Tasemnice

Latinsky: 
Cestoda
Anglicky: 
Tapeworms
Německy: 
Bandwürmer
Slovensky: 
Pásomnice

"Tak si představ, že mi včera vyšel článek." - "Ty jsi novinář?" - "Ne, mám tasemnici."
Starý vtip přesně popisuje co se může stát, když nevěnujete dostatečnou pozornost tepelné úpravě zejména hovězího masa., nebo když se nevěnuje dostatečná pozornost obecným hygienickým pravidlům.
Tasemnice patří mezi ploštěnce, který parazituje zejména ve střevech obratlovců. Může dorůstat ohromné délky v tělě velryb byla údajně nalezena tasemnice o délce skoro 30 metrů. V lidském těle takových rozměrů nedorůstá, případ nejdelší tasemnice v lidském těle hovoří o 18 metrech.

Vývoj tasemnice začíná vajíčkem, které je vyloučeno trusem do přírody. Tamto se vejce dostane např. hnojením na pícninu, která je potom skrmena hovězím dobytkem. V těle dobytka potom tasemnice projde dalším vývojem a z vejce se stáva larva, která se po tzv. opouzdření mění v boubel. Ta zůstává v mase a zkonzumováním se může dostat až do lidského těla, kde se usadí ve střevech. K pobytu ve střevech je tasemnice velmi dobře uzpůsobená, má ochranný obal, který chrání její tělo před působením žaludečních šťáv a potravu je schopná přijímat celým tělem.

Hlavička tasemnice má háčky, kterými se bezpečně zachytí na těle střeva. Při svém vegetování v těle člověka vytváří tasemnice články. Ty obsahují kompletní pohlavní orgány a vytvářejí vajíčka a proto je vlastně každý článek schopen samostatného způsobu života. Články se vylučují spolu se stolicí a celý proces se opakuje.

Jako jeden z příznaků napadení tasemnicí je např. hubnutí, nebo bolest břicha. Nález článku tasemnice ve stolici je potom nezvratným důkazem a měl by vést k okamžité návštěvě lékaře.

Tak co ještě máte chuť na "tatarák" :-]?

Ochrana : 
Tepelná úprava masa nad 60°C, hluboké zmrazení potravin. Někde se uvádí, že stačí i teplota -5°C. Při zjištění tasemnice léčba medicinsky.
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Fůůůůj ....:-!:-!

Tataracek si daaam :-P aby jste se z teho neposrali :-D

špagetky v těle :D

Fuj jak se to natahuje z ho*en :-!

:( tataráčk můj

a jak je velkej ten článek

tojo
hnus co

to je hrůza!!! Nechtěl bych mýt v těle!!!

Dal bych si tatarák <3

Dobrý den,co je to prosím za potvoru?jsme vsichni pokousani..pes to má taky.je to malinkate a celkem rychle lete.dnes na displeji úplně průhledný prcek ..můžete být z vánočního stromků...moc děkuji za názor

Comment Upload: 
20230115_211205.jpg

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.