Žlutý prach a broučci v kuchyni
Dobrý den, po návratu z tří týdenní dovolené jsem v zadní části kuchyňské linky našla pruh žlutého prachu a v tom lezoucí broučky asi 1mm velké. Po hledání na internetu jsem si myslela, že by to mohl být červotoč spižní. Potraviny jako např. těstoviny, krupici, krupky, luštěniny atd. ukládám do skříňky nad kuch. linku. (Ale i tak byl největší výskyt prachu pod skříňkou s nádobím). Prohledala jsem všechny otevřené potraviny, ale nenašla jsem jedinou známku po broucích. Pro jistotu jsem je všechny vyhodila. Ale prach se objevuje dál a sem tam se zpoza linky objeví malý brouček. Po všech fotkách si myslím, že červotoč spižní to není, protože na mé broučky je dost veliký. Ani na režim makro nešel vyfotit. Opravdu má tak 1 mm. Linka je z dřevotřísky a né z masivu, tak si ani tím červotočem nejsem jistá. Je půl roku nová. Kdyby někdo poznal co to je zač a měl s tím nějaké zkušenosti, budu moc ráda za nějakou odezvu. Tereza
Tereza (bez ověření)
5. August 2010 - 23:24
Permalink
Podle článku a fotek, co jsem
Podle článku a fotek, co jsem zde přečetla by to mohla být pisivka. Ale co ten žlutý prach?
Tereza
Adriana
7. August 2010 - 8:58
Permalink
To musí být více škůdců
To musí být více škůdců pohromadě - Neškodná pisivka, a rušník muzejní. Rušník muzejní vše rozežere tak, že z toho zbyde jen hromádka prachu. A pokud Vám jeho larvy zkonzumovaly něco žlutého, vznikne žlutý prach. Rušníků se zbavíte odstraněním napadených předmětů.
Rušník vypadá takto: http://www.biolib.cz/cz/taxonimage/id11294
Tereza (bez ověření)
9. August 2010 - 10:33
Permalink
Broučci a žlutý prach v kuchyni
Děkuji za Vaši odpověď. Mohla bych se zeptat zda Rušník muzejník z napadených předmětů vyléza? Protože takového broučka jsem v kuchyni určitě neviděla. Od doby co jsem to zjistila, jí dost pozoruji :-) Při představě, že tu linku budu muset vyhodit, se mi děla trošku mdlo.
Adriana
9. August 2010 - 12:15
Permalink
Rušík muzejní
Napadené předměty jsou prožrané na prach. Ve vykousaných dírách jsou larvy rušníků. Ty pak vypadnou, zakuklí se mimo napadený předmět a vznikne z nich dospělec. Napadené předměty skladovat 4 dny v mrazničce, pak rozmrazit a potřít nějakou odporně páchnoucí chemikálií, např. odlakovačem. Ovšem pozor - kdyby byl materiál lakovaný, odlakovač lak odstraní. V tomto případě stačí rozpustit obyčejný včelí propolis nad ohněm nebo v horké vodě, a potřít jím napadený materiál. Propolis hubí bakterie a plísně, a zabraňuje rozkladu těl uhynulých živočichů. Je proti škůdcům. Rušníkům ani pisivkám rozhodně nevoní.
Přidat komentář