Moucha Tse-tse

Latinsky: 
Glossina palpalis
Anglicky: 
Tsetse fly
Německy: 
Tsetsefliegen
Slovensky: 
Mucha tse-tse

je známý přenašeč spavé nemoci. Jde o poměrně malou mouchu, velikosti zhruba 7-13mm /zhruba jako běžná moucha domácí/. Od mouchy domácí jí snadno rozeznáme podle křídel. Když sedí má křídla přeložená přes sebe rovnoběžně s tělem.
Koušou jak samice tak samci a kousnutí mouchou je bolestivé. Napadá jak člověka, tak savce - např. dobytek, koně. Vyskytuje se hlavně na africkém kontinentu a to v západní, centrální i východní části.
Pro vývoj larev mouchy tse tse je důležité vlhké prostředí. Zdržují se proto hlavně u vodních zdrojů, na březích řek a jezer, nebo jejich okolí. Samice snese zhruba každých 14-dní jednu vyspělou larvu, která nepřijímá potravu, zahrabe se do země a asi po měsíci vyleze imago.

Prvok Trypanasoma, který způsobuje tzv. spavou nemoc, se do těla mouchy tse-tse dostane krví z nemocného zvířete, nebo člověka. Zhruba po měsíci je moucha schopna přenášet Trypanasomu dál. Nemoc je velmi závažná - v prvních stadiu přicházejí horečky a záněty lymfatických žláz. V této fázi je ješt poměrně dobře léčitelná. V druhém stadiu docházení k proniknutí Trypanasomy do nervového systému, kdy může dojít k zánětům mozkových blan, oslabení organismu a i smrti.

rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Já ji mám ve sbírce.

docela by me zajimalo zda-li se muze dostat i na nase uzemi jelikoz nekolikrat uz jsem podobnou odpudivou muchou s prelozenymi kridly zahlednul

Za našich podmínek by tu nepřežila stejně jako komár rodu Anopheles, který způsobuje malárii ( je její přenašeč ). Žijí pouze na tropických místech ( např. Afrika ), tedy není možné, aby tu byla zahlédnuta ( možná to byla jen podobná bodalce tse-tse, ale určitě tu, kterou jste viděl nebyla ona ). Nakazit se můžete jedině pokud pojedete do Afriky či na jiné tropické místo, kde se moucha tse-tse ( i komár rodu Anopheles docela často vyskytuje ) a odtamtud byste si mohl přivézt spavou nemoc, jinak se nemůžete nakazit.

prosím Vás .. Mám takový dotaz dneska odpoledne jsem našel na zahraně teda už mrtvou obří mouchu .. nevím zda to byla moucha ale vypadala tak .. byla veliká jako 50 koruna možná o něco větší byla tmavě černá téměř jak uhel a měla tmavě fialová křídla a měla chloupky jak na hlavičce tak i na nohách .. jsem z jižní Moravy a nikdy jsem ani v Česku takovou "mouchu" neviděl.. nevěděli by jste co by to bylo ??

Zdravím, mohlo by se jednat o Drvodělku fialovou, která je u nás občas k vidění. w chovzvirat.cz/zvire/1336-drvodelka-fialova/

Chci se zeptat jaká je pravděpodobnost, že moucha tse tse přenese kousnutím spavou nemoc. Před pár dny jsem se vrátil z Ugandy, kde mě jedna kousla. Místní mi potvrdili, že spousty těch much kolem jsou skutečně mouchy tse tse a že je často nějaká rafne. Avšak případů onemocnění je velmi málo. Díky předem za odpověď

Dobrý den, ve skleníku se mi vylíhly hnusné mouchy (viz foto) - nová zemina, koňský hnůj. Nevíte, co je to za druh? Děkuji za odpověď.

Comment Upload: 
img_20220418_115419.jpg

Asi ano, bude to muchniček. Děkuji moc!

Překlep: žádné muchničky, ale muchnice.

mate nejake videa na mouchu tse tse

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.