stále častěji objevují jedinci, kteří byly vůči účinku jedu imunní. Nakonec se musely začít používat jiné látky. Z vajíček rusů se líhnou larvy po dvou až třech měsích a dalších deset měsíců trvá než se larva změní v dospělého jedince. Tento hmyz je velmi nepříjemný zejména tím, že znečištuje svým trusem prakticky vše co nestačil znehodnotit nakousáním.

Ochrana : 
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Dobrý den,chtěla bych se informovat jak by jsme měli postupovat,když jsme v paneláku ( ve stoupačkách ) objevily šváby.Děkuji

Mám strach, že pokud se jedná o panelový dům tak to sama nezvládnete. Nejlepší bude domluvit se s ostatními nájemníky a provést desinsekci celého domu. Švábi budou pravděpodobně rozšířeni po celém domě a po stoupačkách mají snadný přístup ke všem bytům. Zřejmě můžete být první, kdo je objevil.

Obavam se ze se uz svabu nezbavite. mame ho uz 15let kazdy rok 2x probiha dezinfekce ale je to vyhazovani penez z okna. nejlepe cely barak vyplynovat.

Pokud se seznámíte s jejich životním cyklem tak je to v paneláku velmi jednoduché. V rodinném domku je to víc problematické. Nepotřebujete vůbec nic a doporužuji pár dní na dovolenou. Tak co tedy? Je známo, že šváb s uřezanou hlavičkou vydrží o hladu ještě žít asi deset dní. Málo se ale ví, že bez vody šváb nepřežije 24 hodin. Tak než na nějaký den odjedete, zastavte a výpusťte všechnu vodu. Fénem vysušte všechny vlhké kouty, obyčejně v kuchyni pod dřezem. Plastickou blánou uzavřete přístup k vodě v toaletě. Jak se za pár dní vrátíte, je po švábech. Mám to osobně vyzkoušené a nikdo mi to neradil. Jen jsem se více zajímal.

Dobrý den,
sháním asi 20 švábů pro pitevní účely. Prosím někoho z okolí Chrudimska (nejlépe Hlinecka), u
něhož se tyto tvorové vyskytují, aby mi zaslali mail (Lucka.Storkova@seznam.cz). Předem děkuji

 di do zverimexu a kup si je.. sou potravou pro nektera zviratka

Pojedeme zřejmě příští rok na dovolenou a v hotelu, kde máme bydlet, žijí i švábi. Vylézají jen v noci a je možné je vidět jen v koupelně. Jsou vidět jen osamoceně, nikdy ve dvojicích. Jedná s eo řecký ostrov Kos.
Můžete mi , prosím, poradit, jak se mám v hotelu chovat, případně co si vzít s sebou (na hubení) ?
Děkuji.

Jak se chvat? Tiše? Co si vzít? Pantofli, jedná se nejspíš o nějaký výjimečný chov... to máte z prospektu, nějaké lákadlo?
Možná hotelová obsluha přišli vyměnit ručník.
Pár říkáte? Co zabít jednoho?
Druhý umře pravděpodobně žalem. :)
A já smíchy to občas číst..... ale jen občas, samozdřejmě. =)

dobry den,
najlepsie je asi nechodit na ten kos aj tak je to diera a greci vas osklbu o vsetky tazko zarobene peniazky

Tak snad nemáte strach i z pavouků.... KOSS říkáte?
Mno možná na ně loví ty pavouky.... takže možná návnada?
Možná. :)

Dobrý den kolega říká že rus domácí .... a já říkám že ..., mohli byjste nás prosím rozsoudit? Předem Vám velice děkujeme Milan a Lukáš

má Lukáš...

mame doma rusa donaciho ,deratizator nam na to dal pasticky chci se zeptat jestli se timto da toho zbavit na porad

záleží na tom, kde bydlíte. Jestli se jedná o dům s více byty, které mohou být také zamořeny, tak asi ne. Muselo by to proběhnout ve všech bytech.

Svabov sa da rychlo zbavit! podla toho ake mate jadro...  ci murovane alebo  drevo....

vyhodit von cele jadro  aj wc!  zaliat betonom sachtu!   a zamurovat digestor! tu dieru!  ktora vedie po celom baraku!!   

 

Dobrý den, bydlím v nájemním domě a v bytě se mi objevil Rus domácí - ostatní nájemníci přítomnost příšerek v domě popírají, ale deratizér, který byl u mě tvrdil, že musí být v celém domě. Netušíte, jak se těchto potvůrek zbavit, abych si je nepřestěhovala do nového domu? Děkuji za radu.

plynem po celym byte jiny zpusob asi neznam postřiky jsou zbytecny jsou imuni god lock.

 

My jsme se taky stěhovali ze zašvábovanýho bytu, když jsme balily tak jsem vytřepala každý kus oblečení, prohlídly jsme nábytek , naštěstí jsme se stěhovaly z 1+kk takže toh omoc nebylo ale i tak. Ale v novém bytě nic nemáme.
Noční můry jsem z toho měla ještě rok a půl po přestěhování.
Nebydlela bych tam ani zadarmo

Dobry den ,chci se zeptat ,bydlime ve starem dome ,ale ja jsem az dost cistotna a obcas mi v byte lezou takovy divny brouci .Vypada to jako svab ,ale asi to neni ,kdyz ho chci zabit skrouti se do kulicky je druh svaba nebo ne ? a jak se toho mam zbavit dekuji .

Máme stejný problém, prosím o odpověď.

Děkuji

Dobrý den,to asi nebude šváb,ale štěnice,zjistíte to tak pokud jste 

pokousaní,šváb nekouše 

Jasně a centimetrový štěnice taky existují že?
Metoda, pokus omyl... na malej, dej si pac.
:)

budou to nejspíš Svinky.... tohle je jejich přirozená obrana.... to zavinutí.
Nekoušou, bůh ví co žerou ale lidi ne.... :)
divineash.

ajoj mame ve skole svabi a chceme se jich z bavit chidu sem deratizatiri a porad tady jsou my stoho mame hruza ze si to vezmem domu....ted mame dokence projektovej den kvuli svabu a pls poradte nam jak na ne dekuji mooo cpredem

V poslední době se mi v kuchyni, převážně v prostorách s potravinami objevuje malý brouček velikosti kmínu. Je tmavohnědý, má šest noh a tykadla. Provedla jsem úklid, všechno jsem vytřela a vyčistila. Stejně se objevuje. Nevím jak se ho zbavit. Prosim o zprávu o jakého tvora se jedná a jak se ho zbavit. Vyčetla jsem si, že je to pravděpodobně pilous domácí. Děkuji moc.

Dobrý den ,četl jsem ,že postři proti  švábům(rus domáci) neučinkuje.Můžetemi poradit jakým plynem,nebo jiným prostředkes se jich zbavit,Bydlím v paneláku.

Děkuji Bad

Deratizační firmu, ucpat všechny díry vedoucí ze stoupaček nebo digestoře montážní pěnou nebo betonem. Nám se toto osvědčilo. ucpali jsme a nechali použít nějakou pastu myslím feromonovou, kterou nám naptlala firma do několika míst v bytě. Následně jsme provedli luxáž ze všech přístrojů kde je teplo (lednička atd. a zákoutí v bytě). Od té doby se vyskytne jen sporadicky cca 1-2- kusy za půl roku. pastu necháváme aplikovat každé tři měsíce.

Prý nezabere ani atomovka.... tak nevim, nezávidím.
Nějak je vyfajčit.... nebo počkat na zimu otevryt všetky okna dokoran.....
A po čase sklízet jen ty ledové kostky. :)
Ale šváb je strašně inteligentní tvor a zároveň dost učendlivej.
Co se stane jednomu, dá příklad milionu....

mam doma takové malé broučky velicí jsou asi tak 1 až 2 mm a lítají můžete mi poradit co to asi je a jestli na to potřebuji váš zákrok nebo co bych na ně mohla použít díky  za rychlou odpověď makouš

mam svaba jako domaciho mazlicka a nezlobí tak co proti nim mate vy zamindrákovaný hovada?

tak si je přijď pochytat když jsou tak úžasný!!!!!!!!!!!!

Je to hnusné a odporné.. našla jsem je doma, zatím dva, ale by opravdu mizerně.. Mám doma dvě malé děti které si hrají celé dny na zemi a strkají vše do pusinky.. Je mi jen ta představa odpornááá.. stále luxuji a vytírám ... jestli ještě uvidím třetího - volám ihned deratizátora.K Domácímu mazlíčkovi to má opravdu daleko...

Hele, zůstaň v klidu ty IQ tykve. To, že ty něco považuješ za úžasný, neznamená, že my se z toho posadíme na zadek. Jak jistě dobře víš, švábí trus má co do činění se zhoršením astmatu a podobně. Takže se tu přestaň vytahovat a respektuj, že každý nemusí vítat původce nemocí slavobránou.

jsou to ty nejvetsi svine tak se neozivej kdyz si debil jak muzes chavat takovy hovada idiote!!!!

Ty žebrák prajem ti aby si mal male dieta a nakazili ti ho švábi nejakou chorobou a som zvedavý čo by si hovoril potom. Ked si sprosty sedlak tak sem radsej nepis, lebo ta niekto moze vyhladat a dopadnes zle.

tak si magor !!prala bych ti aby ti lezly o  byte a v noci po drzce!!a jsem zvedava jetli pak budou mazlicci !!!!!!

Koukám že je tady někdo trošku mimo...Ještě ty zrůdy pěstovat...HOVADOOOO!!!!!!

Taky chovám.... Ono není šváb jako šváb.
Já je pro změnu chovám na jídlo"
Teď chci vidět ty komentáře. XD

Normálně je musím vykupovat, ale pokud máte již odchycené a chcete se jich zbavit.
Jeden šváb má na trhu hodnotu i 10 korun za kus.
Dle velikosti.
Tak to máte doma zlatej důl.... :)
Ale jak říkám, není šváb jako ŠVÁB.

Pokud bych se mohl zastat osoby nahoře... ano, některé druhy švábů lze chovat jako domácího mazlíčka. Na vodítko ho sice neutáhnete... ale můžete jim dávat třeba různá jména.
A když už jednou něco pojmenujete... znáte to.
Je to prostě člen rodiny. Jako třeba váš otravnej křeček co vám uteče, rozkouše kde co a pak smrdí po celém bytě když někde za sedačkou zdechne a vy nevíte kde...
Když uteče tenhle tikadlovec.... tak jenom tiše a v klidu bez jakého koly humbuku obrátí krovky na podlahu a vydechne naposled.
Pač k tomu byl geneticky uzpůsoben.
Tolik k chovným švábům.
Každého hold neberou ty divné chlupaté věci co všude s*rou a mi potom pak šlapem.
Nikoho nehaním.... každý má doma hold svůj vlastní bordel, jeho věc.... mě zase něco kouše. A uklizeno doma mám.... Hold Hmyz tu byl již několik milionů let před námi a ještě několik milionů bude.... ale nemusíme hned házet všechny do jednoho pytle jenom kuly tvaru, barvě kůže a počtu končetin :)
Pece lidi.... a komárům smrt! :)

objevila jsem ve svém bytě zatím 4 šváby,poraďte prosím jak se jich zbavit,jakým prostředkem nebo plynem včetně postupu děkuji

Zdravím všechny, dnes jsem si dala oběd v Olympii a tohoto broučka, co je na obrázku, jsem měla v talířku (v takovém tom plastovém). Tak dobrou chuť v Olympii. Lenka

A byl aspoň v těstíčku, enbo byl zase syrovej? Ono v těstíčku je to skvělá pochoutka protoýe nejdou vidět ty tykadla...

Přesně tak ucpat pěnou stoupačky a všechno všude vyčistit...nejlepe vyklidit a pak vyčistit...všechno vyčistit skříně ledničku postele...naklást pasti-třeba tu feromonovou pastu a pravidelně deratizovat...Pak by měl být klid...

Je to odpornééééé!!! Máme to v celém baráku(panelák), deratizér pokládal nějaké gely či co, ale nedostal se do všech bytů-takže prd z toho! Připadám si jak nějaké prase, každý večer zamorduju min.jednoho! Jsem z toho na prášky! Už fakt nevím co dělat, zadělali jsme snad všechny díry v bytě,ale lítá to i po chodbách! Jak já tenhle barák nenávidím!!!

to je masakr. je to asi týden co vidím lozit po kuchynské lince každý večer brouky s tykadlama.koukám na internet a zjištuju že mám šváby v bytě!! doufám že se toho snadno zbavím. a ještě že to pokládá nějaké trusy. fuj! z čeho to vzníká sakra?

Taky jsme to měli v bytě - bydleli jsme dřív v baráku kde byla dřív ubytovna, no bylo to strašný, já se strašně bojím všeho hmyzu takže to peo mě bylo utrpení, bála jsem se hl.  v naci chodit na záchod. Nenáviděla jsem to tam, naštěstí jsme se přestěhovali, ale měla jsem strach abysme si to nevzali s sebou. naštěstí ne.

No tak já jsem na tom stejně,bydlela jsem na ubytovně,kde to tam asi nikomu nevadilo,bydleli tam lidi,co špínu bordel a smrad brali jako dobré kamarády...Na prvního jsem narazila ve vaně hned po přistěhování,myslela jsem si,že to je náhoda,ale bohužel nebyla,pak jsem na ně začala narážet v noci,viděla jsem tak 2 za noc a nikomu bych nepřála ten horror,taky se bojím všeho hmyzu,mám z toho fakt hrůzu,v noci jsem radši ani nesvítila a jak jsem 1 vstávala ráno do práce a přímo vedle mě na stěně se tam 1 procházel,tak už jsem tam už odmítla jít spát....Pak jsme to tam s kámošem vystříkali biokillem,který moc účinný není,podle toho,že se ješte ten den 2 objevili,na druhý den jsme stříkali všude do mezer,trubek atd...a další 2 zmetci vylezli...jsem při stěhování musela převracet všechny věci,vše kontrolovat,vystříkavat krabice a tašky,kde jsem dávala své věci a 2 týdny jsem měla věci u mamky a kamaráda...ted jsem přes týden přestěhovaná a viděla jsem brouka schovaného v kalendáři,nevím jestli to byl přesně ten rus,ale ted mám zas šílenou hrůzu,tak mám furt po ruce nějaký sprey proti hmyzu sleduju zdi atd..,jestli na ně zase nenarazím...To už bych asi nevydejchala zažít to znovu,ale zas přece není možné,aby přežili 2 týdny v krabicích vystříkané tím biokillem,co je prý přímo na ně a přežili 2 stěhovaní,ještě k tomu,když to mamka ani ten kamarád nemá....No ale pro jistotu si něco objednám z firmy nějaký přípravek,co se na ně specializuje,nosit po bytě furt spreye v ruce,které moc účinné nejsou,to nejde...taky tu mám celkem chladno a topení na 2......

Tak do takoveho hotelu bych nevlezla. Pokud jsou v pokoji, tak s nejvetsi pravdepodobnosti budou vsude, tedy i v kuchyni, jidelne, apod. Jsou ohromne houzevnati. Ja ziju v Egypte a tady v tom horku je to se svabama des bes. nemame sice zadne jadro ani digestor, za to si to svabove 2-3 cm straduji pochodbe, po schodech, a protoze tady netesni dvere, klidne vam nalezou pod dverma nebo balkonem. Tady na to prodavaji specialni Raid na svabi a mravence, komplexne lezouci hmyz. Egyptani praktikuji to, ze kdyz nekam jedou vystrikaji komplet cely byt, hlavne skviry, zarubne, okoli dveri a balkonu, ve vasem pripade bych doporucovala i vystrikat prahy a ty spolecne diry. A bude pokoj alespon na mesic, tak dlouho to pusobi. Ale neni mozne tuto akci provadet,pokud v byte zijete, strasne to smrdi, je treba si nekam aspon na 3 dny vyjet. Ja tyto ukony delam pravidelne a byt mam bez svabu, ikdyz po navratu z Ceska po 2,5 mesicich jsem jich tu mela snad 500, a to neprehanim. Byla to hruza des bes. Trvalo mesic, nez jsem je komplet zlikvidovala a vyhazela vsechny pokalene veci, vydesinfikovala. Fakt strasna hruza, nikomu bych to neprala. Preju hodne stesti.

mohli jsme pri stehovani ze spojenych statu dotahnout nejake svabi sem i kdyz tam jsme zadne v dome nemeli?a vypada americky svab stejne nez ten kterej se vyskytuje tady?

šváb americký vypadá takhle, u nás se v přírodě nevyskytuje, chovají ho zejména teraristé. Přivézt jste si ho mohli.

ja se z toho taky muzu zblaznit...kdyz to reknu matce tak ta hned ze s tim neco bude delat tohleto a tamhleto a pak s tim stejne hovno udela a kdyz ji potom reknu ze odtud nic zrat a chlastat nebudu tak mi rekne ad drzim hubu....rikma ji ze ty jeji postriky na to neplatej ad zavola deratizatora tak mi odpovi ze to pomaha ze ma zkusenosti ze to co pisou ze pomaha vetsinou deratizator jsou blby keci.....ja se tady z toho muzu posrat...

Taky si připadáte jak totální špíny? Já pořád šůruju, ale co s tím zmůžu, když inteligenti z našeho paneláku dělají jakoby nic, aby náhodou na ně nepadl stín podezření, že neuklízí, nebo že to dotahli. Takže společná deratizace nehrozí. Postřiky pomůžou na chvíli. Po měsíci jsou zpět. Chci se odstěhovat. Bez deratizace celého domu a pravidelného úklidu se nic nezmění a ty socky co v některých bytech bydlí....je mi jasný, že se švábů nikdy nezbavíme!!! Je to vážně k uzoufání, kdo je čistotný a nezažil to, nikdy nepochopí...

Vyhubit rusy v bytech je moje rutinní práce. Je ale zapotřebí součinnost všech obyvatel bytů v domě, anebo /v počátcích zamoření/, alespoň v bytech které jsou propojeny instalačními šachtami. V takovém případě na tyto práce poskytuji záruku na vyhubení. Pouhým úklidem se jich nezbavíte.

Dobrý den,
máme dotaz, odkud jste. Máme v bytě problém, přestěhovali jsme se asi do 2 roky
starého bytu. Na kuch.lince se nám objevují fleky půl až 1 cm -barvy bělejší-smetanové
až malinko nažloutlé, prostě zapatlaná linka a lepavá. Na zrcadlových dveřích jsme objevili otisk, který vypadá jako štír. Máme proštípané látky - 2 tečky asi půl cm od sebe a 1 další vedle asi 1 daleko od těch dvou,což by dle našeho názoru odpovídalo i štírovi - 2 tečky - kleptka a 1 tečka dále-od ocasu. Pod kuch.linkou slyšíme, převážně večer, že tam občas něco leze, třeba jen minutu, to nám zase připadá, zda tam není nějaký pavouk velký.
Dále máme do trojuhelníku vyštípané igelit.sáčky, případá nám, že snad tu máme několik druhů, nějaké havěti, ale nevíme o co se jedná. Nic nám to nežere, občas na zemi se
objeví tmavě šedé až černé malinké jakoby do trojuhleníku skvrny, které nejdou moc
na dlažbě umýt, musí se to dosti drhnou saponem.
Na dotazy u RNDr., každý řekne, kde by se tu vzal štír a dívají se jak na cvoky.
Víme, že i toto je možné, nevíme, kdo a co před námi v bytě choval, případně, co komu , zde uteklo. Máme poškrábané hrnce, lžičky, které necháme na dřezu, prostě děs, ale nejhorší , že nevíme o co se jedná.
V koupelně na předložce také stopy, že tam něco lezlo,dost jsou vidět jako drápky -
malinké. Už nevíme kam se obrátit, protože , všude se na nás dívají, jak když jsme
přišli z Marsu. Na lepové pastě se nic nechytá a přitom občas je slyšet, že tam něco
je. Moc prosíme, nemáte s tímto nějakou zkušenost, příp.radu, co ještě zkusit.
Moc děkujeme.

Ve vašem případě bych po tom snad ani nepátral.
Věřím.... ale někdy je hold lepší nevědět. 8]

Se štíry jsem se ještě nesetkal, ale s jinými živočichy v bytě ano. Třeba před časem jsem byl požádán jednou obyvatelkou bytu o deratizaci. Paní mě přesvědčovala, že má v kuchyni myš. Usuzovala tak z údajného trusu, který mi ukázala. Vzal jsem lupu /bez té nevycházím/ a ty údajné exkrementy si prohlédl. Bylo to ale jen nějaké smetí. Přesto jsem tam trochu nástrahy nechal a při kontrole zjistil, že je nástraha netknutá a paní o myši mluví dál a opět mi ukazoval stopy její přítomnosti, opět jen smetí. Vzali jsme mouku a kritická místa posypali a uhladili. Domluvili jsme se, že až tam budou nějaké stopy, tak že mě zavolá, ale už nikdy nevolala. Jistě to není váš případ, ale psal jsem to proto, abych upozornil, že i fenomén sugesce existuje. Takže zkuste ten zásyp moukou a jestli se tam objeví nějaké stopy, tak se je pokuste vyhodnotit a zjednat nápravu. vka

Já chápu, jak se cítíte. U nás doma se vyskytli taky. Nevím, jak se jich zbavit a docela se stadím se zeptat sousedů, jestli je mají doma taky. Připadám si, jako velká špindíra, přitom máme v kuchyni čisto. Je možné, že přišly po stupačkách od sousedů. Ale u nás mi sousedi přijdou všichni OK, nejsou tu žádní případi. Musím si sehnat nějaké deratizátory. Hrůza.

dobrý den. chci se zeptat, jak může být rus domácí veliký (od nejmenší po největší... našel jsem doma asi 0,5 cm brouky . teda spíš o kousíček menší. byli už 3 a nevim co to je. bojim se, aby to nebyl rus. děkuju za odpověď

asi 1-1,5cm

Dobrý den, prosím Vás, napsal Vám někdo co to může být? Mám doma asi to samé, bydlím v novostavbě, leze to po zdech a je to asi 2mm malinké, nejde to skoro vidět. Nevím jak se toho zbavit.

pomohlo by nasadit třeba pavouky?

Pavouky asi ne, nemaji takovou spotrebu, ale jesterky a podobni plazi by se mozna dali, avsak co jde dovnitr, musi ven :)

Zdravím všechny lidi,co mají takové problémy,zatím jsem našel 1 švába,ale nerad bych,by se nějak rozmnožil,tak kdyby ste tady někdo něco poradil,neco co mate odskoušené....?diky moc

Keď si našiel jedného, tak to je pravdepodobne len špička ľadovca. Šváby sa vyhýbajú svetlu a ak sa svetlo zapáli, tak vedia rýchlo utekať do skrýše. Preto je ťažké ich nájsť. To, že niektorý prebýva na svetle znamená, že všetky vhodné skrýše v okolí už obsadili silnejšie šváby a zo svojho územia ho vytlačili.

koupila jsem byt za 1,5 mega , zbavila se tapet a všeho hnusnýho , a včera jsem našla na zdi něco , co se podobalo švábu , jsem v přízemí panelového domu , který je čistý a nikdy jem tam nic takového neviděla , je možné , že to opravdu byl šváb? Jak zjistím , jestli se jich v bytě neusadilo víc. a jak se jich mám případně zbavit .Děkuji za jakoukoliv radu .

Na trhu se jsou takz.lepové monitorovací pasti.Které se volně položí do míst,kde by mohli býti.Zkuste tento postup.

Dpbrý den, přestěhovala jsem do bytu a zjistila jsem,že mi něco leze po lince. Už jsem zabila celkem tři švábi. Mám úplně husinu. při předsravě, že mi zalezli někam do jídla atd. Mám rok a půl chlapečka. Prosím vás o radu, jak se jich zbavit. Kam to dát nebo nastříkat. Moc moc prosím!!! Děkuji monika

prosim Vas chtela bych se zeptat jetli ti rusy kousou.my byvame v panelaku ve 12 patrovem poschodi.je tu vic nez 1000bytu.skoro kazdy tu ma rusy.a my jich tu mame neco pres 100.kazdy vecer je tu zabijim ale nepomaha to.ale muzu doporucit takovou nalepku s jejich zradlem kde oni na to vlezou a prilepi se a uz se stama nedostanou.je to dobra vec.ale nevim kolik to stoji ackoliv ty nelepky nam dava na pozadani domovnik.a nebo je dobry sprej biolit na lezouci hmyz.tak vsude vystrikat.a na 2-3 mesice je klid.my ten klid nebudeme mit protoze mame souseda takove prase ze on nikomu neotevira takze on je asi taky pestuje.a ne malo.

nekoušou, nemusíte mít strach.

Smím se zeptat odkud jste? Provádím deratizaci a rád tam pošlu nabídku na úplné vyhubení se zárukou. Lepové pasti jsou tak asi 18 Kč/ks, jenže ty vám pomohou pouze dočasně, rusy nevyhubí ale pouze dočasně je prohubí.

Dobrý den, přestěhovali jsme se minulý týden do pronájmu, a máme v bytě rusy. Psal jste, že provádíte deratizaci se zárukou. Mohl byste mi na sebe poslat kontakt? Díky.

dddvolavka.cz

prominte ale děláte to i ve Španělsku?město Alžír tam jich je hodně děkuji a ne jenom švábi

Ak sused neotvára, tak požiadať o súdny príkaz, vylomiť dvere v sprievode polície a dezinsekciu vykonať takto. Vlastník bytu má zo zákona isté povinnosti a keď si ich nechce plniť, tak potom ostatní vlastníci bytov majú právo konať za neho. Chce to len vôľu, trpezlivosť a obrátiť sa na právnika.

Dobrý den,bydlím v panelovém domě v přízmeí a vyskytli se u nás švábi...Nikdy předtím sme se odma němli až ted když se k nám do baráku přestěhovali vietnamci...Co máme dělat...?Kolik stojí vystříkání sedmi patrového panelového omu....?Děkuji Bára

dnes jsem si ověřoval telefonicky ceny-přibližna cena za byt je asi 1000kč.Postřik je třeba po 4 tydnech opakovat./Vynechate-li jediny byt dělali jste to zbytečně/

Dobrí den viskitli jse mi šváby zatim jsem oběvila tři byla jsem u majitela domu a dal mi číslo na Deratizaci. Nikdy předtím tu nebyli bidly tu nové sousedi ptala jsem jse jich jestli nemaj švábi tvrdí že ne.Mislim jsi ze je to od nich nevím co stím ted!

Dobrý den,
nedávno jsme se přestěhovali z pražského bytu do domečku za Prahou. V pražském bytě jsem čas od času zahlédla rusa. Prý že špacírují přes stoupačky?! chtěla jsem, aby přítel celou kuchyňskou linku + myčku zanechal ve starém bytě, ale bohužel si nedal říct. Včera večer jsem v našem novém bydlení v kuchyňi zabila (biolitem) asi 5 těchto brouků. Přesně z tohohle jsem měla strach, že si to nataháme do nového bydlení a tak se taky stalo!!! Co s tím? Píšete, že jsou dobré feromonové pasti či lepové monitorovací pasti. Kde je seženu?
Děkuji.

nastěhovali jsme se před 5 měsíci do bytu po nemohoucím dědovi celou dobu semi tady nic neukázalo a dneska sem šla do kuchyně rozvítila a ta svině zrzavá si to štrádovala v plný rychlosti podlištu u linky.sem stoho hotová uklízím jak mužu savuji všechno a mám jí tady jak je to možný.muže to být po tom dědovi??a ukazáli se až tedkka??

Dobrý den.Mám se stěhovat do nového bytu,který je v panelovém domě,kde se údajně na některých místech vyskytují švábi.Majitelka která nám byt prodává tvrdí,že se v tomto bytě švábi nevyskytují,že to udržuje a zbavila se jich.Dům má jeden společný vchod pro velký počet bytů,tak se chci zeptat,zda je možné,že se švábi vyskytují pouze na jednom místě nebo musí být ,,prolezlý" celý dům?Předem děkuji za odpověd.adela.postova@email.cz

tito brouci se nevyskytují jen na určitých místech.Pokud jsou jen v jediném bytě, tak pravděpodobně budou všude, jen ještě nejsou vidět.Nebo se teprv rozlézají, ale zaručeně se rozlezou všude.Z počátku vylézají jen v noci většinou v kuchyni, koupelně a na záchodě a jsou dost plaší, ale postupem času se rozmnoží a tím jak je jich víc, tak ztrácí zábrany a začínají se objevovat i přes den a lezou pak po celém bytě.Nebojí se vlézt ani přímo na člověka.Jsou to svině a musí bojovat celý barák, i když v nějakém bytě zatím nejsou

Dobry den chci se zeptat jak zabit rus domaci obevili jsme je v dome.bydlime v rodinem do a nevime co stim mohli bys te nam poradit dekuji

Pokud jste si jistí že jde o tento hmyz, tak zavolejte odbornou firmu. Doporučuji si vybírat nejen podle ceny, ale zvolit firmu která vyhubí rusy se zárukou.V.

chcela by som sa opytat,co mam robit,lebo byvam v rodinnom dome uz 5.rok a nikdy sme tu svabi nemali,nemame doma spinu,snazim sa udrziavat vsetko v cistote ani vo sne by ma nenapadlo,ze ich objavm,nie je ich zatial vela,asi tak na jar liezol 1 z umyvadla a dnes som na zemi nasla larvu zistila som ze je to svab,strasne sa bojim ze sa mi tu naraz vsade objavia,ja sa asi zblaznim.moze to byt tym ze mame stare potrubia na odpad,ked odtial lezu?co mam urobit aby ma jedneho dna neprakvapili?
dakujem

nejlepší ochrana je hormonální antikoncepce spojená s Kondomem....;-)

prosím o radu, přistěhoval sem se do baráku kde jsou švábí,, jsem tu tak 4 měsíce,a objěvil jsem malinkate švabi oněco vjětší než hlavička od syrek. vím že se toho už nezbavím, proto že v našem baraku bydlí strašní lidé. kterím to nevadí, tak jde mi o to jak to mam proves s nábitkem chceme se odstěhovat,kupovali jsme vše nové před 3 měsíci.nechtěli bychom o to přijit.děkuji

Chtela bych se zeptat jak mpůžu vyhubit švábi a jim podobnou havěť čekáme miminko a nedovedu si představit že až bude naše malí spinkat tak se mu budou prohánět po tělíčku. myslíte že když celý pokojj vydesinfikuju že to pomůže??nebo prosím poraďte jak je vyhubit.předem děkuji na mail yourbaby@centrum.cz

Nejlepší je nechat odbornou firmu provést desinsekci. V paneláku je ovšem třeba provést to ve všech bytech. U nás se tomu lidé bránili, že prý oni to tam nemají. A tak se po desinsekci rusi vždy vrátili. Nakonec se ale podařilo přemluvit i ostatní obyvatele domu a od té doby má celý náš panelák klid. Slyšela jsem také, že někteří lidé je v bytě skutečně nemají, protože mají vyzděné jádro. Hodně štěsí

Dobrý den, já bych taky potřebovala poradit jak mám vyhubit tyto brouky.

prý pomůže mraz ...:) delalo se to jiz drive v chalupach...

Jaké brouky myslíte? Mezi biologií švábů a rusů je dost rozdíl a od toho se odvíjí i způsob hubení. Také je rozdíl, zda se jedná o byt či RD, zda je to na venkově anebo ve středu města atd.V.

Dobrý den,mám dotaz.V bytě se mi vyskytli švábi,zajímalo by mě, zda mi mohou vlést ze země na stůl s jídlem??A také zda má nějakou souvislost s těmi šváby žluté skvrny po zemi,které ovšem nesmrdí.Děkuji.

V případě, že se jedná opravdu o šváby /nikoliv o rusy/, tak to záleží na konstrukci toho vašeho konkrétního stolu. Švábi jsou méně obratní lezci než rusi, a velmi hladké plochy jsou pro ně nedostupné. Rusi vylezou všude, tedy i po skle a obkladačkách.V.

Dobrý den,ale jak mám poznat,zda se jedná o rusy/nebo o šváby/,jsou si dost podobní.
Děkuji G.

Dobrý den,chtěla bych se ještě zeptat,jestli když jsem vystříkala po objevení švábů
celou kuchyn RAIDEM proti švábům,jen se na čas odstěhovali,nebo se zase vrátí,zatím jsou pryč,děkuji G.

Vrátí se věřte mi.Já s nimi bojuji už několik měsíců a je to strašné.Zrovna dnes mi došel odpudzovač hmyzu a hlodavců tak jsem zvědavá jak to pomůže.V teleshopingu garantuji že je odpudí.Teť nic jen doufat,že je tomu tak.

Až budete mít nějaké zkušenosti, tak sem prosím napište. Díky moc! J.

Nedopatřením mi utekli švábi, které používáme jako krmivo pro terarijní zvířata. Stalo se to včera a uteklo cca 20 těchto bestií, jak nejlépe se jich zbavit? Díky moc

Dobrý den, mám stejný problém jako vy. V lednu mi uteklo tak do 20 kousků švába amerického. V noci sem tam nějakého odchytneme, ale máme hrůzu z toho, že by se nám mohli namnožit ( i když jim prý vyhovuje "mačkání se na na sebe"). Chtěla jsem se zeptat, jestli vám někdo poradil něco užitečného. Děkuji za odpověď. Jana

Dobrý den, reaguji na předšlé příspěvky s útěkem zakoupených švábů pro potravu... Zajímalo by mne, jak tyto story dále pokračovaly... včera jsem si zakoupila taky jeden balíček jako pochutku pro chameleona a dala je do malého akvárka, kam chodí snídat v naivním nevědomí zločinu, který se na lidech šváb dopouští, jelikož jsem o takovém neštěstí ještě neslyšela...ale blesklo mi a tak jsem zabrouzdala na net....Nevím zda v se prodávají takto pouze ti američtí a jaké mají schopnosti se stát noční můrou... respektvě zda-li se dokáží dostat přes 20 cm vysoké sklo a udělat mi ze života peklo jako to tu všichni píšete...
...ještě tam nebyli přes noc, ještě je asi teprv čeká utíkací choutky...

byla jsem ráda že můj plazí kamarád dostal něco nového...ale jestli je to tak nebezpečné! raději již vícekrát ne... stačí mi že občas chodim rozespalá chytat uteklého cvrdlikavce, který dostane hranou ruky přes uši, abych mohla spát a z dalšího NOČNÍHO ŽIVOTA bych byla zralá na Bohnice...

No tak vypustte ven ta terarijni zvirata a mate to vyresene, ne? :)

Zaslechl jsem, že se v některých zemích švábi po tepelném zpracování konzumují. Nemohl by to být způsob jak snížit jejich stavy?

ja zijem v australii a doteraz som si myslela, ze cockroach je nieco ako chrust, len vacsi a ma aj inu farbu.. nejako som sa nad tym nezamyslala, ved s cockrachom sa tu prakticky zije na dennom poriadku.. teda, az kym sa neobjavil u nas doma.. hned som na nete vyhladavala, ako sa toho cockroacha zbavit. a tu mi to, hned na slovenskom google, pomaly vybilo oci.. SVAB!! ach, az ma ztriaslo, hned som striekala cely byt, vysavala v kazdom kute, pod kazdou skrinou. tym nechcem povedat, ze mam doma neporiadok, upratujem pravidelne, len ked sa doma poriadok udrzuje, nie je potrebne take dokladne vysavanie. neviem, ci tych svabov doma mame len zopar, neviem, odkial prichadzaju, kde vsade mozu byt. viem len, ze sa mi hnusia a ze ich nechcem v dome mat. vacsinou som ich nasla mrtve, ci vyschnute, takze asi nemali dostatok potravy na prezitie alebo ich zabili moje obcasne postreky v byte, ktore z casu nacas robim kvoli inej havedi, ako pavuky, mravce, muchy.. tu v australii si s nimi ludia tazku hlavu nerobia. aj ked existuju pripravky na ich obmedzenie, ja sa tych svabov chcem zbavit navzdy. poradi niekto, ako?
vdaka

To je snadné, odstěhujte se do nějakých chladnějších krajin. Třeba tady v ČR jsou švábi mimo domy k zastižení jen vzácně a tak je boj s nimi mnohem jednodušší.

Dojdi do mladej boleslavy a mozme sa bavit

jak se v bytech zbavit švábů a celém baráku ?

prosím o sdělení jak na tento hmyz ? co na ně učinkuje ,nikdy jsem nemela s touto havetí žádné zkušenosti ,nyní v bytě se mi objevil a bylo to strašné ,celý byt jsem prohlídla a nic ,porosím o sdělení jaký přípravek je účinný dost me to desí co me muze lézt v bytě I kategorie
moc dekuji

Je to těžký boj. Jendou se nám v panelakovém bytě taky objevil rus. Nejprve jsem si myslel, že se jedná o nějakého neškodného brouka, který příletěl z venku. Tak jsem ho chytl do krabičky a vyhodil. Za týden se ukázal druhý, který utíkal, tak jsem ho trochu skřipnul. To už bylo divné. Otevřel jsem encyklopedii a .. bylo jasné, že to nebude lehké, vzhledem k tomu, že vylézá v noci a je vůči insekticidům dost imunní. Hlavně jsem nechtěl mít zastříkanou kuchyň nějakým jedem, když se tam pracuje s jídlem.
Protože chodím spát poměrně pozdě - ne dřív než ve dvanáct - vzal jsem si knížku a pravítko do kuchyně a čekal, kdýž se objevil na lince, tak jsem ho pronásledoval tak dlouho, dokud nebyl placatější než papír. První dny se dařilo celkem dobře, zabil jsem pár velikých jedinců a vypadalo to, že už bude klid, ale tu a tam se objevil nějaký nový, tak jsem číhal dál. začali se objevovat malí. První byli naivní, zabil jsem je snadno. Druhý den už byli opatrnějsí, třetí den se měli na pozoru hodně, takže jsem musel být dost rychlý. Naštěstí jich nebylo tolik, takže sem po nějakém čase (asi měsíc) mohl říct, že je vyhráno. Bytný pak rozbil kuchyńskou linku a nechal udělat novou. Ukázalo se, že měli úkryt v digestoři, našli jsme tam dvě suchá těla a nějaký trus, nějaké "suchary" jsme našli dokonce za obrazem a tak.
Moje rada tedy zní, být rychlý, vytrvalý, a houževnatý. Snažit se lokalizovat jejich hnízdiště, bude to nejpravděpodobněji nějaká škvíra v kuchyni. V určování hnízdiště může pomoci vyhodit starý nábytek (nejlépe všechen). Dále jsem zjistil, že se zřejmě učí. Zřejmě se řídí nějakou pachovou stopou a pokud jeden zemře vyděšený, pak budou ostatní ostražitější.
Po roce jsem se pak odstěhoval, takže nevím, jestli se ještě někdy vrátili, ale věřím, že do čistého se jen tak nevrátí.
Tento týden mám již třetí exemplář na stole ve skleničce a věřím, že se jedná jen o náhodu. Od první příhody už uplynuly dva roky a ja se přestěhoval do zahraničí. Projistotu si ale dám malou noční hlídku v kuchyni.
Přeji všem hodně vytrvalosti v jejich bojích.

Já pracuju v jedné restauraci jako kuchař a problémy s rusama řeším už 3 roky.
Za tu dobu jsem zjistil že používání Raidu a podobných blbostí je vyhazování peněz.
Ty potvory se v tom klidně koupou a nic jim to nedělá.
Jak jsi psal, že jsou čímdálvíc chytří tak na tom něco bude. Opravdu zpočátku byly úplně blbý a čekali až je nějak zabiju, ale po x té generaci už se schovávají i před stínem když projdu kolem nich.
Ve vlastním volnu jsem vyklidil celou kuchyň včetně stolů lednic atd.
Důkladně jsem celou kuchyň vyšplíchal asi 5 druhy sprejů proti lezoucímu hmyzu až jsem se s toho smradu pozvracel.
Kuchyň jsem nechal 2 dny uzavřenou aby ty potvory pozdechali.
Myslel jsem že mám vyhráno, ale to sem se šeredně zmýlil.
Bohužel jsem nepočítal s tím, že jsou usídlení i v motorech ledniček, robotů, digestoři, klimatizaci, odpadech umyvadel atd.
Během jednoho týdne jich tam zase bylo plno. Do toho mě šéf vyhrožoval pokutama když je nevyhubím - že prý mám asi v kuchyni špínu, že tam mám rusi - .
To už bylo moc i na mě klidného člověka.
Začal jsem experimentovat s různýma chemikaliema a prostředkama až jsem přišel na velice účinej prostředek na který si odolnost nevypěstujou.
Jedná se o čistič nerezu od firmy Becher. Obsahuje 30 procent nafty a blíže nespecifikovaná organická rozpouštědla.
A začal boj.
Už jenom to uspokojení když na parchanta padlo pár jemných kapiček z rozprašovače a on začal skákat 5 cm vysoko jak ho to leptalo - pak že hmyz necítí bolest -
Během 3-4s bylo po něm.
Nakoupil jsem tohoto zázračného přípravku 10 litrů a jal jsem se na další deratizační úklid kuchyně. Tentokrát jsem našplíchal úplně všude, i do digestoře a motorů, odpadů atd.
Doporučuju koupit si roušku a každých 5 minut se jít provětrat ven na vzduch jinak to s váma sekne.
Okamžitě po aplikaci jedu jsem uviděl úplnej exodus rusů ze včech úkrytů. Tisíce jich lezli odevšad, ale po pár centimetrech zařvaly.
Stačilo to jednou a od té doby - asi rok - jsem neviděl jedinýho rusa.
Tam kde se schovávali zůstal lehký povlak nafty který je spolehlivě odradí od dalšího osídlení.

Kde se dá koupit ten čistič nerezu od firmy Becher. Na internetu nic není. Můžete psát přímo na E-mail.

Dobrý den,
mohla bych Vás také požádat o sdělení, kde se dá čistič nerezu od firmy Becher koupit?
Moc děkuji.

Tak jsem dneska sehnala ten Becher, ikdyž mi to zabralo dva dny. Napsala jsem do akouska přímo výrobci, zda to sem distribuují a on mi odepsal, že pouze jediná prodejna v ČR to má.
Tak jsem zašla přímo tam a slavnostne si ho nesla. Ovsem jestli bude tak účinný, jak popisuje pán výše, to vám sdělím až ho vyzkoušíme. Což bude na začátku přištího týdne.
Tak se švábi těšte!

..chtěla jsem napsat "do Rakouska" :)

Dobry den,

obracim se na Vas s prosbickou ohledne pripravku na svaby - Rusi, ktery jsem nasla v diskuzi o skudcich.

Byla bych Vam moc vdecna, kdybyste mi dali vedet, kde se da tento pripravek sehnat.

Predem dekuji za Vasi pomoc.

S pozdravem, Majka

Dobrý den, prosím Vás o sdělení, zda se Vám podařilo sehnat informaci, kde tento přípravek zakoupit. Předem moc děkuji za odpověď. Kolářová L.

Važená, jaký účinek má přípravek Becher ? Prosím zdělte, kde se dá koupit.

S pozdravem Janovský

Dobrý den, moc Vás prosím o informaci, kde konkrétně se dá koupit zmíněný prostředek - čistič nerezu od fi Becher na zahubení rusa domácího. Bydlím v paneláku a během 14 dní jsem jich ulovila v kuchyni pět. Dnes mi na družstvu sdělili, že sousední panelák je rusama zamořen, tak bych ráda předešla invazi. Družstvo prý to řeší tak, že do všech bytů v domě zakoupí domečky s krmením, po kterém se rusové stanou neplodní. Při představě, že u nás budou mít "vlastní domeček" i s jídelnou a budou s námi bydlet dokud neumřou na stáří mě děsí. Husí kůži mám jak rumové pralinky a všechny chlupy v pozoru při představě, že toto soužití by mělo trvat zhruba rok a půl. Vylíhnutí larvy 2 - 3 měsíce, 10 měsíců přeměna larvy v dospěláka a cca 3 měsíce žije dospělák. Strašně moc Vás prosím o informaci a jestli mohu poprosit, zárověň o Vaši zkušenost a úspěšnost v boji s rusem. Předem moc děkuji a přeji hezký zbytek dne. Kolářová L.

Myslim že jde o omyl, nevím o žádném požerovém přípravku, který by byl určen na švábovitý hmyz a který by způsoboval jejich neplodnost.vka

Dobry den.
Prosim vas, kde jste ten becher koupila? Pomohl vam? Dekuji

Žasnu a nerozumím! Proč prosím chcete hubit rusy přípravkem na čištění nerezu? Přípravkem neschváleným, obsahujícím 30% nafty? Proč, když je tolik jiných, naprosto bezvadně fungujících a k tomuto účelu schválených a tedy bezpečnějších přípravků na hubení tohoto hmyzu? Postřikových i ve formě nástrahy?vka

Dobrý den,dle Vašich komentářů tuším, že jste odborník, doporučte mi prosím tedy co na švábovité zabírá? Raid tedy rozhodně ne, děkuji

Odborník, to je skoro lichotka. Doporučil bych opakované použití postřiků (např. Attracide, Tenopa), nebo požerových nástrah: (Maxforce white, Goliath gel, Swabex gel,). Na šváby a rusy je těch schválených přípravků mnoho, tyhle bych viděl jako nejlepší. Použití požerové nástrahy bych radil použít tam, kde se nedají ošetřit všechny byty, nebo alespoň byty propojené stoupačkami.vka

Zdravím a prosím Vás, kde ten přípravek mají, ty sv...ně lezou po jednom a už to vypadalo, že jsme je dostali, na netu to nejsme schopni najít. Díky moc. JN

Nedávno jsem se stěhoval a švábi, kteří se objevili v předchozím, nějakou dobu opuštěném bytě, byli v celém domě už dávno - jak jsem se dozvěděl po odstěhování od jednoho přátelského ex-souseda, kterého jsem se předtím styděl zeptat, zda s tím také nemá problém. Také mě upozornil, abych si je nezatáhl... pozdě.

Teď tedy mám naději vloženou do Bechera - v pondělí jdu koupit.

Někteří se tu sice radovali, že mají - nechápu, že nedali vědět odkud, někteří nemohli najít na internetu - mě to trvalo 5 minut, ale snad alespoň pomůžu ostatním, když napíšu, kam ho jdu kupovat já:

Jedná se o firmu SVING, která má pobočky po více místech v republice (podívejte se na stránky), ale konkrétně pro pražáky:

proboha, přečtěte si také co napsal "vka" https://www.skudci.com/svabi-svab-americky-rus-domaci-svab-obecny#commen...
Becher je omyl!!!! Becherem si vyčistěte dřez, ale nepoužívejte ho jako insekticid.

Nejsem si jistý, zda je ta otázka na místě - ano, já samozřejmě vím, nač je jsou přípravky značky becher určeny - prošel jsem si celý katalog ;o) - ale otázka dne (dle mého názoru) zní:

Proč nepoužívat něco, co není k danému účelu určené, ale funguje to, když přípravek k danému účelu určený nefunguje?

ano, rozumím vám a které přípravky jste použil?

Moc díky za radu, zítra ho koupím a uvidím jak moc to pomůže.

dobrý den prosím vás ten přípravek od firmy Becher jsme našla jen jeden ale nejsem si jistá jestly je to on tak vám to aspon popíšu 1l stojí 257,.kč je to bílá lahev z rospašovačem,, péče o nerez ,, děkuji moc nebo taky už si nevíme rady Pavla

vyc komentare

dobry den, asi pred 4mesici me v noci vzbudilo letani a simrani 1mm brouci okolo obliceje a kdyz jsem si rikala, ze se mi to zda, ulehla jsem a po chvili mi neco vlezlo do ucha a šimralo me to. Nevenovala jsem tomu pozornost, ale uz tri tydny me silne boli hlava. Ted resime problem v byte se švábi a ctu si vse od a do z aby jsem se toho hmyzu v pronajatem byte zbavila a tak me bleskla myslenka, zda by mohl ten svab s kridlama vletnout do ucha a uhnizdit se v hlave. Prosim o radu. Dekuji.

.-] to je spíš scénář pro nějaký horor. Ne, opravdu se vám v hlavě šváb, neusídlí....

Dobrý den ,už jsem zoufalá a napadla mě ted myšlenka zkusit se podívat na internet ,jestli tu někdo bude mít nějakou zaručenou zprávu o vyhubení. Bydlím v Egyptě a tady je to bohužel normální. Bydleli jsme v Alexandrii ,tam jich je sice plno, ale doma jsem našla jen jednou jednoho velkého v koupelně.Ted jsme se přestěhovali do Caira do novějšího bytu ,nic tady zkraje nebylo,přesto jsem vše pořádně vyčistila,umyla a vystříkala Raidem.Nábytek máme nový a co se týká potravin, žádné velké zásoby nemám,protože jednak se tu kupuje ze dne na den a pak,většinou se stravujeme venku. A všechny potraviny co mám , tak jsou v uzavřených nádobách. Bydlíme tu cca 3 měsíce, byl klid nikde nic a najednou asi před 14 dny se objevil jeden. Hned jsem ho zabila a vše vystříkala, bohužel od té doby skoro denně najdu jak v kuchyní tak v koupelně. V pokojích téměř nic. Snažím se toho zbavit ...je mi to odporné. Ale předvčerem jsem zažila šok.Večer po příchodu domů jsem se šla osprchovat, otevřu koupelnu a po zemi se hemžili nějací brouci asi tak 5mm velcí tak jsem je začala nejprve rychle zašlapávat a pak jsem opět vše vystříkala , včera se jich objevilo pár těch malých, zase jsem vystříkala , dnes jen asi 5 a dva větší .Tak nevím...jsou to mladí, nebo zas nějaká novinka ? Furt stříkám ,je mi z toho už zle. Ale ted jsem si tady navíc přečetla ,že to asi tedy nebudou šváby co tu máme ....protože to právě vesele leze po kachličkách . V Česku jsme to nikdy neměli ,a když už před 35 lety jsem žila v Egyptě ( na ambasádě ) tak to bylo hrozný a neustále se flitovalo. Tak a ted teda babo rad ...co to teda mám...šváby nebo rusy ? Já to teda zkoumat nebudu. Ale jak to vyhubit? Aspon na pár měsíců a pak to vždy klidně zopakuji. Tady nemá smysl se bavit o deratizaci baráku . A jsou opravdu účinné ty náplasti? Nechala bych si je poslat z Česka . Díky za radu...jestli mi někdo poradí.

Mohu vám doporučit červený Raid sprej. Já s nima také měla problémy a toto zabralo. Dále zkusit kontaktovat deratizérskou firmu a objednat přímo něco od nich. Alena Mrázková

No dobry vecer, ja mam stejny problem, ziju na Malte a mame novej byt a tohle leto je to strasny kolik moc jsem tady nasla tech odpornej svabu... Uplne je nenavidim, mam z nich hruzu, jsou hnusni a spinavy fuj... Co si ja myslim, tak lezou do bytu ze vsech vodovodnich potrubi, jak je drez v kuchyni od zachodu, proste vsude. Jestli je Vas byt jako ten nas, tak se mrknete jak mate zadelany trubky ve zdi... ja tam mela diry, tak ze mi ty svine sly do bytu tim, dneska manzel zasilikonoval vsechno, protoze uz jsem byla zoufala a odmitam s nima sdilet domacnost, vystrikal sprejem, nevim jestli se da sehnat v zemi kde zijete, ale zabira okamzite RAID je uplne na nic, napisu potom to jmeno, no a kdyz jsme z pod kuchynsky linky oddelali drevenou desku po tom spreji tak jich tam bylo mrtvejch snad kolem 50 tech mensich, ted se jen modlim at se mi ty svine sem nevrati, protoze bych to asi resila stehovanim, jak moc jsou mi odporni no a taky bacha na to at se ty velky nerozmacknou prej maj v sobe vajicka a pak je to problem vyhubit, to mi alespon tady tvrdili mistni, ja se jich bojim, tak ze na jdu z metru se sprejem... spej se jmenuje baygon formula plus , je zeleny barvy, ja osobne doporucuju, stokrat lepsi nez raid , toho jsem musela vystrikat snad polovinu, ale tenhle jen trosku hlavne musite na nej a chcipne do minuty.... tak hodne stesti, ja uz mam snad od nich pokoj!

Jestli žijete v teplejších oblastech, kde švábi žijí i mimo budovy, tak asi jediné rozumné řešení je regulace nástrahami. Jsou různých značek, nečastěji gelové. Nejznámější jsou Maxforce White, Goliath, Schwabex, ale je jich více značek a jsou dostupné i laikům. Samořejmě pokud možno utěsnit možné příchozí vstupy do bytu a trochu se je naučít tolerovat. vka

Dobrý den,
myslím že má hodně lidí mylnou představu o švábech:Z vlastní zkušenosti vím že jakmile člověk najde jednoho že během 14 dní najde minimálně dalších deset a to se postupem času zvyšuje.Takový ty řeči o tom že se šváb bojí světla a pohybu jsou taky tak trochu mimo mísu,nebo tu mám zvláštní jedince co jsou slepý.Moje osobní zkušenost je že šváb leze i za světla a to kdekoli v kuchyni,v obýváku,na chodbě,po psech po čemkoli.Šváb může kousnout ne že ne a je to dost nepříjemný.Švábi se vyskytují i v čstých prostorách.Denně desinfikuji vše,deně stříkám různýma přípravkama a nepomáhá absolutně nic deratizátor tu byl několikrát několikrát to tu vystříkával,několikrát se pokládali lepové nástrahy,na nástrahách nic nebylo ale jakmile se odebrali během dvou dnů v kuchini bylo minimálně 6 švábů,sou to prevíti,zmetci kterých se člověk obyčejným postřikem nezbaví.Dnes v noci dokonce měli dva tu drzost lezli po vyčištěných desinfikovaných kamnech a jeden byl tak odvážná že ráno lozil po zdi a pak i po psovo uchu.Kamarád vyzkoušel normálně hasičák co se dává do aut a zabral mu... nevím zda to byla náhoda ale u nás prostě postřiky nezabírají.

Dobry den,
mam podobny problem, ziji v Thajsku a uz rok se je snazim marne vyhubit. Pouzivam spraj "Chaindrit1", kterym je vyzenu z der a pak proste jen vezmu do ruky tvrdsi venkovni pantofel (jsou dost odolni a mekkym domacim pantoflem jsem je nikdy neumlatil...) a jedu... Letos 21. ledna jsem udelal peknej rekord - na dvorku a v predsini naseho rodinneho domu jsem jich zlikvidoval behem hodiny 317. :) Verte mi, mame tady nekdy veselo...
Jirka

Dobry den, objavil som Bechera v Metre v Ivanke pri Dunaji, stoji tam 14 € bez DPH a myslim si ze je to litrova flasa s postrekovacom. Kedze je na Slovensku v Metre, bude aj v CZ...
Neviem ci niekto tu skusal aj tento pripravok, pouzivaju ho aj firmy na dezinsekciu bytov "K-Othrine 25 SC", idem si ho kupit spolu s becherom a uvidim, nasiel som styroch rusov :(

a co takto ich tolerovat a naist spoluzitie priatelia,
som sa nastahoval na mauricius a mam ich tu plno a podla vasich reci sa ich aj tak nikdy nezbavim

svaby nebo rusi nejlepsi je cely barak nebo panelak vyplynovat

Tak jsem nakonec skončil tady s identifikací divného brouka (asi rus). Začlo to v naší firmě, kde se objevil jeden brouk, asi cca snad 5cm!!! velký. Nešel chytit, byl tak rychlý, až hrůza, v životě jsem tak rychlého a velkého brouka neviděl a prvně jsem myslel, že je to pavouk, ale pak jsem se zděsil, co že je to za brouka. Nakonec jsem ho chytil přes papír, mám z hmyzu fobii, a jak jsem ho chytal a byl tak krutě rychlý, trochu jakoby "křupnul". Vyhodil jsem ho z okna a neřešil to, snažil jsem se na to zapomenout. Ale doma jsem zažil šok, v ložnico-pracovně, kde mám PC se objevil podobný 2cm velký brouk, trošku jakoby "lítal" (spíš popoletěl). Klepl jsem ho korkovou podrážkou a byl za stolkem. Nechtělo se mi večer dělat randál a odkrývat to, byl dole zdechlý. Druhý den jsem přišel a najednou tam nebyl :-( O snad cca 3 týdny později (dnes) jsem zase u PC do noci a na noze mě něco jakoby zašimralo, podívám se a ku*rev*sky rychlý brouk, nešel skoro chytit a po prvním zašlápnutí nikde, utekl, tak jsem vše odendal a snažil jsem se být rychlý jako blesk a pořádně silný. Brouk byl na sra*čk*u. Takže nešel bohužel identifikovat. Vypadá podobně jako tady ten "rus", akorát jsem si nevšiml tykadýlek a ostnatých nohou. Jeden byl rozmáčklý v okně.
Situace je taková, že bydlím v horší čtvrti a vedle rekonstruovali barák, a já mám přes noc v těch vedrech otevřené okno, tak jsem myslel, že přišli z venku. V bytě bydlím dlouho a teprve teď takový "problém". Byt byl nově zrekonstruovaný, tak mě fakt napadlo, že přišli zvenčí, nebo je někdo nějak dotáhl k nám, nevím.
Já mám z hmyzu celkem fobii, od té doby, co jsem ho tady viděl, jsem na to musel myslet, že tady je, všude jsem ho jakoby viděl, za zavřenýma očima, fakt děs. Konečně je po něm, ale jak to tady čtu, tak hrůzou trnu, zda tady není ještě nějaký, nebo nedej bože, aby se tady zase neobjevili.
Tenhle vylezl v noci, po cca jedné - 2 hodiny ranní. No a zhruba podle obrázků vypadal jak rus - 2cm velký takový plochý, ale né úplně hnědo béžový, ale spíš hnědý a rychlý, úplně jak blesk.
Nevím, jak zjistit, zda jsou tady další. Taky tady nechci plácat sajrajt (ani nevím jaký), když je v místnosti dost drahá elektronika (PC, tiskárna, monitor) a taky se tady spí.
Taky mě napadlo, PC jsem měl v opravě, že třeba ten rus byl v tom PC, nebo třeba nějaká návštěva ho dotáhla nechtěně třeba v báglu, nebo tak něco...
Prosím o radu, jak zjistit, jestli tady ještě jsou? Napadá mě koupit nějakou návnadu....
Díky za rady.

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.