Mandelinka bramborová

Latinsky: 
Leptinotarsa decemlineata
Anglicky: 
Colorado potato beetle
Německy: 
Kartoffelkäfer
Slovensky: 
Pásavka zemiaková

je brouk z čeledi mandelinkovitých, který se živí spásáním bramborové natě. Z podlouhlých žlutooranžových vajíček, která mandelinky kladou ve shlucích po 30-35 kusech na rub listů (jedna samička může za svůj dvouletý mandelinka bramborová život naklást až 2400 vajíček), se po 4 až 15 dnech vylíhnou chrakteristické cihlově zbarvené larvy s černou hlavou, černým obojkem a řadou černých (resp. černohnědých) teček po stranách zadečku. Bez ustání se živí listím. Po 21 dnech spadnou do půdy, zahrabou se 4-10 cm do země, kde se zakuklí a po dvou týdnech vyvinou v dospělce.Podle klimatických podmínek se za sezónu mohou vystřídat až tři generace; v Česku je to na jižní Moravě a v Polabí dvě, jinak jediná. Dospělci přezimují zahrabaní v zemi.

Mandelinka je nebezpečný škůdce, který může značně snížit výnosy bramborového pole. Větší množství brouků může rostlinám zcela zničit veškeré listy (tzv. holožír). Vedle brambor navíc mohou napadat i rajčata a některé domácí rostliny z čeledi lilkovitých.Na české území (resp. do tehdejšího Československa) dorazila v 50. letech a její invaze okamžitě nabrala podobu kalamity.mandelinka bramborová Komunistická propaganda ji prohlásila za imperialistický útok a obvinila Západ, že mandelinku na českém území uměle vysazuje z letadel nebo prostřednictvím diverzantů (úplně byly ignorovány ve stejnou dobu propuknuvší podobné kalamity po celé Evropě); občas tak byla propagandisticky zvána imperialistický či americký brouk.

Kde se u nás mandelinka vlastně vzala

Ochrana : 

Boj proti madelinkám lze vést jednak čistě mechanicky (sběr), pokud jde o větší plochu, používají se insekticidy , které je nutno aplikovat v době nejmasívnějšího líhnutí larev, či biologické prostředky (slunéčko, ploštice, entomofágní houby). Za nejúčinnějšího biologického nepřítele je považována dravá ploštice Perillus bioculatus. Jako prevenci je dobré střídat plodiny na polích (brambory či jejich blízké příbuzné vysazovat maximálně 1× za 4 roky)

rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Dobrý den,

chci se zeptat, jak účinkuje Calypso na mandelinku bramborovou? Koupili jsem tento přípravek a aplikovali přesně dle uvedeného návodu, ale mandelinka jaksi přežívá i nadále po cca 12 dnech od aplikace. Čím to prosím Vás je? Zvolili jsme vhodný insekticid?

 

Děkuji za odpověď

Báseň o Mandelince bramborové

Mezi řádky tiše spinká,
bramborová mandelinka.
Řeknu vám to tady zkrátka,
není to má kamarádka.
Zašlápnu ji holínkou,
tuhle svini malinkou.

super básničky ;o)

fajn básnička je to :D

mrtě básnička

Si zkuste nekdy slozit basnicku kdyz jste tak chytry :p

dobrá básnička

23.Června 1950 si východoněmecký farmář Max Troeger všimnul dvou Amerických letadel, přelétávající nad jeho bramborovým poli u vesnice Schoenfels poblíž Zwickau. Druhý den ráno byl šokován, poté, co objevil, že jsou jeho pole doslova poseta "Coloradským bramborovým broukem", hmyzem, schopným zdevastovat celou jeho úrodu brambor. Podobných případů bylo v Evropě (nejen v té východní - socialistickè) zaznamenáno více. Dnes to antikomunisté zesměšňují, ale takováto masivní protiamerická propaganda v celém východním bloku na počátku Studené války, nezačala jen tak pro nic za nic;) Na každém šprochu pravdy trochu, a jak už dnes víme, Američané, se svými sedmnácti zpravodajskými agenturami, provádějící všemožné odtajněné vojenské "false flag" operace v podstatě v průběhu celého 20.století, nejsou žádní andílci;) Zcela logicky - jak jinak by se tento, původně americký druh hmyzu, dostal v 50.letech do Evropy takovým způsobem, že by došlo k masivní invazi, dokonce i v samotném Sovětském Svazu?:) Lidi přemýšlejte..tak jako měli propagandu komunisti, mají jí i "liberální demokrati".. Stačí si pročíst nezávislé zdroje na netu (v angličtině)

Přesně tak.

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.