Bzikavka dešťová

Latinsky: 
Haematopota pluvialis
Anglicky: 
Horse Fly
Německy: 
Regenbremse
Slovensky: 
Bzikavka dažďová

bzikavka dešťová přezdívaná "hovado" je velmi nepříjemná moucha. Jak už to tak u much bývá zvykem, krev saje pouze samice, samci se živí nektarem. Jejich larvy jsou dravé. Bzikavka dešťová je velká okolo 10mm a od ováda hovězího jí dobře rozlišíme zejména podle šedě zabarvených křídel.

Samice bzikavek nepropichují kůži jako např. komáři, ale mají jakési zuby, kterými prokousnou kůži a potom olizují vytékající krev, dokonce jsou schopny si kus potravy odtrhnout - ne ovšem u člověka.

Bzikavky se drží zejména ve vlhčích oblastech, hojné jsou proto v létě u vody, nebo když např. sekáme zahradu. Jejich kousnutí je poměrně dost bolestivé a svědivé a může způsobit velké otoky, jsou to také velmi dobří letci a když chceme bzikavku zabít dá to poměrně dost práce.

Samice kladou vejce vždy v blízkosti vody, nebo vlhka, larvy, které se později líhnou se mají čile k světu a jejich potrava jsou drobní bezobratlí jako jsou plži, nebo jiný hmyz.

Bzikavky mohou být nebezpečné tím, že kromě svědivého kousnutí přenášejí i některé choroby. U zvířat - skotu se má za to, že může být přenašečem antraxu, na člověka zase může v jiných částech světa přenést např. Filariozu /nemoc Loa Loa/.


Ochrana : 
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

V textu:a živí se drobnými obratlovci, jako jsou plži, nebo jiný hmyz--- podotknu to jsou bezobratlý né obratlovci. Bylo by dobré to opravit

díky za upozornění

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.