Sametka podzimní

Latinsky: 
Neotrombicula autumnalis
Anglicky: 
Berry bugs
Německy: 
Herbstmilbe
Slovensky: 
Zamatovec letný

nesprávně označovaná jako sviluška je pěkná potvůrka, která dokáže nepříjemně potrápit leckterého živočicha, včetně člověka. Sametka je roztoč, blízký příbuzný klíšťat, který se vyskytuje zejména ve vlhčím prostředí a to hlavně na nízkých keřích a trávě, ale najdeme ji i v normálních trávníku např. na golfovém hřišti, v parku, nebo doma na zahradě. Je proto velmi snadné nachytat sametky na svoje tělo, např. při sběru lesních plodů, při odpočinku v trávě, nebo při jakekoliv činnosti ve zmíněném porostu.

Sametky jsou velmi malé asi 0,5mm jasně červené barvy, nebo oranžovo-červené barvy.

Vývojová stadia: vajíčko, larva, nymfa, dospělec

Šestinohá larva sametky se živí kožními buňkami živočichů, člověka nevyjímaje. Neživí se krví. Larva napadá člověka, včetně teplomilných zvířat /psů, koček.../, ale i ptáky a dokonce i některé druhy hmyzu. Usadí se na hostiteli a vstříkne do kůže trávicí enzym. Následkem toho vznikají svědivé až bolestivé otoky, které jsou velmi nepříjemné pro člověka, ale i pro zvířata. Drbáním se sice nepříjmeného roztoče zbavíte, ale většinou padá na zem, kde později dokoná svojí proměnu v dospělce. Dospělá sametka již není obratlovcům nebezpečná.
Samice klade na podzim okolo 10 vajec, hlavně do listí a později uhyne.

Způsobuje onemocnění zvané Trombikulóza
 

Ochrana : 
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

Dobrý den, v informaci o sametce podzimní nesprávně uvádíte, že k vývojovým stadiím patří kukla. Vývoj sametek jakožto roztočů je sice nepřímý, stejně jako u hmyzu, avšak stadium kukly zde rozhodně není. Vývoj probíhá od vajíčka, přes larvu a nymfu k dospělci.

díky za upřesnění - opraveno

Bylo by možné uvést způsob likvidace této potvory a názvy chem. přípravků, kterými se nechá vyhubit. Vyskytuje se mi na zahradě, kde nejsou žádná zvířata a to zejména v teplejším a sušším létě. Komplexní postřik Sulikolem K nepomohl ani při zařezání do země.
Děkuji.

Bohužel nám po konzultaci s veterinářem bylo sděleno, že sametku přenášejí všechna zvířata, tedy i ptáci a toulavé kočky a že se nevyskytuje na jednom trávníku, ale s největší pravděpodobností v celé čtvrti, takže po použití postřiku může být její výskyt na naší zahradě menší, ne však na dlouho a představa, že budou hubit všichni ve čtvrti jaksi není dost dobře přestavitelná...a tak vždycky když začnou dozrávat švestky máme na cca šest týdnů sloveno a na zahradu nechodíme...:(

chcem vediet ako sa to da liečit ake su lieky alebo spreje proti sametke ked to ma pes.

dOBRÝ DEN,CHCI SE ZEPTAT,CO JE PŘÍČINOU ŠKRÁBANÍ 3LETÉ FÉNKY KOLEM ŘÍTNÍHO OTVORU. DĚKUJI

to je spíš otázka na veterináře, ale psi, kteří se tzv. vozí, mohou mít ucpané anální žlázy

sametka pozdní je u nás od ůnora (po mrazech) až do vánoc (bez mrazů), všichni venčící -ženy ale i muži se stěžují na svědění záhybů kůže, ale i na volných plochách nad koleny,
na břiše a nad zápěstím (výrazně po nošení psa) mají výrazné červené fleky nepravidelného tvaru 3 x 8 cm i více s tmavší puchýrkovitou vniřní struktůrou- silně svědící. Žádné pavoučky ani pod mikroskopom není vidět. Veterinář tvrdí, že jsou to sametky.

JE možné, aby se nám objevily v bytě? Máme doma stejné reakce a dokonce když jsme se ráno vzbudila na patře tak sem viděla, jak mi v rohu přesně takovýhle škůdce běhá.

Dobrý den,
chci se zeptat, zda existuje nějaký přirozený nepřítel sametky podzimní?

to by mě taky zajímalo, nikde není tato informace k nalezení ...

Údajně pomáhají slepice, ale ověřené to tedy nemám.

Smím se zeptat co jí Sametku ?

Přidat komentář

Comment Upload
Můžete nahrát obrázek
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: gif jpg jpeg png.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.