Čmelík kuří
Latinsky:
Dermanyssus gallinae
Anglicky:
Red Poultry Mite
Německy:
Rote Vogelmilbe
Slovensky:
Klieštikovec kurí
Čmelík kuří (Dermanyssus gallinae) je roztoč napadající drůbež a ptáky obecně.
- Velikost - 0,6mm -1mm
- Barva - bílá, nebo načervenalá (podle toho zda sají krev)
- Napadá - drůbež, obecně ptáky, někdy hlodavce, jiné savce i člověka
- Čím se živí - samice se živí krví hostitelů (ve vyjímečných případech i samci)
- Jak se zbavit čmelíka - viz Ochrana níže
Může být snadno zaměnitelný s dalším roztočem a to čmelíkovcem ptačím (Ornithonyssus sylviarum), který má stejného hostitele, a to jak drůbež, tak ptáky. V drůbežích chovech je nejčastější výskyt a přemnožení čmelíka kuřího.
Přes den je většinou schovaný v různých škvírách a trhlinách a v noci napadá drůbež a saje na nich krev.
Při silném přemnožení (stovky a tisíce jedinců) může drůbeži způsobit anémii následkem které se výrazně sníží snůšku vajec, jejich kvalitu a v krajním případě může dojít v důsledku ztráty krve až k úhynu nosnic. Druběž špatně odpočívá a neustále se oklovává což způsobuje stres a zatížení organismu.
Čmelík je ektoparazit (zevní parazit) a jeho výskyt byl zjištěn asi na 30 druzích ptáků a 20 druzích savců včetně člověka. Živí se krví hostitele a může přenášet různé choroby.
U ptáků způsobuje přenosem Ptačí boreliózu (Borrelia anserina) a dále také Tyfus hrabavé drůbeže (Salmonella gallinarum).
U ptáků způsobuje přenosem Ptačí boreliózu (Borrelia anserina) a dále také Tyfus hrabavé drůbeže (Salmonella gallinarum).
Tyfus dokáže přenášet dokonce po dobu delší než 1 měsíc bez kontaktu s infikovanou drůbeží.
Jsou zaznamenány případy přenosu Koňské encefalomyelitidy z čmelíka kuřího na koně. (Chamberlain & Sikes, 1955 ; Shirinov a kol. , 1972 ; De Luna a kol. , 2008; Valiente Moro a kol. , 2009 ).
Některé bakteri mohou roztoči přenášet i na své potomky čímž se vytváří velký rezeorvoár patogenů k další infikaci chovu.
U člověka může čmelík způsobovat různá kožní onemocnění - dermatitidy tzv. gamasoidózy. Člověk jako hostitel se snadno "infikuje", pokud navštěvuje kurníky, nebo z hnízd holubů na půdách domů. Pokud mladí holubi opustí hnízdo a čmelíci jsou delší dobu bez potravy jsou schopni překonávat kratší vzdálenosti k vyhledání dalších hostitelů.
Dermatitida způsobená čmelíkem kuřím člověku - zdroj: SIOUTAS, Georgios, et al. Case of Human Infestation with Dermanyssus gallinae (Poultry Red Mite) from Swallows (Hirundinidae). Pathogens, 2021, 10.3: 299.
Čmelíka do chovu můžou zanést volně létající ptáci jako např. holubi, kteří se krmí spolu se slepicemi, nebo si chov můžeme kontaminovat různými ošatkami, platy od vajec, která si můžeme přenést od jiného chovatele.
Rozmnožování
Životní cyklus čmelíka kuřího (od vajíčka po dospělce) trvá obvykle 7-14 dnů. Jde tedy o poměrně rychlý cyklus a k zamoření chovu dochází velmi rychle.
Vývojová stadia:
- vajíčko
- larva
- protonymfa
- deutonymfa
- dospělec
přičemž krví se živí převážně samičí stadia a to protonymfa, deutonymfa a dospělá samice.
Larvy mají 6 nohou, ostatní stadia 8 nohou.
Samice snáší 4-8 vejce. Za celý její život je schopná naklást asi 30 vajec. Vejce mají ovální tvar o velikosti asi 400x270 μ, barva je bílá.
Pokud nebyla oplodněna snaší vejce, z kterých se líhnou pouze samci tzv. arrhenotokie.
Samice snáší 4-8 vejce. Za celý její život je schopná naklást asi 30 vajec. Vejce mají ovální tvar o velikosti asi 400x270 μ, barva je bílá.
Pokud nebyla oplodněna snaší vejce, z kterých se líhnou pouze samci tzv. arrhenotokie.
Důležitá je také okolní teplota, která výrazně přispívá k úspěšnosti při líhnutí nových jedinců. Nejoptimálnější teplota je od 20°C do 35°C při relativní vlhkosti 70±5%. Z tohoho rozpětí je nejpříznívější teplota 25°C.
Obecně čmelík kuří špatně sníší nízkou vzdušnou vlhkost a to i navzdory tomu, že má chitinový exoskelet, který ho svým způsobem chrání před "vysycháním".
Během 10 dnů jsou čmelíci schopni ztrojnásobit svojí populaci.
Morfologie
Čmelíci nemají oči a vjemy z okolí přijímají pomocí "smyslových brv - chloupků" /setae/, které jsou umístěny na končetinách. Pomocí setae rozlišují velmi dobře různé vibrace, teplotu, vlhkost, koncentraci CO2, případně jiné chemické sloučeniny vylučované jejich potencionálními hostiteli. Mají i hmatovou funkci. V případě, že v okolí zaznamenají zvýšenou teplotu, nebo vibrace dávají se do pohybu, neboť to pro ně znamená, že v blízkosti je hostitel.
Pokud v delším horizontu není přítomen žádný hostitel nastupuje diapauza /zpomalení tělesných funkcí/, aby čmelík šetřil potřebnou energii. Ta nastává zhruba po 10 dnech od předchozího krmení.
Zvýšená hladina CO2 znamená vyšší pohyb roztočů a koreluje to s podobných chováním např. u komárů, kteří tímto způsobem také vyhledávají hostitele.
Zvýšená hladina CO2 znamená vyšší pohyb roztočů a koreluje to s podobných chováním např. u komárů, kteří tímto způsobem také vyhledávají hostitele.
Čmelíci se zdržují raději ve tmě. Zřejmě to souvisí s faktech, kdy na světle mohou být, a jsou, drůbeží tzv. vyklováni a toto je obranný mechanismus.
Predátoři čmelíků
několik dravých roztočů např. Hypoaspis miles , Hypoaspis aculeifer , Amblyseius degenerans a Phytoseiulus persimilis jsou schopni parazitovat na čmelících. Účinek na snížení velké populace čmelíka v chovech drůbeže není velký.
Některé druhy entomopatogenních hub jsou schopné přes kutikulu infikovat čmelíka např. Beauveria bassiana v laboratorních podmínkách způsobila během 5 dnů 60% mortalitu a během 16 dnů 90% mortalitu čmelíka. (STEENBERG, Tove; KILPINEN, Ole. Fungus infection of the chicken mite Dermanyssus gallinae. IOBC WPRS BULLETIN, 2003, 26.1: 23-26)
Ochrana proti čmelíkům
viz níže
Čmelíci mohou přežívat dlouho dobu /uvádí se až 13 měsíců/ v neobydlených kurnících. Doba dlouhá nejméně 2 roky se považuje za dostatečně dlouhou na to, aby bylo místo bez čmelíků.
Jako příznaky výskytu čmelíků se uvádí např.:
- nízká snůška vajec
- úhyn mladých kuřat
- neklid drůbeže
- bledé hřebínky
- skvrny od krve na vejcích
Ochrana :
rozdeleni:
Živočišní škůdci
Komentáře
Karel Dohnal (bez ověření)
8. September 2009 - 15:23
Permalink
čmelík
Čmelík je dnes opravdu problém. Před pár lety si na něj lidé nestěžovali, by spíše problémem zanedbaných chovů. Dnes je rozšířen v téměř 100% velkochovů, o drobnochovech nemluvě. Škody, které v celé Evropě napáchá jsou do stamilionů EUR!!!
Chemie na něj už moc neplatí, dokáže si získat poměrně rychle imunitu. Prosazují se alternativní, mechanické a přírodní metody. jejich výhodou je, že se mohou použít i za přítomnosti nosnic, narozdíl od chemických přípravků. Nic ale není stoprocentní, to předesílám. Ovšem při dodržení určitých pravidel lze čmelíka potlačit natolik, že nepáchá škody. A pak už jen vydržet a nepovolit. Přeji všem pevné nervy. A jsme připraven být nápomocen radou.
admin
8. September 2009 - 15:41
Permalink
pane Dohnale, včera jsem vám
pane Dohnale, včera jsem vám odpovídal na váš e-mail, nevím jestli jste ho dostal?
Helena L. (bez ověření)
17. October 2009 - 22:30
Permalink
čmelík
Dobrý večer
Předem děkuji za odpověď.Ráda bych se zbavila čmelíků ve chlévě. Po natření vápna jich tolik nebylo,ale opět zase ve chlévě vládnou,myslím že to snad není ani možné je zlikvidovat.Ve chlévě je mnoho zákoutí a nástrojů, nářadí atd. Už jsme si jich pár přinesli domů,takže vápníme zase byt.Vlastníme starou poloroubenku,takže to snad ani není možné zničit. Jsem bezradná,dáte mi radu?
AnonymRadim.T (bez ověření)
2. October 2016 - 19:02
Permalink
Dobrý den,upravuji a doplňuji
Lenka (bez ověření)
15. February 2021 - 19:22
Permalink
Ozon
Ahoj OZON pouzivam a super proti čmelikům.
David Maršovský (bez ověření)
29. March 2021 - 21:17
Permalink
Ozón Generátor,jaký?
Dobrý den,
mohla by jste mě prosím nějaký Ozón Generátor do kurníku doporučit?Na cca 0,6m3.
Děkuju Vám
S pozdravem
danmarie@seznam.cz (bez ověření)
25. October 2023 - 10:52
Permalink
Dobrý den, mohla by jste mi
Dobrý den, mohla by jste mi doporučit ozon generátor?
Dana Toflová (bez ověření)
25. October 2023 - 10:50
Permalink
ozon generárot
Dobrý den,
můžete mi poradit, který ozon generátor používáte? Já jsem zatím používala křemičitý prášek. Ten se mi zdá taky funguje. Teď jsem koupila sadu Redmite, do které vkládám naděje. Ale ozon generátor se zdá dobrým řešením. Mohl by být tento:
https://allegro.cz/nabidka/generator-ozonu-ozonizator-20-000-mg-h-casova...
Dana (bez ověření)
24. January 2024 - 19:32
Permalink
Ozongenerator
Můžete mi prosím doporučit jaký generátor koupit.
ludmilaikov@gma... (bez ověření)
18. March 2013 - 1:00
Permalink
čmelíci
Konkrétně jak na ně?
Katka (bez ověření)
29. July 2013 - 12:53
Permalink
Čmelík
Dobrý den, prosím o radu. Dnes jsme zbistili po rozboru parazita (byly jsme poštípané já i dcerka), že se nám doma usadil čmelík. Praděpodovně z holubů. Bydlíme v první patře a nechápu, jak je to možné. Mohlo by to být z ochrané sítě před hmyzem? Jak mám postupovat při likvidaci. V sobotu jsme nechali pokoj desinsektovat. Bude to stačít? Děkuji moc. Kodadová
AnonymRadim.T (bez ověření)
2. October 2016 - 18:58
Permalink
Dobrý den,upravuji a doplňuji
marie grosslova (bez ověření)
17. August 2014 - 14:48
Permalink
dobry den prosim vas o radu
JOzef (bez ověření)
6. July 2015 - 8:20
Permalink
Natrite kurín prepáleným
AnonymRadim.T (bez ověření)
2. October 2016 - 19:05
Permalink
Dobrý den,upravuji a doplňuji
Marková (bez ověření)
11. August 2011 - 16:59
Permalink
Dotaz
Dobrý den,
mám dotaz na téma "čmelící".Již delší dobu obývají dřevěný příbytek slepic a ne a ne se jich zbavit. Nezabírá síření ani čmelíkostop opakovaně aplikovaný. Jsem již bezradná. Neexistuje něco přímo na slepice? Myslím si totiž, že je to nekonečný kolotoč, pokud nezahubím i čmelíky parazitující na drůbeži.
Děkuji předem za informace.
JOzef (bez ověření)
6. July 2015 - 8:18
Permalink
Natrite to prepáleným
Anonym (bez ověření)
14. March 2012 - 21:45
Permalink
Dobry den,pri odklízení
Dobry den,pri odklízení holubiho trusu a zdechlin jsem přišel do kontaktu s cmeliky.Mam výrazné svědění a výrazku.Je možné proti tomu neco delat?Děkuji za odpověď.
admin
15. March 2012 - 11:16
Permalink
nějakou mast proti štípancům?
nějakou mast proti štípancům? potřít octem?
farma-tehov.cz (bez ověření)
2. August 2013 - 11:48
Permalink
My likvidujeme cmeliky savem.
My likvidujeme cmeliky savem. Vycistim kurnik (upravenou skrin z nakladaku), a vytrikam to obycejnym savem. Zacnou vylezat ze sten a ze jich tam je.
www.farma-tehov.cz
radioboris (bez ověření)
1. June 2014 - 21:07
Permalink
savo je úplně na prd.
jajinka (bez ověření)
8. June 2015 - 19:25
Permalink
Souhlasím, snad vše už
Bernie (bez ověření)
16. June 2015 - 23:03
Permalink
Na čmelíky
Henika (bez ověření)
18. June 2023 - 2:27
Permalink
Vyzkoušela jsem všechno . Nic nepomohlo..
Už třetím rokem bojuji s čmelíky , vyzkoušela jsem snad všechno.
Jitka (bez ověření)
31. August 2015 - 11:34
Permalink
Čmelíci
AnonymRadim.T (bez ověření)
2. October 2016 - 19:08
Permalink
Dobrý den,upravuji a doplňuji
mancinka (bez ověření)
20. March 2017 - 13:40
Permalink
čmelíci u slepic
Lukáš (bez ověření)
1. August 2017 - 0:14
Permalink
Ozón generator
Anička (bez ověření)
3. April 2018 - 7:40
Permalink
Čmelík
samurraj (bez ověření)
13. July 2020 - 16:42
Permalink
Rebel
Rebel čmelíkostop je úplně k hovno a vyhozené peníze. Čmelíci na to absolutně nereagují (vlastní zkušenost) Já čmelíky pravidelně vypaluju propanbutanem s hořákem, to je stoprocentní, ale stejně nevypálíte všechny. Jsou zalezlí svině jedny. Ten olej, co je tu doporučován jsem nezkoušel. Jinak kurník čas od času posypu jedlou sodou 80% s křemelinou 20%, prý jak choděj přes ostrou sodu, tak se jim uřezávaj nožičky a tudíž jsou v řiti. Ten ozón by mohl fungovat, zkusím ho objednat na aliexpressu.
Hitch (bez ověření)
8. October 2014 - 20:47
Permalink
čmelík
JOzef (bez ověření)
6. July 2015 - 8:14
Permalink
čmelík
Fiddel (bez ověření)
10. August 2015 - 16:48
Permalink
čmelík
Honza (bez ověření)
21. June 2016 - 23:16
Permalink
Na rostliny bych nespoléhal,
Frodo79 (bez ověření)
7. July 2016 - 20:24
Permalink
čmelíci
AnonymRadim.T (bez ověření)
2. October 2016 - 18:54
Permalink
Dobrý den,upravuji a doplňuji
Radek (bez ověření)
8. July 2017 - 10:32
Permalink
Chtěl jsem se zeptat jaký o
Eva (bez ověření)
7. May 2018 - 16:14
Permalink
ozónový generátor
chovatel (bez ověření)
4. October 2016 - 12:47
Permalink
ČMELÍK
Anonym (bez ověření)
15. May 2018 - 15:54
Permalink
cmelici
kinahoj (bez ověření)
27. June 2017 - 10:58
Permalink
čmelíci
Martin Bilík (bez ověření)
12. August 2020 - 10:35
Permalink
Radim Tesař žádost o informaci
Dobrý den pán Tesať, prosím o informací jaky generator ozonu doporučujete.
Pokud by bylo možné prosím zaslat odpoveď i na e-mail : bilik.m@tiscali.cz
Děkuji.
Tomáš (bez ověření)
3. August 2021 - 0:00
Permalink
Dotaz
Dobrý den. Mohu vás poprosit jaký generátor ozonu doporučujete? Kde se dá sehnat? Prosím na email: kostinokostino@seznam.cz
Karel K (bez ověření)
20. May 2022 - 7:52
Permalink
Cmelici
Mě pomohlo nástřikem spodní strany bidel lepidlem na stromky proti mravencům . Mrsky se při vymezení že skvir přilepi .
Anonym (bez ověření)
31. August 2022 - 9:56
Permalink
Prosím dotaz. Máme zamoreny
Prosím dotaz. Máme zamoreny kurník cmelikem, babička se chystá zlikvidovat slepice, jsou nemocný, napadený,... Jen je nechce zlikvidovat ale hodit na polívku, sekanou, chápu že je slepic škoda, ale jsou nemocný a dle mě nepozivatelny.... Najde se někdo kdo mi dá odpověď ať mám argument že ty slipky jist nemůžeme?
Četla jsem že cmelik prenasi nemoce.
Děkuji
Tomáš (bez ověření)
9. February 2023 - 17:35
Permalink
Rada
Dobrý den prosím o radu budu pořizovat slepičárnu slepice jsem nikdy nechoval a řeším jak provést stavbu zdali zateplovat či ne někdo říká ze zateplení je tak akorát dobře na množení čmeláků jaký mate zkušenosti dekuji.
Oldřich S. (bez ověření)
14. July 2023 - 22:31
Permalink
Rada, snad se někomu bude hodit.
Po bezproblémových letech chovu křepelek se mi během pár dní zamořila křepelkárna čmelíkem kuřím. A to docela hustě! Zkoušel jsem různé rady, návody a přípravky (ozón zatím ne)a vzpomněl jsem si na dětství. Do kbelíku s vlažnou až teplou vodou jsem nalil trochu přípravku na mytí nádobí JAR. Směs jsem nalil do mechanického postřikovače a ...? Po zasažení čmelíků a to ve všech vývojových stádiích stačili ujít maximálně 3 mm a bylo po nich (nevím jak vajíčka čmelíka, ta jsem pro jejich "velikost" nenašel). Zkoušel jsem taky postřik Isopropanolem a byli mrtví okamžitě. Jinak jak již je všude psáno křemelina, vápno, oheň, dýmovnice, chemie a aromatické přípravky. Ještě bych zkusil ten ozón. Co je však pravdou, tak je skutečnost, že je to běh na dlouhou trať..
Přidat komentář