Žlabatka ostružiníková

Žlabatka ostružiníková
Latinsky: 
Diastrophus rubi
Anglicky: 
Gall wasp

nebo také žlabatka maliníková, je vosička, která způsobuje hálkovitost na maliníku a ostružiníku. Dospělá žlabatka je malá vosička, černohnědé barvy, dlouhá cca 3mm s dvěma páry křídel. Líhnou se zpravidla koncem května a napadají jak divoce rostoucí rostliny tak kultivary.
Larvy vytvářejí na prutech rostlin hálky, které jsou podélné, nekdy až nekolik cm dlouhé. Hálky obsahují komůrky s larvami, nebo kuklami. Napadené letorosty obvykle nad hálkou usychají a lámou se.

foto 1 - http://www.flickr.com/photos/housemouse/
foto 2 -http://www.pflanzengallen.de
foto teaser - http://papounet.wifeo.com

Žlabatka ostružiníková
Žlabatka ostružiníková
Ochrana: 
likvidace napadených prutů do výletu dospělců. V zimě bývají hálky často potravou pro ptáky, kteří z nich vyzobávají larvy.
rozdeleni: 
Živočišní škůdci

Komentáře

jsou všechny druhy žlabatek stejné nebo s něčem liší?
jak se liší žlabatka dubová a žlabatka listová ?
to jsou žlabatky opravdu tak malé?

Jednotlivé druhy žlabatek se od sebe liší (jinak by nemohlo jít o různé druhy. Nejjednodušší rozlišovací znak je jejich hálka. Žlabatka dubová, listová a jablkovítá je 1 druh, nejčastěji se používá název ž. dubová. Některé druhy žlabatek mají pohlavní a nepohlavní stádium. Každé z nich tvoří jiný typ hálky, proto byly dříve děleny do 2 druhů (u některých se až do 90. let 20. století nevědělo, že jde o 1 druh). Malé? Žlabatka pruhovaná je malá, cca 3 mm, její hálky mají průměr do 6 mm, ale taková žlabatka jižní se 7 mm délky a hálkou v průměru 3,5 - 4 cm?

Jednotlivé druhy žlabatek se od sebe liší (jinak by nemohlo jít o různé druhy. Nejjednodušší rozlišovací znak je jejich hálka. Žlabatka dubová, listová a jablkovitá je 1 druh, nejčastěji se používá název ž. dubová. Některé druhy žlabatek mají pohlavní a nepohlavní stádium. Každé z nich tvoří jiný typ hálky, proto byly dříve děleny do 2 druhů (u některých se až do 90. let 20. století nevědělo, že jde o 1 druh). Malé? Žlabatka pruhovaná je malá, cca 3 mm, její hálky mají průměr do 6 mm, ale taková žlabatka jižní se 7 mm délky a hálkou v průměru 3,5 - 4 cm?

Jaký přípravek zvolit proti žlabatce ? mohu použít tento ? Mám ho doma. Objevil se mi na rakytníku loni.

Přidat komentář

Comment Upload
Upload an image or file to go with this comment.
Files must be less than 64 MB.
Allowed file types: txt pdf doc xls gif jpg jpeg mp3 png rar zip.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.