Plíseň bramborová
kromě brambor napadá také lilkovité rostliny především rajčata.
Začíná to nevinně. Na listech se nejdřív objeví špinavě zelené, na okrajích mastně prosvítavé skvrny, ve kterých pletivo rychle odumírá.
Bohužel plíseň bramborová napadá také plody, což je zejména u rajčat nemilé.
Obvykle se ve špičkové /spodní/ části zeleného rajčete objeví šedozelené skvrny, které se rychle rozšiřují a zvětšují. Napadená dužnina hnědne, ale zůstává pevná a neměkne. Na povrchu plodu se tak vytvoří nepravidelná, mírně vpadlá, hnědá místa, pod kterými postupuje hnědnutí až hluboko do dužniny, takže plod je tím znehodnocen. Chorobou zachvácené plody jsou prorostlé plísní v důsledku čehož buňky v krátké době hnědnou a odumírají. Spolu s buňkami ovšem umírá i plíseň bramborová, která pozbyla výživy.
Rajčata jsou ohrožena převážně ve vlhkých letech a nejvíce jsou ohroženy plody, které leží na zemi, nebo těsně nad zemí. Plíseň bramborová může v příznivých podmínkách úplně zlikvidovat úrodu rajčat.
Komentáře
Anonym (bez ověření)
24. August 2010 - 9:13
Permalink
plíseň na bramborách
Prosím o radu:
Na zahrádce se nám urodily krásné brambory, bohužel, je na některých plíseň bramborová. Poblíž byla rajčata,všechny plody jsou nepoživatelné a jsou již zlikvidovány. Brambory jsme omyli hadicí, usušili a chceme se zeptat, zda je můžeme uskladnit, nebo zda je máme ihned vyhodit a nečekat, jestli se na nich plíseň také objeví. Jsou brambory poživatelné? Nemůže se případně plíseň rozšířit na stěny sklepa, abychom nemuseli třeba otloukat omítku ap.
Velmi děkuji za radu, Kučerová
Anonym (bez ověření)
7. July 2011 - 12:39
Permalink
léčba plísně
Dobrý den,
prosím o potvrzení rady, zda plísni bramborové lze předejít preventivními postřiky mlékem a vodou 1:1 . Děkuji a odpověď
PS: odpovězte mi prosím na můj e-mail: roman.dvo@seznam.cz
Přidat komentář