Puklice, štítenka, červci

Latinsky: 
Coccoidea
Anglicky: 
Scale insects
Německy: 
Schildläuse
Slovensky: 
Červce

Červci patří patřící do řádu hmyzu stejnokřídlého (Homoptera), jsou jedni z nejnebezpečnějších škůdců rostlin. Většinou jsou červci velmi malí a ani bychom v nich hmyz nepoznali.. Někdy se vyskytují v tak obrovském množství na listech a větvičkách stromů, že úplně pokrývají jejich povrch a sají z rostlin šťávy bodavým chobotem. jejich tělo je pokryto voskovitým povlakem různých tvarů (okrouhlý, oválný podlouhlý, hvězdicovitý) podle druhu červce. Některé druhy červců rodí živá mláďata, jiná kladnou vajíčka. Až do prvního svlékání jsou nymfy červců dost aktivní. Mají tykadla i nohy.Po prvním svlékání jim nohy úplně zmizí, nebo se silně zmenší. Nymfy se již nepohybují a začnou vylučovat voskový kryt. Samičky zůstanou na místě i po dosažení dospělosti, ale u samečků se v dospělosti obvykle vyvine pár křídel, takže připomínají malé mušky nebo komáry. Jejich zadní křídla jsou podobně jako u much přeměněna v kyjovitá kyvadélka (haltery). Na rozdíl od much jsou tyto útvary připojeny pomocí háčků k zadnímu okraji předních křídel. Samečci nemají ústní ústrojí a nepřijímají potravu. Po spáření umírají. Clověk, který červce nezná jej lehce přehlédne. Zpočátku ani nevěří, že se jedná o živého tvora. Je to jakýsi nepohyblivý hrbolek jehož barva většinou odpovídá podkladu rostliny na které sedí. Nejedná se o žádný výrustek kůry ale o červce

Puklice švestková

(Eulecanium corni) velmi rozšířený škůdce. Její larvy sají mízu od června do zimy, nejprve na listech, pak na mladých větévkách a přezimují v puklinách borky, na silnějších větvích. Nad sebou vytvářejí půlkulovitý štít o průměru 1,5-2mm. Napadený strom je na větvích jakoby poprášený sazemi. Ochranou je seškrabat broku na kmeni a silnějších větvích a spálit je. Poté provést zimní postřik. Při větším výskytu je nutný i jarní postřik po odkvetení stromu. Puklici škodí slunce, prot je dobré udělat řádný průklest koruny a řez.

Štítenka zhoubná

známá též jako červec San José., červec hojný na mnoha druzích ovocných i okrasných stromů. Daří se jej ničit např. pomocí parazitické vosičky pukličníka štítenkovitého

Ochrana : 
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Vážená paní, pane,
Vámi doporučený postřik k likvidaci puklic není příliš účinný. Protože nejsem fanda chemických postřiků, inspiroval mě článek v časopise 100+1 o škodlivosti tabáku na lidský organizmus. Protože jsem měla puklicemi silně napadené vzrostlé oleandry, nechtělo se mi je v souladu se všemi doporučeními zlikvidovat. Částečně jsem hmyz zlikvidovala mechanicky - rozmačkáním prsty a zbytek na jediný pokus dořešil následující postřik - svařila jsem polovinu (20g) ze standartního balení tabáku do dýmek (40g) s 1l vody, vychlazený roztok jsem přecedila a dala do postřikovače. Výhodou byla oproti olejovému postřiku perfektní splývavost a roztok se dostal i do nejmenších škvírek kolem listů, kde bývá právě malých puklic nejvíc. Bylo to prakticky 100% účinné a přírodní. Rostliny nyní krásně kvetou a očividně pookřály. Puklice seschly a z listů samy opadaly. Při použití je ale potřeba ve zvýšené míře dbát na to, aby se k roztoku nedostali děti a nevypili ho, jde o velmi silný jed!!!

Mám ráda kytky a tak jako mnohé z Vás i mě trápily puklice.Ale letos mi silně napadly citroník,vavřín n.Nevzdala jsem to a konečně našla účinný prostředek.Je to BIO Ol(bez jedu,vvyrobený z potravinářských surovin.Po dvou opakovaných postřicíh a osprchování jsou puklice dole a úplně bez problémů.Zároveň působí na mšice,molice,svilušky a třásněnky.Cena 66,-Kč.Opravdu doporučuji všem.
Na puklice je dobrý také prostředek Savel.

mi puklice napadly citronik. zjistila jsem to az za rok. listy byly lepkave. no a tak jsem si vzala pinzetu a puklice jsem jednu po druhe rozmackavala. trvalo mi to asi dve hodiny a pak jsem zjistila,ze citronik vlastne muzu prostrihat,tak jsm to udelala a od te doby ma m pokoj...nevim jak dlouho to vydrzi,ale jestli se objevi znovu tak si koupim systemovy insekticid...co radite?

decis + mospilan + smáčedlo (koncentrace dle návodu), stříkat po 3 - 5 dnech po dobu 20 dnů. Dospělé jedince, které najdete mechanicky zničit ( rozmáčnout ). S.K.

Puklic jsem se zbavila tak, že jsem hlínu v květináči, kde je napadená rostlina, prolila roztokem hypermanganu.

..co rozhodně nepomáhá je silný přípravek CAREO, který mi byl nabídnut (zahradnictví Kruh) s tím, že je sice na okrasné rostliny ( a já jej chtěl na citrusy) ale že je účinnější na citrusy že je jen slabý (díky nařízení EU) a stejně jej neměli a ani ten na okrasné rostliny nezabral, ani postřik, v kombinaci s tyčinkami..nyní zkouším citrusy na venkovním parapetu okna, jestli to zahubí zima (citrus by měl přežít do -5)

mam na balkoně slunečnici  na které se pravděpodobně našla larvy i dospělé puklice.můžete mi prosím poradit nějaký lehce dostupný a účinný přípravek nebo něco přírodního.

můžete vyzkoušet níže popsaný tabákový postřik, mělo by to fungovat

Puklic jsem se zbavila tak, že jsem hlínu v květináči, kde je napadená rostlina, prolila roztokem hypermanganu.

Jak silný mám udělat onen hypermanganový roztok, aby to účinkovalo? Kolik postřiků je třeba a v jakém časovém rozestupu?
Děkuji

Dobrý den.Mám doma dračinec a od srpna mi začaly žloutnout listy a opadat. Nejprve jeden za týden a nyní je to již asi dva za týden. Na listech i na půdě jsou vidět takové bílé čárečky a zdá se mi, že na žlutých listech jich je větší počet. Většinou jsou ve shlucích. Také se na listech objevují takové průhledné puchýřky, které mají na kraji vždy jednu nahnědlou tečku. Vše se to pohybuje tak kolem 1-2 mm.Nikde nemohu nalézt, co by to mohlo být. Prosím poraďte jak se toho zbavit a co to je.

Díky. (V případě potřeby zašlu foto)

Mám taky takový problém u své květiny a tak mi paní prodavačka poradila prostředek Fast K, prý se jedná o mšice a toto, že je dokáže toto zniči. Už jsem kvůli nic musela celé rostlině-palmičce uříznout všechny listy. Tak snad toho pomůže, jinak už nevím 

Dobrý den,prosím o radu,mám velkou Nolinu kterou napadla asi nějaká vlnatka,byla obalená jako chomáčky vaty,ořezala jsem jí a už obráží ,ale prozměnu na těch zelených výbežcích sedí malinkatý bílý broučci.Co na ně?A co to je?Už mám strach,aby mi nezašla.Děkuji za radu

Pokud je ten škůdce bílý a chlupatý tak to jsou červci a pomůže na ně leda postřik a to tak za 3x min.a rádi se vrací, jinak se drží i v hlíně na tu pomůže buď sluníčko pokud to nevadí té rostlině (dát ji nejlépe na celé léto ven) jinak nová hlína a postříkat. Postřik se prodává v prášku běžně v zahradnictví a hodně se ředí.

 Dobrý den,
asi před měsícem se mi doma objevily na hlíně malé mušky. Koupila jsem prostředek na hubení škůdců BIOOL. Mám pocit, že asi po 14denním používání mušky už mejsou, ale při odhrnutí části zeminy jsem našla bílé housenky. Chtěla jsem se zeptat, zda tyto housenky patří k těm muškám a jestli mám dále používat tento přípravek, nebo jej vymněnit a za jaký.
Mnohokrát děkuji.

Dobry den,

tyto bílé "housenky" patří opravdu k oněm malým černým muškám. Jedná se o smutnice, jejich larvy se živí rostlinnými zbytky v půdě (velice jim chutnaji právě komerční substráty), někdy ožírají i samotnou rostlinku. Máme je v paneláku pravidelně při každém novém přesazování (nejčastější jsou na podzim). Mají rády vlhčí substrát, když necháte subtrát řádně proschnout, smutnice zmizí. Pokud to vzhledem k povaze rostliny nelze (např. my je míváme v masožravkách a malým rostlinkám ubližují opravdu hodně), doporučuji použít Mospilan. Také na ně je účinný výluh z tabáku (viz též níže). Provádíme postřik i zálivku a je nutno tuto proceduru ca po týdnu zopakovat. Smutnice také po nějaké době od přesazování (2-3 měsíce) ožerou co můžou a zmizí.

dobrý večer,objeviy se mi na kytkach červci,díky Vám už vím jak se jich zbavit ,ale zajímalo by ně od kud se tyto potvory berou?A musí se opravdu měnit i hlína?

Zeminu bych doporučovala vyměnit. Ze zkušeností mých známých-těm napadli Dendrobia puklice a nezbývalo nic jiného než je ručně odstranit, vyjmout rostlinu z květníku a celou ji prohlédnout. ,,Od hlavy až k patě." Vydezinfikovat květník
(příp. hypermanganem). Nejjednodušší by samozřejmě bylo rostlinu odstranit, ale to bychom si pak nezaexperimentovali. Snad Vám můj názor alespoň trochu pomůže.

dobrý den prosím vás o radu našla jsem doma jak po zdech i po zemi lezou malí červíci mají oranžovou barvu a tmavý černý konec objevím tak jednou za týden třeba dva a vůbec nevím odkud se berou měří asi 0.5cm poradte mi prosím děkuji

Nemůžou to být larvy moučných molů? Jsou žluté až do oranžova, cca 1,5 cm velké a černou hlavičkou myslim. Doporučuju zkontrolovat a vyházet spižírnu. Já jsem s nima bojovala několikrát, několikrát jsem vyházela ze spižírny všechno, co tam bylo. Bohužel si je člověk často přinese už z obchodu. Po posledním vyhazovu jsem cca rok bez nich. Všechny mouky, těstoviny, luštěniny apod. mám uzavřené ve skleněných nádobách.

Také si myslím,že to jsou larvy moučných molů

Dobrý den, mám takový dotaz. Na oleandrech mi žloutnou a opadávají listy a také se nekteré kroutí. jsou na nich žluté skvrny a uprostřed nich černé, nevíte co by to mohlo být a jak proti tomu bojovat? děkuji za odpověď.

oleandry napadají často Molice, nebo Sviluška

Takové poškození vypadá nejspíš na houbovou chorobu.

Prosim vás, odpoví mi někdo na otázku - kde a jak se na rostlině berou a pohybujou?

Mám jich plno na citrusech - na jednom je vyhubím, objeví se na druhém, chemie, alkohol s jarem, "bio" ... nic definitivně nepomáhá.
Stromky jsem i "oholil" - provedl razantní řez a ponechal jen pár listů, veškeré větve, kmen a zbylé listy potíral alkoholem s jarem a postříkal insekticidem. Navíc jsem udělal různě na kmeni a větvích z permanentního lepu "lepovou past" - kroužky aby se na ně přilepilo cokoliv po kmeni poleze. Na čas to pomohlo, ale zas je tam mám. Dokonce i na nových listech nahoře - musely by překonat několik úrovní lepových kroužků (kdyby lezly ze zeminy) - ony snad lítají, či co???

Dobrý den. Chtěla jsem poprosit o radu. Mám doma asi 7 orchidejí řádu Phalenopsis a napadli mi je červci. Jsou dosti obalené takový bílými chomáčky a všechno strašně lepká. Jak se jich nejlépe zbavit, abych rostlinky nezlikvidovala? Moc by mě to mrzelo, krásně kvetly.
A ještě jeden dotaz. Odkud se ti červci vzali? Bylo to z ničeho nic a na okně jsou pouze zmiňované orchideje.
Děkuji za radu :-) Jana

smutnic si užívám bohužel každý rok po přesazování. Až vloni se mi podařily totálně vyhubit - a to jen náhodou. Klasicky přidávám do všech květin - cca asi 90 květináčů v celém domku-žluté lepky a prolívám substrát přípravkem. Nikdy to stoprocentně nepomohlo. Vloni, díky sousedovu jezírku, jsem umístila ve všech místnostech do zásuvek biolit proti komárům + lepky do květináčů. Do dvou týdnů byl klid a vydrželo to do doby, než jsem si v prosinci koupila nový vánoční kaktus...

Před 2 lety jsme si koupili nektarinku. Plodů má dost, ale každý je napíchnutý. (černá tečka) Chtěla bych vědět, co to způsobuje a jak se bránit. Děkuji za radu.

Je mi dvanáct let a mám velice ráda kaktusy, pár si jich pěstuji a až do minulého týdne byly všechny kaktusy v pořádku. Potom se na nich ale z ničeho nic objevily maličké kuličky připomínající chomáčky bílé vlny. Na jiné stránce jsem se dočetla, že to jsou červci, ale nebyla tam rada jak proti nim bojovat. Kaktus, který byl jimi naprosto oblezlý mi už asi bohužel dlouho nepřežije.Z bílých chomáčku se vysypou nažloutlá vajíčka, když se jehlou rozpíchnou. Pokud jsou to červci, prosím o radu co s nimi, aby mi nezahubili i další kaktusy a pokud to červci nejsou, apište mi prosím co to je a jak proti tomu bojovat.

V první řadě vzít do sprchy a omýt. Nejlepší je květinu celou omýt i s kořeny, ty namočit do přípravku Biool a dát novou zeminu. Případně opakovat.

Dobrý den, sice nejde o květiny ale nemohl by mi někdo poradit?Na spodní části oken a na parapetech se mi objevili takové malinké 2-3mm dlouhé světlounce zelené mušky.Z dálky nejsou skoro vidět ale když přijdu blíž tak je jím posetý celý parapet.Z květin to není,ty v bytě nemám.Neví někdo co to je a jak se s tím dá bojovat?Moc děkuji za odpověď

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.