Velice podivná vosa

Dobrý den, dnes nám vletěla do bytu větší vosa. Omlouvám se, že jsem ji nevyfotila, ale můj mobil není při fotografování schopný makro režimu a navíc, všechny fotky jím pořízené, jsou v počítači velmi nekvalitní. Uvádím proto popis:

- Asi 25 mm dlouhá vosa

- Na hrudi rudočerná kresba ve tvaru písmene U

- Zadeček černožlutě páskovaný, u kořene červenohnědý

Hlava je žlutohnědá, hruď je hnědá, s rudými bedry a s červenou kresbou ve tvaru písmene U. První zadečkový článek je červenohnědý, ostatní zadečkové články jsou žluté, s černou kresbou. Křídla jsou hnědavá až načervenalá.

To je vše, co můžu sdělit. Mám malé děti a bojím se, jestli ta vosa není
nebezpečná. Přiznám se, že tak velkou a tak nezvykle zbarvenou vosu
jsem v životě neviděla. Předem moc děkuji za radu.

podle vašeho popisu bych tipoval spíš na sršeň - http://www.biolib.cz/cz/taxon/id69863/

Tak to jste mě vystrašil ještě víc!!! Je sršní jed skutečně tak nebezpečný??

není víc "nebezpečný" než jed vos, nebo včel, ovšem u sršně vzhledem k velikosti se vám ho do těla může dostat víc. Jestliže se sršeň objeví v bytě jde většinou o náhodu /prostě tam vlétl/ a nemá smysl z toho dělat vědu, samozřejmě opatrnost je na místě, v případě dětí to platí dvojnásobně.

Tak to mám jako prostě otevřít okno dokořán a on vyletí? Pochybuji. Vždy, když ke mne do bytu vletí vosa a já otevřu okno, ta mrška si musí na něco sedout a čeká tam až do chvíle, dokud nevezmu smeták a nevyšťouchnu ji ven. Kdo je útočnější? Sršeň, nebo vosa? Mé děti si bohužel hrají právě v místech, kde tento nebezpečný hmyz nejčastěji létá. Co mám s tím dělat? A co se dělá, jestliže 5ti měsíční dítě píchne vosa, či dokonce sršeň? Co když si u nás dělají hnízdo! Nemám z toho dobrý pocit...

sršeň nikdy bezdůvodně neútočí, dokonce i když stojím u jejich hnízda, tak jen létají okolo, jen když je tma a rozsvítí se světlo, tak na něj nalétávají a jsou oblblí, ale neútočí a klidně se můžou vzít do ruky

Ano, to vím, beru bez obav sršně do ruky. Jak jsem začínala s entomologií, schytala jsem za to jedno žihadlo, ale to jenom proto, že jsem sršeň v ruce sevřela. Jak je na tom ta paní, nevím.

Sršně útočí jen v obraně. Zvlášť, když člověk v minulosti něakou sršeň zabil a je to z něj cítit.

Dokonce jsem četla, že mají sršně méně jedu než včely.

Neni, da se rici, ze je nejmene toxicky v porovnani vosa ci vcela (ta je nejtoxictejsi). Ovsem velikost zihadla a latka acetylcholin (latka prenasejici nervove vzruchy) hraje roli v tom jak boli bodnuti. Avsak kazdemu bodnuti by mela byt venovana pozornost jelikoz i clovek dosud bez reakci muze byt prekvapen. Souzit se srsni je krapet narocne v tom, ze jejich velikost a zvuk pri letu vzbuzuji sakra respekt, ale u baraku radeji srsne nez vosy.

jestliže 5ti měsíční dítě píchne vosa tak jděte okamžitě k lékaři. Když vám ta vosa, nebo sršeň vletí do bytu a nevylétne, tak jí prostě zabijte, jiná možnost mě nenapadá. Hnízdo si můžou udělat u vašeho okna, třeba pod římsou a potom by doma mohli být častěji, ale proti vlétnutí do okna by dobře posloužila síť proti hmyzu. Jinak vosa ani sršeň na vás bezdůvodně nezaútočí, nicméně doma jsou nežádoucí.

Když už mluvíme o tom zabíjení, mám volit Raid, nebo obyčejnou plácačku na mouchy? S těmi dětmi je snad více problémů, než se sršni. Oba dva prostředky mají svou nevýhodu: Raid je prudce jedovatý, svým složením může vážně ublížit mým dětem, a navíc je vysoce hořlavý. Když se pokusím sršeň "lisknout" plácačkou a přitom ji minu, poštvu ji proti sobě a bodne mě. Dokonce jsem četla, že když zraněná sršeň spadne na člověka či předmět, zpravidla je bodne. A když si představím, že sršeň plácačkou "sestřelím" na své dítě a ona je pak bodne, setmí se mi před očima. Síť proti komárům je zase drahá záležitost a sršeň se do domu může dostat i, když zapomenu a otevřu okno jiné, než je chráněno sítí... Mám zavolat hasiče, nebo deratizátory? A nebudou dětem vadit látky, jež používají pro likvidaci sršní? Už jsem zoufalá...

Uklidnit se, zajít si na procházku do parku a používat zdravý rozum! I když v tom parku by také mohlo něco létat, takže asi zalézt do bunkru a nevycházet.

Mám takový dojem, že vy si z té maminky děláte srandu!!! Vosy v parku určitě neútočí. Chuděrka, třeba celá zoufalá, strachy bez sebe, sedí u počítače, píše, a přijde ji každá dobrosrdečná rada drahá. Když neumíte poradit, vůbec zde nepiště. Sami sobě tím škodíte. Jak by jste se cítili vy, kdyby hrozilo, že vaše 5ti měsíční díťe píchne sršeň, a třeba je tím zabije? A jak by jste se cítili, kdyby vám někdo napsal takovou pitomou radu?? Nikdy jsem nikomu nenadávala, ale přiznám se, že tento komentář vypadá, jakoby je psal malý, hloupý blbeček, zřejmě pětiletý...

To není pitomá rada, pitomá mi případá ta nemístná hysterie. To není urážení, to je volání po zdravém rozumu. V parku stejně jako v bytě sršni a vosy zpravidla neútočí, všem nám bylo pět měsíců a všichni jsme byli "ohrožování" hmyzem a ejhle přežili jsme. Naše matky se o nás také jistě bály, matky těch starších to zvládly bez Raidů a Biolitů a bez internetu, mobilů. Kolik životů mimin ročně proboha mají na svědomí ty včely, vosy, sršni a čmeláci, kteří vlétly do místnosti? Pokud vím, tak takové případy se občas stávají, jde ale skoro vždy o alergiky a skoro vždy o dospělé. U dětí je alergie asi třikrát méně častá než u dospělých a nějaká nebezpečná alergie se nerozvine hned po prvním štípnutí hmyzem. Takže kdyby tady psala matka dítěte, které již bylo nějakým hmyzem poštípané a poté mělo nějaké větší zdravotní potíže, tak bych ty obavy chápal.
U alergií obecně, (tady již nemám na mysli alergický šok na poštípání hmyzem), dnes přehnaně čistotní a přeopatrní rodiče dětem ubližují víc tím aseptickým prostředím. než kdyby je nechali popelit na dvorku ve špíně a se slepicemi. To je prokázané.

no tak dobře, ale ta paní mi napsala na email, že její děti jsou alergické a já tomu věřím. píšete tu jen urážky.

Adriano, nevím o jakých urážkách hovoříte, nic urážlivého v příspěvku nevidím. Je to naopak napsané velmi trefně, protože tohle vlákno se vyvíjí dost nesmyslně...

Promiňte, ale já už beru za urážky sebemenší napomenutí, jsem totiž učitelka a mne z těch žáků už asi šibe, že nevím, co je co a mimochodem, dnes se opět šikanovali... Mám to ale pevné nervy....

A Davide, nejste to vy, co jste chtěl ty parazitní vosičky? Mám jich doma spoustu a ráda Vám je daruji, když dovolíte. Pokud by jste si přál, vyfotím je a pošlu tu foto, případně na Váš email.

Díky, ale já jsem je nesháněl.

Ne? Já myslela. Ještě před několika lety tu psal něaký David, že shání parazitní vosičky. To jméno David bylo zvýrazněno červeně a jak jsem na ně klikla, ukázal se mi Váš blog. To znamená, že jste byl autor tohoto textu. Třeba ne, i počítače se někdy pletou, ale zkuste si vzpomenout...

A kde ten váš email vzala? Já ho tady nemohu najít! A proč nám to o té alergii nenapsala všem do diskuze? To jí jistě nebude líto investovat do sítí a od lékařů má pro děti nachystané léky proti alergii. Tak to jí tady moc radou nepůžem.

Ale ona se za to stydí...

Tak to třeba nepomůžeme, ale ona se za to stydí, protože si myslí, že jsou její děti příliš problémové...

A navíc není moc bohatá. Já to vím. Je moje kamarádka.

Je to má kaamrádka, známe se od vidění, a říká, že jí nevadí, že tu píšu, že se třeba stydí apod...

Jestliže její dítě bodne vosa, znamená to pro něj smrt. Je totiž alergik.

Nějak mi to nejde z hlavy, ještě bych to shrnul:
Té paní vlétl JEDNOU JEDIKRÁT do bytu sršeň.
Ta paní je z toho vyděšená, Raid je nebezpečný, plácačkou se možná netrefí.
Sítě jsou drahé.
Přemýšlí zda volat deratizátory anebo hasiče.
Kdyby zavolala deratizatory, tak neví, zda ty postřiky jejím dětem neublíží.
Vůbec ji nenapadne se podívat z okna, zda si tam ti sršni či co nestaví hnízdo.
Takže sedne k internetu a volá o radu a pomoc.
Já necita ji docela taktně naznačím, že by se měla trochu zklidnit, že tady není co řešit a jsem označen za "blbečka" a zlého člověka, který se do její situace neumí vcítit.Tak fakt nevím, asi jsem.

Mají alergi.

Tak to je těžké. Přemýšlela jsem dlouho co s Vámi - ale přece Vás nenechám s těmi sršněmi. Zashněte ji hubičem, jehož výrobu popisuji zde.

Mám zde návod, jak si vyrobit účinný, šetrný a EKOLOGICKÝ prostředek proti vosám a sršním.

Potřebujeme: šlupky z cibulí, ocet, rozprašovač

Postup: Oloupeme cibule, šlupky dáme vařit, dokud nepustí co největší množství odvaru. odvar poté zcedíme (případné zbytky šlupek cibulí by v něm mohly zplesnivět) a přelejeme, nejlépe trychtýřem, do rozprašovače. přilijeme dle potřeby ocet. Prostředek je hotový.

Jestliže do bytu vletí sršeň, počkat, až bude na okně a zasáhnout ji dávkou naprosto přírodního prostředku. Je li prostředek správně vyroben, zahyne sršeň do několika sekund. A pak už si se sršní dělejte co chcete, třeba si ji i strčte do p****e, ale nesmíte je položit na své dítě. Sršně bodají i když jsou (zdánlivě) mrtvé.

Nemohl by se ten "hubič" použít také jako obklad na hlavu? Třeba by vám to pomohlo.

To jako na vši? nevím, jak to myslíte.

Už to chápu, na otok. Ale nedoporučuji.

Děkuji Vám všem za rady, hlavně uživateli Adriana, tak krásně jako on se mě ještě nikdo nezastával!!! A ten prostředek si určitě vyrobím!

Tak to vypadá, že tady tento příspěvek je ještě vyřešený, ale on vyřešený není. Paní se ptá, jak likvidovat jednotlivé sršně. Poraďte. Uděláte tak dobrý skutek.

Neradíte? tak poradím já: Prostě si vyrobte ten hubič, jehož výrobu jsem popsala níže, a trevte sršeň. Ale hubič může, ač je přírodní, udělat na stropě či zdi ošklivé fleky... Tak počkejte, až si sedne na okno, a tam jí zasáhněte. Nebo vezměte něakou velkou knihu (nedoporučuji) a přimáčkněte sršeň velmi silně, až se rozmáčkne. Tohleto je rizikové, za prvé, můžete ji poštvat proti sobě a za druhé, můžete ušpinit střevy, vnitřnostmi a tělní tekutinou sršně buď knihu, nebo podklad, na kterém sršeň seděla.

Asi si ještě nad tou sršní lámete hlavu... Zde máte pár užitečných informací:

www.ekosan-servis.cz/srsen-obecna.html

www.srsen.wgz.cz/srsen-obecna

Sršně zlikvidovat: pokud hnízdí v zemi, opatrně, bez pohybu, položit na hnízdo např starý talíř. Sršně se nedostanou dovnitř a do týdne vyhynou. Jenže nesmíte jim přitom bránit ve výletu

Zase tak lehké to není... Povolat na to firmu.

je to dobré hubit

Dobrý den, mám dlouho problémy s voami. Co s tím?

Podobný popis popiusuji zde:

Jaký popis?

No myslím celou tuto stránku.

S dotěrnými vosami lze bojovat docela úspěšně. Záleží také, zda Vás obtěžuje či přímo ohrožuje vosí hnízdo, které často čítá několik stovek až tisíc jedinců. Nebo zda si nemůžete vychutnat chvilku klidu někde venku. Zapojit můžete chemii, zdravý rozum, trochu šikovnosti nebo se zkuste mrknout na stránku www.lapac-vos.cz. S těma potvorama mám taky své zkušenosti, ale zase si říkám, že je lepší nechat je žít, nenervovat se a případně některým odpomoct ze světa něčím sladkým. Hubení vosích hnízd je docela náročný proces a ne vždy je úspěch zaručen.

Ten lapač vos je příliš drahý...

LÉTAJÍ NÁM U DOMU DIVNÍ VOSY.

NO MYSLÍM TAKOVÉ SRŠŇOVITÉ, JSOU O NĚCO MENŠÍ NEŽ SRŠEŇ, ALE JSOU SI VELMI PODOBNÍ. TATO VOSA JE PRÝ JINAK VZÁCNÁ, ALE NÁM JICH DO BYTU VLÉTNE DEŇŇĚ DESÍTKY.

Jedná se zřejmě o dělnice vosy prostřední; některé jedince lze od sršně rozeznat jen na základě tělesných rozměrů.

Likvidují se stejně jako obyčejné vosy či sršně, způsob je vypsán hlavně v komentářích u tohoto článku. Lapač, insekticidy... Ale v přírodě jsou opravdu moc vzácné, a jestliže jsou chráněné zákonem, (nevím to jistě, ale asi jsou) není jejich likvidace žádný med. Raději ji přenechte odbornímůk a pokud možno se poreďte s ochránci přírody, ti Vám možná za laskavost likvidaci svolí.

TO JE JAKO NEMŮŽEME HUBIT? JSME ALERGICI...

Je mi líto, že to asi nepůjde, ale já to nezměním. Ostatně pokud jste alergici, hasiči Vám rádi pomohou s likvidací bez ohledu, zda je daný druh chráněný. A máte děti?

ANO MÁME MALÉ DĚTI A MÁME STRACH

Je dobrá volba buď si dát do okna síť, nebo prostě nevětrat oknem, nímž vosy do bytu vstupují. Pokud zavoláte hasiče, nebudete se vystavotat riziku, a navíc, v případě alergika je likvidace bezplatná. Ochránci přírody se určitě nebudou zlobit, protože v tomto případě jde o lidský život a zdraví, což je ceňnější než ochrana hmyzích druhů.

Máme sršně na chate, stále k nám lietajú, meria asi 4 cm, sú černastvé, vizerajú aki čínski sršně.

No, to je hezká odpověď, ale co vím, tak z ČR ještě udáván tento druh není :) VH

Tak proč ke mně vletěla? Nepište tu když jste laik. Sama ji mám ve sbírce a našla jsem jí v Praze.

:-]] "laik". Mimochodem VH je asistent na VŠ, takže o relevantnosti jeho odpovědí nepochybuji....

Možná se vespa velutina v ČR neuvádí ale já jsem ji zde vážně viděla - mám doklad ve své sbírce! Pošlu Vám foto.

My je vždy polijeme šťávou z bolševníku velkolepého.

Bolševník velkolepý se nehodí, nejlepší je lepidlo. sršeň se přilepí k povrchu a zahyne.

My jsme sršně rozmáchali v chloroformu a bylo to. Prostě zme ho vzali do špejlí (jako do čínských hůlek) a máchali a máchali. Zkroutil se a navíc si zabodl žihadlo do břicha.

Zabodl žihadlo do břicha? Ani bych neřekla. Ano, je pravda, že někteří sršni jsou v nesnázích sebevražední, ale jejich kutikula je pevnější než špička žihadla a málokdy si při tomto "záchvatu" ublíží.

Možná máte pravdu. Možná u nás nežije. Jak se tu tedy dostala? Zřejmě s čínským zbožím. Příkládám foto této sršně v mé sbírce - Doklad, že se tento druh v Praze vyskytoval. Vespa velutina je ta sršeň v kroužku.

Comment Upload: 
svinka.jpgves.jpg

Kdo si tu dělá legraci z koho?

Přidat komentář

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.