Mravenci, mravenec

Latinsky: 
Formicidae
Anglicky: 
Ants
Německy: 
Ameisen
Slovensky: 
Mravce

pospolitě žijící hmyz, patrně nejznámější ze všech a jsou četnější než všechny ostatní druhy suchozemských živočichů.

Obývají nejrůznější prostředí od Arktidy po tropy. I přesto, že se od sebe jednotlivé druhy liší velikostí i tvarem téměř vždy poznáme, že se jedná o mravence. Všichni mravenci mají kolenovitě zalomená tykadla a hrbolek nebo trn na štíhlé stopce spojující hrud a zadeček.
 Každé mraveniště obsahuje tři základní typy jedinců: samičky /královny, matky/, samečky a dělnice.
Samice /matky/ mají křídla a jsou o poznání větší než ostatní členové hnízda. Samečci mají rovněž křídla, ale jsou menší než královny. Rozdíl ve velikosti mezi samcem a samicí je patrný na první pohled.
Menší dělnice nemají křídla a jsou nejhojnější z celého mraveniště. Nová mraveniště vznikají po odletu samiček a samečků z hnízda. Samci po spáření hynou. Samice postupně ztratí křídla a vyhledávají vhodná místa, kde by mohla založit nové mraveniště. 

To může mít různé podoby a může se nacházet na nejrůznějších místech. Pod kameny, v zemi, ve stromech, v plodech, dokonce si některé druhy budují papírová hnízda podobná vosím.
Matka naklade vajíčka a sama pečuje o první larvy s kterých se vyvinou první dělnice. Tyto dělnice postupně začínají obstarávat chod mraveniště a matka se věnuje již jen snůšce vajec.
Jakmile se totiž mravenčí samice jednou spářila, může až do konce života klást oplodněná vejce. Po vytvoření silného základu nového mraveniště se objevují první okřídlení samečci a samice a celý cyklus se vlastně opakuje. Zajímavé je, že mravenci neumějí žít sami. Mravenec jako jedinec zcela jistě brzo zahyne. Již dva mravenci budou žít déle. Dá se říct, že deset mravenců už ovšem činí jisté společenství. 
 
Mravenci si "chovají" mšice, které sají medovici, kterou se mravenci živí. Některé druhy nosí mšice přímo do mraveniště, ale společné pro většinu druhů je, že mšice ochraňují. Stavějí si dokonce příbytky v blízkosti rostlin, kde se mšice pasou, anebo mšice přenášejí na jiné rostliny. 
Bohužel proti mravencům nemá žádný jiný hmyz prakticky žádnou šanci a tak jsou mšice před případnými dravci opravdu dobře chráněni. 
 
Dřevokazní mravenci si stavějí hnízda v trámech a v kládách a odumřelých částech dosud živých stromů. U nás se můžeme setkat např. s mravencem lesním, který staví známé mravenčí hnízda - kupy. 
Na okraji lesa můžeme vidět mravence travního, který staví kupy plošší. Patrně nejhojnější u nás je mravenec obecný. Ten žije na nejrůznějších místech. Hnízda si staví v pařezech, nebo v zemi. 
Na trávníku jsou vidět malé hliněné kupky. Počtem se tomuto mravenci vyrovná mravenec žlutý, tzv "zrzavec". Ten žije převážně v zemi, kde si nachází i potravu. 
 V lidských obydlích se objevuje drobný druh, který proleze opravdu kdejakou škvírou. Jedná se o tzv. "faraona". Mravenec farao se do Evropy přistěhoval z tropických oblastí. Protože má rád teplo zalíbila se mu lidská obydlí a hlavně ta vytápěná. Stal se velkým problémem v bytech, ale i v potravinářských provozovnách.

Mravenec obecný - rojení

samičky a samečci mravence obecného při rojení

mravenci

mravenci - rojení

Mravenci a vosa /mrtvá/

Mravenci a vosa /živá/

Mravenec a moucha /neuvěřitelná síla/

Ochrana : 
Na zahradě mravenci škodí zejména díky tomu, že "chrání" mšice, které působí rostlinám velké problémy. Jsou schopni např. u domu vydrolovat systematicky maltu. prolezou sebemenší skulinou a třeba ve špajzu /spíži/ jsou velkým problémem. 
Na místech, kde skladujeme potraviny musíme důsledně dodržovat určité zásady - zavírat pečlivě zavařeniny, dbát na to, aby se např džem neobjevoval na sklenici. Mravenci najdou opravdu všechno a do všeho vlezou.
 
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Poradila mi jedna babka "bylinkářka", jak na mravence ve spíži. A opravdu to funguje. Stačí
dát na dvě tři místa kousek obyčejného šťovíku

mno já nevim

Na mravence funguje jaká koli aromatická látka, protože se mravenci dorozumívají feromony. Takže funguje pepř, skořice a další aromatiské látky. Ty nasypte na místa kam nechcete aby chodili a škvíry doporučuji vycpat pastou na zuby (tudy neprojdou) a určitě se jich zbavíte ale jen v bytě né venku.

Venku je doporučuji nechat, protože mravenci kypří půdu víc než dešťovky a to nekolikanásobně.


ja by sem se chtela zeptat jestli FORMICA RUFA je Latinský nazev pro mravence lesniho?? prosim o rychlou odpoved a jestli to neni latinesky nazev tak teda jakej

to latinský název pro mravence lesního.

Ale pozor mravenec lesní (fORMICA RUFA) je zákonem chráněný

http://mravenci.wz.cz 

Ondro přidal jsem odkaz na tvůj web i sem ODKAZY

ja neumet cesky ja umet ostravski

je to mocinky hezký spoustu se toho dozvym i to co sem o nich nevěděla hihihi

Dobrý den,

hledám nějaký fotečky vývinu mravence,od vajíčka až po dospělého jedince,a nemohu nic najít,prosím o radu.

Děkuji.

Mravenec je nejuzitecnejsi superorganismus na planete zemi, vedec prisel na to - jeden z neuznavanejsich vedcu entomolgu    ze pokud na planete zemi vyhyne posledni humanoid - clovek planeta se ozdravi a bude jeste lepe prosperovat, pokud lidsky idiot vyhubi vsechny mravence na teto planete - planeta zeme podle vedeckych predpokladu humanioidnich vedcu zanikne se vsemi svymi ekologickymi systemy

Pak je načase zabít Zemi...

Šmejdi malí

 Mravenců mam ojny dům uz me pekne lezou na nervy kazdy den vylezou odjinud,Mam pocit ze jsou vsude jsou jich kolony a vlastne celou zimu.strikam je ironem i biolitem pomuze jen chvili a jsou zese jinde.koupelna kuchyn z různych koutů.pomoc prosim o radu,

Ametérský postřik vám /pravděpodobně/ nepomůže. Zkuste zjistit o jaký druh se jedná, mravence si podrobně prohlédnět lupou a popište mi ho. Udělejte tuto potravinovou zkoušku: - dejte mravencům do cesty /tam kde jste je nestříkali/ kapičku cukru rozpuštěného ve vodě a vedle kousek uvařeného žloudku vejce. Pro jistotu to udělejte na více místech, to proto, aby se eliminovala možnost zamoření více druhy mravenců /což se také někdy stává/ a napište mi jakou potravu preferovali. Napište také odkud jste, některé druhy mravenců se v chladnějších oblastech republiky vůbec nevyskytují. Jde o byt, anebo rod. domek? Vka

Máte tu zajímavé informace  - díky! Mám mravence ráda a vůbec nerada ubližuji čemukoliv živému. Teď mám ale problém se zvláštním druhem mravenců - jsou tak dvojnásobně větší než mravenci obecní a prostředek těla mají rezavý. Zdají se být agresivní - když k nim třeba přiblížím prst - postaví se na zadní a přední částí těla naznačují boj. Jsou rozšíření po celé zahradě a v místech, kde mám záhony je jich asi nejvíc. Když tam začnu cokoliv dělat, hned se vyrojí a snaží se mě vyhnat.  Poradíte mi prosím? 

http://www.priroda.cz/lexikon.php?detail=840

Je to Zrejme Mravenec travni (Formica pratensis Retz.). Je dulezite podotknout, ze: "Celý rod Formica je zákonem chráněný. Samotný mravenec travní je velice užitečný druh, jehož dravost se významně projevuje v lesích a na polích. V jeho potravě totiž převažují ty druhy hmyzu, které působí člověku ztráty v zemědělství a lesnictví."

Oni Vam ty zahony zrejme chrani aby ho nesezraly housenky a podobne, nechal bych je byt a snazil se je neprovokovat, jen plneji svou ulohu v prirode ;-)

Po přečtení všech možných a nemožných rad se postupoval nasledovně: nejprve jsem použil raid, ale ten moc nefungoval, tak sem nasadil ocet pak savo a nakonec jsem to pojistil hydroxidem sodným, :-) postupne jsem to lil do spáry mezi stěnu a podlahu pod parkety.(Ve starém podnájmu si to mohu dovolit) Jestli je tohle nezabije, tak už nevím. Mě bylo z toho smradu blbě dost.

Já bych se chtěla zeptat, před 2 dny mě kousl mravenec, myslím, že byl zrzavý, docela hodně to svědilo, ale dobré, přešlo to. Ale druhý den mi to štípnutí maličko zčervenalo, bolí mě záda, jen ale levá půlka, nemůžu otáčet hlavou, ale spíš to bolí uvnitř, na dotek..mam i maličko nateklé uzliny pod paží. Chci se zeptat, zda- li nevíte co to je. Určitě do mě napustil nějaký jed, jen jestli je to normální. Děkuji za odpověď.

Ahoj ja jsen MIsa ja si myslím že možná budeš jenom na chlazená ale od tohho mravence to určitě nebude věřmi jo a kdy by tak si na ty mravence dávej pozor
AHOJ MISA

Ahoj Míšo! Jakto že ještě nespíš?

dobrý den touto cestou prosím o radu máme v bytě mravenve jak malé tak i velké s křídlama,vyzkoušeli jsme sned všechny rady ale nic nepomáhá,prosím pomožte máme malé dítě,nevíme jak se mravenců zbavit.Děkuji za každou radu

MĚ BYLO ŘEČENO ŽA NE NĚ PŮSOBÍ ROZDRCENÝ HŘEBŘÍČEK myslim že se to tak menuje ahoj patnáct na vždy :P :D

Dobrý den,

mám už třetím rokem ve skleníku zrzavé nravence a doslova mi ničí úrodu. Ohryzají kořínky všech rostlin, které tam pěstuji (rajčata, papriky, okurky, atd., dokonce i aksamitníky) a ty pak uhynou. Není na to nějaká rada? Mě už nic nenapadá a mám strach použít chemii, abych neznehodnotila zeminu.

Děkuji

existují nástrahy na mravence, ale chemii se asi v tomto případě nevyhnete

Dobrý den,
asi před 3 lety se nám v chatě u lesa začali objevovat lesní mravenci. Nechali jsme je být, protože jsou zákonem chránění, tolerovali jsme, že nám "špacírují" po chatě. Chatu obýváme jen v létě, to je od května do září. Chata je celá obložená dřevem a někde za obložením si mravenci zbudovali hnízdo. Vůbec by nám nevadili, kdyby nás nezačali v noci kousat. Tak jsme je začali nemilosrdně mechanicky likvidovat. Nakonec i obrovskou královnu. Co následovalo poté, je k neuvěření. V kuchyni, na bílém stropě začali zbylí mravenci nosit a nalepovat zbytky těl svých soukmenovců. Začali je nalepovat na 3 místech, nakonec na stropě vytvořili 3 spirály z mrtvých tělíček. Nic takového jsme ještě neviděli. Za týden poté byla chata posetá mrtvými mravenci, jako by bez královny už nemohli žít a spáchali hromadnou sebevraždu. Bylo to velmi zvláštní, pracovali jako jeden organismus. Nicméně mravenci jsou v chatě dál, přes den je vůbec není vidět, jen občas se na koberci objeví nově vylíhlá královna, kterou zlikvidujeme, nebo zbytky mrtvých mravenců. Problém je v tom, že nás v noci štípají, je to velmi bolestivé, na kůži se vytváří velké svědivé fleky. Poraďte nám, jak s nimi žít, nechceme použít insekticidy. Už jsme zkoušeli obsypat postele kypřícím práškem do pečiva, ale moc to nepomáhá.

tak to je velmi zajímavé, ale bohužel vám to asi nikdo nemůže závidět. Mravenec lesní údajně nesnáší vyšší vzdušnou vlhost /kolik jsem nikde nevyčetl/ - ovšem nevím jestli by to fungovalo a jak to v chatě "zařídit" a hlavně na jak dlouho. Jinak asi opravdu jenom ta chemie.

škoda, že sem nedáte fotku,
řešil bych to asi postavením postelí do nádob s vodou, aby se na ně nedostali,
jinak je ale problém v tom, že to vy jste se natlačili do jejich (mravenců) domova

Dobrý den, máme dřevěnou chatu v Českém ráji a pravidelně máme v kuchyni stovky okřídlených mravenců, vylezou za dřevem a vyrojí se. Mravence vždy vyhubím, ale za týden se to opakuje. Bohužel nemám možnost zjistit, kde je hnízdo a opravdu nevím jak na ně.
Díky za radu.

V domě mám ověřenu funkčnost hřebíčku. Naskládali jsme jej do jejich cestiček a přestěhovali se jinam.
Mám ale problém na zahrádce, jsou docela přemnožení a nevím, co s nimi.

chtěl bych se zeptat, co se stane, když v mraveništi zahyne královna. děkuji za odpověď.

To není u všech druhú mavenců stejné, u některých druhú mravencú je v mraveništi "královen" víc.vka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mravenec spí. Už mě to zajímá delší dobu a nikde jsem to zatím nezjistila. Četla jsem tady nějaké rady a otázky, a někdo tady psal, že stačí si dát k posteli nebo tak nějak sklenici s vodou, že nemají rádi vlhko, ale já mam v domě nejvíce mravenců v koupelně. Nikdy jsem nezjistila odkud jdou a kde mají hnízdo. Tak je mi velice divné, že u mě v domě žijí nejvíce v koupelně, kde je většinu času vlhko. Prosím o odpověď.

Dobry den ja mam na zadech a na břišenejake fleky asi kousance ,ale pokažede tam neni 1 min.2 až 4 mohli by tyto kousance byt od mravence.Pokud ne vedel by nekdo od ceho. Dekuji za odpoved

Prosím chtěla bych se zeptat Jak dlouho může žít mravenčí královna? Prosím ví te to ??,

prý až 15 let

Až 20 let

nejvíc se dožila 29 let

Rád bych znal mechanismus,jakým se jed z dýmovnic nebo postřiků proti létajícímu hmyzu a postřiků proti lezoucímu hmyzu dostává do těla? Na larvy ty dýmovnice asi cliv nemají?

Chtěl bych poprosit o pomoc tím i o informaci jak na ty potvůrky, male černé mravenečky máme doma "odjakživa", nicméně poslední týden dva se nám vyrojily z podlah ze dřeva z dřevěných obkladů ze dvěří a rámů mravenečci větši s křidélky, reagují hodně na světlo, tzn že u svítání je jich plné okno. Nevím jak se jich zbavit, každou chvíli se objeví v jiné místnosti.. ???

Zdravím! Poblíž místa na okně, kudy mravenci prolézali do bytu (skrz zpětnou zarážku proti zavírání okna), jsem do je jich cestičky postavil nízkou mističku o průměru cca 8 cm, kterou jsem trochu pod okraj naplnil pomerančovou šťávou...
To, že není úplně plná jim umožní vylézt na okraj a pít..
Ráno jsem se nestačil divit, když jsem přes mravence skoro neviděl oranžovou barvu.
Chytilo se jich tam mraky. Mělo to sice tak veliký účinek pouze na tom jednom místě na okně, ale ucpal jsem díru a doufám, že až se mravenci pochytají, zas alespoň na čas zmizí.. Budiž jim země lehká

mohla by jsem se zeptat na na,e zajmavosti o mavencích? prosím rychle

Dobrý den prosím prokousnou mravenci igelitový sáček?

igelit není pro mravenčí kusadla velká překážka - takže ano, mohou do něj udělat otvor

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.