Moucha Dermatobia hominis

Larva mouchy v lidském těle
Latinsky: 
Dermatobia hominis
Anglicky: 
Human botfly
Německy: 
Hautdasseln

Larvy této mouchy /střečka/ žijí pod kůží teplokrevných živočichů. Daří se jí infikovat i člověka. Dospělá Dermatobia je hmyz modravo-černé barvy těla, velký až 15mm s hnědými křídly. při letu hlasitě bzučí což je zvláštní nebot tím přitahuje pozornost a toto není u cizopasníků obvyklé. Dermatobia to má zařízené ovšem jinak. Ona sama o sobě savce nenapadá. Využívá k tomu jiný krvesající menší hmyz např. komáry. Dospělec chytí komára a niž by mu ublížil naklade na něj vajíčka. Potom jej nezraněného pustí. Když se komár potom usadí na svojí obět a začne sát krev vylíhnou se z vajíček larvy, které se zavrtají člověku pod kůži a to i dokonce přes oděv. Teplo, které savci vyzařují spusí mechanismus, který rapidně urychlí vylíhnutí larev. Larvy se v těle člověka vyvíjí zhruba 10 týdnů a poté se snaží dostat z těla ven. Na kůži se proto objeví vřed, který později praskne a larva vypadne ven a zakuklí se. Z kukly se po několika týdnech vylíhne dospělá Dermatobia. Nepříjemné je, že larva se může objevit prakticky kdekoliv na těle, záleží na tom, kde na nás usedl např. zmíněný komár s vajíčky. Stává se ovšem i to, že larvy migrují do očí, sliznic i mozkovny. S Dermatobií se můžeme potkat ve Střední a Jižní Americe. Popis setkání se střečkem a následná léčba je na stránce festivalu KOLEM SVĚTA

Larva Dermatobie v lidském oku

dematobie

Dermatobia v akci

Střeček

Larva mouchy v lidském těle
Larva mouchy v noze
Moucha Dermatobia hominis
Moucha Dermatobia hominis nad okem
Moucha Dermatobia hominis dospělec
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Tak toto je opravdu mazec. Video s vyndáváním z oka jsem sice vydržel, ale dej pokoj něco takového mít v oku nebo kdekoliv po těle. Jdu si dát panáka.

na zdraví....já si ho dám radši taky. Když ty, tak já taky.

Fuj, to jsou ale potvory, video si teda poustet nebudu, to bych asi nevydrzela, stacej ty fotky, to je snad horsi nez ten vlsovec, nebo ne?

 

vyborny clanek

Tak letos v lednu mi jednoho vytáhli z ramena po návratu z Bolívie. mám dva stehy. No povím vám, žádná radost. A dokud byl v rameni, tak to taky příjemný nebylo.. A panáka jsem si dal hned potom, co jsem dobral antibiotika.

brr, tak to věřím, tuhle zkušenost bych klidně oželel

u nás žije taky několyk druhů.

pro mě je tedy horší ten vlasovec než ta mouch,nebod ten je fest dlouhej.............

ty mouchy sou čim dál troufalejší npř. mímu dědovy mocha domácí vlítla do nosu a nakladla mu tam vajíčka. larvy mu pak vyžraly kousek mozku a umřel.

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.