Lalokonosec rýhovaný

Latinsky: 
Otiorhynchus sulcatus
Anglicky: 
Black Vine Weevil
Německy: 
Gefurchter Dickmaulrüßler
Slovensky: 
Nosánik ryhovaný

lalokonosci patří mezi brouky zvané nosatci. Poznáte je podle dlouhého "nosu" na, kterém mají tykadla. Nosatci mají různou velikost od milimetru po centimetr. Lalokonosec patří mezi větší nosatce, jeho velikost je okolo 0,8 -1cm. S lalokonoscem se poměrně běžně setkává skoro každý zahrádkář, nebo pěstitel, je to totiž velmi obávaný škůdce. Jak vypadá ovšem ví málokdo, lalokonosci jsou přes den prakticky neviditelní a umí se velmi dobře skrývat. Když už na brouka náhodou narazíte, padá na zem a dělá mrtvého. Nevěřte mu ani trochu, mrtvý není, a jen tak nebude. Lalokonosci se dožívají až tří let. Napadají rododendrony, ibičky, bramboříky, kamélie, begónie, fuchsie ,ale i třeba jahodníky a jiné rostliny.

Jako jednu z indikací, že máte rostliny napadené lalokonoscem jsou vykousané listy. To dělá dospělý brouk. To, že máte vykousané listy ovšem ještě není to nejhorší, je to spíš estetická vada, která rostlinu nezahubí. Horší jsou larvy lalokonosce.

Larva lalokonosce se po vylíhnutí usadí v kořenovém stystému rostlin a okusuje je. Jsou schopni mladé rostliny ožerem kořenů kompletně zničit a některé starší rostliny nenávratně poškodit. Larva je bílé až narůžovělé barvy s hnědou hlavičkou. Často bývá stočená do tvaru písmene C. Je dlouhá okolo 1cm.

Ochrana : 

Samozřejmě chemicky, zbavíme se tím hlavně larev, které škodí nejvíc. Chemikálie se zapravuje přímo do půdy. kde se uvolňuje a larvy zahubí.  Samosběr dospělců. Musíte to ovšem provádět v noci, kdy jsou brouci aktivní, přes den jich moc nenajdete.  Nanášení lepidel jako je např. Vermifix ve spreji na kmínky rostlin - dospělci se chytají na lepidlo - přerušení reprodukčního cyklu.

rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Dobrý deň, prosila by som radu, akým chemickým prostriedkom je možné zbaviť sa nosánika prúhovaného, ktorý mi požiera okrasné rastliny v záhrade. Ďakujem za odpoveď. L.Lenártová

v současné době je to těžké - mluvím o ČR. Kdysi prodávaný přípravek Dursban není povolený. Na dospělce můžete použít nějaký kontaktní insekticid třeba http://eshop.skudci.com/insekticidy/calypso-480-sc-6ml, ale s larvami je problém.
Někdo používá http://eshop.skudci.com/insekticidy/calypso-480-sc-6ml i v poměru 0,9ml/ltr i pro hubení larev, ale není to postup, který by byl uvedený v návodu k použití. Takže asi tak.

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.